Correll_Dohlmann

Johan Christian UttenreitterAge: 7 months18841885

Name
Johan Christian Uttenreitter
Birth May 25, 1884 30 22
Alias
tvilling til Einar Uttenreitter

Birth of a brotherEinar Uttenreitter
May 25, 1884
Death of a brotherEinar Uttenreitter
May 25, 1884
Hjemmedøbt May 25, 1884
Burial of a brotherEinar Uttenreitter
May 27, 1884 (Age 2 days)
Christening August 16, 1884 (Age 2 months)
Death January 5, 1885 (Age 7 months)
Burial January 7, 1885 (2 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: June 15, 1883Skælskør kirke
2 years
younger sister
-13 months
himself
Johan Christian Uttenreitter
Birth: May 25, 1884 30 22Holbergsgade 28, Kbh. i Holmens sogn, Kbh.
Death: January 5, 1885Holbergsgade 28, Kbh. i Holmens sogn, Kbh.
twin brother
Einar Uttenreitter
Birth: May 25, 1884 30 22Holbergsgade 28, Kbh. i Holmens sogn, Kbh.
Death: May 25, 1884Holbergsgade 28, Kbh. i Holmens sogn, Kbh.
3 years
younger brother
Poul Uttenreitter
Birth: December 15, 1886 33 24Havnegade 13, Kbh. i Holmens sogn
Death: December 25, 1956Amager Fælledvej 24, Kbh.,
4 years
younger brother

Shared note
Johan Christian Uttenreitter - tvilling til Einar Uttenreitter Født: 25-05-1884 på Holbergsgade 28, Kbh. i Holmens sogn, Kbh. og hjemmedøbt der 25-05-1884 af hr. Lütken (pastor). Dåben stadfæstet 16-08-1884 i Holmens kirke, Kbh. Søn af Johan Ludvig Henry Uttenreitter, assistent i Livsforsikrings- og Forsørgelses-Anstalten af 1871, og hustru Vilhelmine Louise Jacobine f. Elgstrøm, boende Holbergsgade 28, Kbh. Faddere: Købmand C. Elgstrøm. Fhv. urtekræmmer J. Uttenreitter (læs: Johan Uttenreitter, barnets farfar) og fru Henriette Uttenreitter f. Nielsen (barnets farmor). Samt frøken Andrea Elgstrøm (barnets moster). Kilde: KB-opslag 239, nr. 90. Holmens sogn. År 1877-1887. KB_021_2_067_K09-05-A. Død 05-01-1885: Johan Christian Uttenreitter dør 05-01-1885 på Holbergsgade 28, Kbh. i Holmens sogn, Kbh., 7 mdr. gl., og bliver begravet 07-01-1885 på Skibskirkegården, Kbh. Søn af assistent Uttenreitter, Holbergsgade 28, Kbh. Dødsårsag: Brystbetændelse. Kilde: KB-opslag 42, nr. 5. Holmens sogn. År 1876-1889. KB_021_2_065_K02-18-A.