Correll_Dohlmann

Einar UttenreitterAge: 0 days18841884

Name
Einar Uttenreitter
Birth May 25, 1884 30 22
Alias
tvilling til Johan Christian Uttenreitter

Birth of a brotherJohan Christian Uttenreitter
May 25, 1884 (on the date of death)
Hjemmedøbt May 25, 1884 (on the date of death)
Death May 25, 1884
Burial May 27, 1884 (2 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: June 15, 1883Skælskør kirke
2 years
younger sister
-13 months
twin brother
Johan Christian Uttenreitter
Birth: May 25, 1884 30 22Holbergsgade 28, Kbh. i Holmens sogn, Kbh.
Death: January 5, 1885Holbergsgade 28, Kbh. i Holmens sogn, Kbh.
himself
Einar Uttenreitter
Birth: May 25, 1884 30 22Holbergsgade 28, Kbh. i Holmens sogn, Kbh.
Death: May 25, 1884Holbergsgade 28, Kbh. i Holmens sogn, Kbh.
3 years
younger brother
Poul Uttenreitter
Birth: December 15, 1886 33 24Havnegade 13, Kbh. i Holmens sogn
Death: December 25, 1956Amager Fælledvej 24, Kbh.,
4 years
younger brother

Shared note
Einar Uttenreitter - tvilling til Johan Christian Uttenreitter Født: 25-05-1884 på Holbergsgade 28, Kbh., i Holmens sogn, Kbh. og hjemmedøbt der 25-05-1884 af hr. Lütken (pastor). Barnet død 25-05-1884. Søn af Johan Ludvig Henry Uttenreitter, assistent i Livsforsikrings- og Forsørgelses-Anstalten af 1871, og hustru Vilhelmine Louise Jacobine f. Elgstrøm, boende Holbergsgade 28, Kbh. Kilde: KB-opslag 239, nr. 91. Holmens sogn. År 1877-1887. KB_021_2_067_K09-05-A. Død 25-05-1884: Einar Uttenreitter dør 25-05-1884 på Holbergsgade 28, Kbh., i Holmens sogn, Kbh., 1 dag gl., og bliver begravet 27-05-1884 på Skibskirkegården, Kbh. Søn af assistent i Livsforsikringsen, J. Uttenreitter, Holbergsgade 28, Kbh. Kilde: KB-opslag 35, nr. 71. Holmens sogn. År 1876-1889. KB_021_2_065_K02-11-A