Correll_Dohlmann

Roland RolandsenAge: 70 years17391809

Name
Roland Rolandsen
Birth about January 1739

Alias
Roland Povelsen

MarriageEllen JørgensdatterView this family
about 1782 (Age 43 years)

Birth of a daughter
#1
Maren Rolandsdatter
1783 (Age 44 years)
Occupation
Stenhugger i Assenløse. Daglejer i Vigersted. Arbejdsmand i Tolstrup,Særløse sogn

Christening of a daughterMaren Rolandsdatter
October 26, 1783 (Age 44 years)
Birth of a daughter
#2
Anne Rolandsdatter
1786 (Age 47 years)
Christening of a daughterAnne Rolandsdatter
March 5, 1786 (Age 47 years)
Birth of a daughter
#3
Karen Rolandsdatter
about 1787 (Age 48 years)
Birth of a son
#4
Henrich Rolandsen
about March 1794 (Age 55 years)
Christening of a sonHenrich Rolandsen
March 27, 1794 (Age 55 years)
Birth of a daughter
#5
Maria Rolandsdatter
August 12, 1796 (Age 57 years)
Christening of a daughterMaria Rolandsdatter
August 14, 1796 (Age 57 years)
Death of a daughterMaria Rolandsdatter
about September 28, 1798 (Age 59 years)
Burial of a daughterMaria Rolandsdatter
September 30, 1798 (Age 59 years)
Birth of a son
#6
Lars Rolandsen
March 22, 1800 (Age 61 years)
Christening of a sonLars Rolandsen
March 26, 1800 (Age 61 years)
Death February 19, 1809 (Age 70 years)
Burial February 1809 (Age 70 years)
Family with Ellen Jørgensdatter - View this family
himself
wife
Marriage: about 1782
18 years
son
-6 years
son
Henrich Rolandsen
Birth: about March 1794 55 31Tolstrup, Særløse sogn
Death: April 15, 1871Fattighuset i Kirke Hvalsø
2 years
daughter
Maria Rolandsdatter
Birth: August 12, 1796 57 33Ortved, Vigersted sogn
Death: about September 28, 1798Ortved, Vigersted sogn
-13 years
daughter
4 years
daughter
2 years
daughter

Shared note
Roland Rolandsen alias Roland Poulsen og Roland Povelsen Født: ca. jan. 1739 - søn af Bodil Jørgensdatter. Ud fra hans dødsdato. Erhverv: Stenhugger i Assenløse (Dåstrup sogn). Daglejer i Vigersted. Sidenhen arbejdsmand og indsidder i Tolstrup, Særløse sogn. Gift ca. 1782: Roland Rolandsen gifter sig med Ellen Jørgensdatter. Død 19-02-1809: Roland Rolandsen, indsidder i Tolstrup, dør 19-02-1809 i Tolstrup, Særløse sogn, 70 år gl. og bliver begravet feb. 1809 på Særløse kirkegård. Kilde: KB-opslag 84. Yderste højre spalte. Særløse sogn. Voldborg h. Roskilde a. År 1728-1810. KB_267_1_001_K03-11-A. Nogle af deres børn: Maren Rolandsdatter, døbt 26-10-1783 i Dåstrup kirke Anne Rolandsdatter, døbt 05-03-1786 i Dåstrup kirke Karen Rolandsdatter - alias Karen Rolandsen og Karen Roland, f. ca. 1787 i Dåstrup sogn Henrich Rolandsen - alias Henrich Roland, døbt 27-03-1794 i Særløse kirke Maria Rolandsdatter, f. 12-08-1796 i Ortved, Vigersted sogn. Død i 1798, 2 år gl. Lars Rolandsen, f. 22-03-1800 i Ortved, Vigersted sogn Folketællinger: Moderen og en bror til Roland Rolandsen i 1787: FT-1787: Roskilde, Voldborg, Særløse, Bemte. Særløse Sogn, Tolstrop Bye, , 46, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, C2259: Holger Rolandsen, 33, Ugift, Mand, Indsidder og Hesteskiærer, f. ca. 1753 Bodild Jørgensdatter, 70, Enke, Hands Moder, f. ca. 1716 Fra Solrød-arkivet disse oplysninger: REF / AFN / Custom: 50211 / / Name: Holger /Rolandsen/ - Sex: Male Marriage: Birte Kirstine /Jensdatter/, m. Death: (AFT ER 1818?) Datter af Holger Rolandsen og Birte Kirstine Jensdatter: Bodil Holgersdatter FT-1801: Roskilde, Ramsø, Daastrup, Assendløse, Huus, 11, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B8765: Svend Albreksen, 73, Gift, Mand, Jordløs Huusmand Catrine Rolandsdatter, 63, Gift, Hans Kone (NB! hun må være søster til Holger og Roland Rolandsen) * Bodil Holgersdatter, 3, Ugift, Konens Beslægtede sl: broders datter, Opdrages hos sin faster ------------------------- FT-1787: Roskilde, Voldborg, Særløse, Bemte. Særløse Sogn, Tolstrop Bye, , 41, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, C2259: Peder Olsen, 55, Gift, Hosbond, Bonde og Gaardbeboer Maren Hansdatter, 19, Gift, Madmoder Frantz Stephensen, 60, Enkemand, Tienestefolk Jørgen Mathiesen, 32, Ugift, Tienestefolk Hans Jensen, 18, Ugift, Tienestefolk * Roland Povelsen, 40, Gift, Tienestefolk Kommentarer: "i 1te Ægteskab, men Konen er i et andet Sogn" Karen Povelsdatter, 21, Ugift, Tienestefolk Marie Hansdatter, 18, Ugift, Tienestefolk FT-1801: Sorø, Ringsted, Vigersted, Skovridderhuusene, , 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, C0119: * Roland Rolandsen, 56, Gift, mand, inderst og daglejer (alias Roland Povelsen), f. ca. 1745 Ellen Jørgensdatter, 37, Gift, hans kone - begge i 1. ægteskab Hendrik Rolandsen, 7, Ugift, deres børn Lars Rolandsen, 1, Ugift, deres børn Original FT-1801: FT-opslag 24. FT1801_01752_00892