Correll_Dohlmann

Christiane Nicoline Symphorosa Hermansine ClausenAge: 78 years18241903

Name
Christiane Nicoline Symphorosa Hermansine Clausen
Birth August 13, 1824
Alias
Christiane Nicoline Symphorosa Hermansine Uttenreiter f. Clausen

Christening October 10, 1824 (Age 58 days)
MarriageJens Ludvig UttenreiterView this family
November 1, 1853 (Age 29 years)
Death of a husbandJens Ludvig Uttenreiter
June 21, 1883 (Age 58 years)
Burial of a husbandJens Ludvig Uttenreiter
June 27, 1883 (Age 58 years)
Occupation
Modehandlerske i 1850

Death May 4, 1903 (Age 78 years)
Burial May 9, 1903 (5 days after death)
Family with Jens Ludvig Uttenreiter - View this family
husband
herself
Marriage: November 1, 1853Garnisonskirken, Kbh.

Shared note
Christiane Nicoline Symphorosa Hermansine Clausen alias Christiane Nicoline Symphorosa Hermansine Uttenreiter f. Clausen Født: 13-08-1824 i Helligånds sogn, Kbh. og døbt 10-10-1824 i Helligåndskirken, Kbh. - datter af Marcus Nicolai Clausen, skriver i Skifte-Kommissionen og Judithe Louise Symphorosa le Févre de Caumartin, boende på hjørnet af Knabrostræde og Brolæggerstræde. Kilde: KB-opslag 58, nr. 92. Helligånds sogn. År 1824-1830. KB_006_2_002_K02-26-A. Konfirmeret 04-10-1840. Erhverv: Modehandlerske i 1850 Gift 01-11-1853: Ungkarl Jens Ludvig Uttenreiter, 35 år, politiassistent, gifter sig 01-11-1853 i Garnisonskirken, Kbh. med jomfru Christiane Nicoline Symphorosa Hermansine Clausen, 29 år. Kilde: KB-opslag 130, før nr. 206. Garnisons sogn. År 1847-1856. KB_019_2_013_K05-16-A. Død 04-05-1903: Christiane Nicoline Symphorosa Hermansine Uttenreiter f. Clausen, enke, f. 13-08-1824 i København, dør 04-05-1903 på Dr. Priemesvej 7, st., Frbg., 78½ år gl., og bliver begravet 09-05-1903 på Københavns Assistens kirkegård. Bopæl: Dødsstedet. Enke efter borgmester i Hjørring, Jens Ludvig Uttenreiter. Kilde: KB-opslag 21, nr. 114. Frederiksberg sogn. År 1902-1908. KB_1892_064_3_118_0020a-DK Folketællinger: FT-1840: København (Staden), Christianshavn Kvarter, Lille Torvegade, Huuset No 112, 2. sal, 4, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C9569: Marcus Nicolai Clausen, 42, Gift, Exstraskriver under Hoved Stadsretten Bolilla Anna Catharina Rauberg, 28, Gift, hans Hustrue >> Christiane Nicoline Symphorosa Hermansine Clausen, 16, Ugift, deres Børn Johan Sigesmund Clausen, 14, Ugift, deres Børn Judithe Charlotte Emilie Therese Clausen, 9, Ugift, deres Børn Andrea Hemania Bolilla Nicolette Clausen, 2, Ugift, deres Børn FT-1850: Knabrostræde 75, st. Snarens Kvarter, København >> Nicoline Christiane (Symphorosa Hermansine) Clausen, 25, ugift, lever af modehandel, f. i København Kilde: FT-opslag 3. FT1850_03029_00422 FT-1850: København (Staden), Snarens Kvarter, Snarens kvarter, Knabrostrædee 75, stueetage, 453, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C1183: Marie Hartinger, 58, Enke, af pension, Christiania >> Nicoline Christiane Clausen, 25, Ugift, lever af modehandel, Kjøbenhavn - alias Christiane Nicoline Symphorosa Hermansine Clausen FT-1880: København (Staden), Kapelvej, Udenbys Klædebo Kvarter, 29 B, 5, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D3171: Jens Ludvig Uttenreiter, 61, Gift, Borgmester, København >> Christiane Nicoline Clausen, 54, Gift, Hans hustru, København (alias Christiane Nicoline Symphorosa Hermansine Clausen)