Correll_Dohlmann

Charlotte Rosalia Stella UttenreitterAge: 72 years18141886

Name
Charlotte Rosalia Stella Uttenreitter
Birth about 1814 35
Alias
Charlotte Rosalia Stella Uttenreiter

Birth of a brotherJohan Uttenreitter
December 30, 1815 (Age 23 months)
Christening of a brotherJohan Uttenreitter
December 30, 1815 (Age 23 months)
Birth of a brotherJens Ludvig Uttenreiter
May 24, 1818 (Age 4 years)
Christening of a brotherJens Ludvig Uttenreiter
May 30, 1818 (Age 4 years)
Death of a half-sisterEmilie Caroline Uttenreiter
after 1860 (Age 46 years)

Death of a motherLouisa Amalia Romeicke
March 13, 1866 (Age 52 years)
Death of a half-sisterIda Phila Uttenreiter
after 1880 (Age 66 years)

Death of a half-sisterJohanne Uttenreitter
after 1880 (Age 66 years)

Death of a brotherJens Ludvig Uttenreiter
June 21, 1883 (Age 69 years)
Burial of a brotherJens Ludvig Uttenreiter
June 27, 1883 (Age 69 years)
Death January 28, 1886 (Age 72 years)
Burial February 3, 1886 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
herself
2 years
younger brother
2 years
younger brother
Mother’s family with Carolus Ignatius Uttenreiter - View this family
step-father
mother
Marriage: September 27, 1798i huset i København
9 months
half-sister
3 years
half-sister
3 years
half-sister
16 months
half-sister
19 months
half-sister
Mother’s family with Johan Boelman - View this family
step-father
mother
Divorce: 1809
-9 months
half-sister
2 years
half-sister

Shared note
Charlotte Rosalia Stella Uttenreitter alias Charlotte Rosalia Stella Uttenreiter Født: ca. 1814 i København - datter af Louisa Amalia Uttenreiter f. Romeicke. Faderen hr. ukendt. (Skrædder Uttenreitter døde den 04-06-1807 - kan derfor ikke være hendes far!) Kilde: FT-1880 Konfirmeret 1829: Charlotte Rosalia Uttenreiter, f. i Kbh., opholder sig hos sin mor i Pilestræde 79, Kbh., og bliver konfirmeret i 1829 i Helligåndskirken, Kbh. Faderen er død. Kilde: KB-opslag 314, nr. 3. Helligånds sogn. År 1814-1833. KB_006_2_011_K09-02-A. Død 28-01-1886: Charlotte Rosalia Stella Uttenreiter dør 28-01-1886 i København, 72 år gl., og bliver begravet 03-02-1886 fra Helligåndskirken, Kbh. Frøken fra Hovedvagtsgade 2, Kbh. Kilde: KB-opslag 134, nr. 12. Helligånds sogn. År 1880-1891. KB_006_2_031_K05-20-A. Dødsannonce indrykket: Charlotte Uttenreiter, dør 28-01-1886. Indrykket i B24 Folketællinger: FT-1850: København (Staden), Købmager Kvarter, Store Regnegade 201, stueetagen, 680, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B6922: Ida Fÿla Jöhneke, 45, Enke, mel- og grynhandel, huusmoder, Kjøbenhavn >> Carlotte Rosalie Uttenreÿter, 33, Ugift, madamens söster, Kjøbenhavn Johan Gerhart Univehr ??, 28, Ugift, billedhugger, logerende, Frederikshavn FT-1880: København (Staden), Gothersgade (ulige numre), No. 9, Forhus, 349, 13, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D4092: Johanne Uttenritter, 69, Ugift, Husmoder, Gjæstgiverske, Kjøbenhavn >> Charlotte Rosalie Kathrine Uttenritter, 66, Ugift, Husmoders Søster, Kjøbenhavn (læs: Charlotte Rosalia Stella Uttenreitter) Anna Gestram Svensson, 35, Ugift, Tyende, Malmø Jensine Caroline Ottilia Aastrup, 22, Ugift, Tyende, Stubbekjøbing Valentina Nordstrøm, 23, Ugift, Tjenestepige, Bendstrup, Malmøhus Lehn, Sverige Gundil Martine Gundersen, 22, Ugift, Tjenestepige, Korsør Originalopslag: Gothersgade 9, Kbh. - ejer: Johanne Uttenreitter. Johanne Uttenreitter, 69, ugift, gæstgiver, husmor, f. i Kbh. >> Charlotte Rosalia Stella Uttenreitter, 66, ugift, husmoderens søster, f. i Kbh. FT-opslag 12. FT1880_10122_00562.