Correll_Dohlmann

Johan Heinrich RohdeAge: 60 years18251885

Name
Johan Heinrich Rohde
Birth about 1825
Alias
Johann Heinrich Rode

MarriageCatharina Elisabeth HildebrandtView this family
about 1865 (Age 40 years)
Birth of a son
#1
Peder Jens Friederich Heinrich Rohde
December 25, 1868 (Age 43 years)
Occupation
Husmand i Skanderup sogn

Christening of a sonPeder Jens Friederich Heinrich Rohde
January 10, 1869 (Age 44 years)
Death November 25, 1885 (Age 60 years)
Burial December 1, 1885 (6 days after death)
Shared note
Johan Heinrich Rohde alias Johann Heinrich Rode Født: ca. 1825 i Hessen-Kassel (Kurhessen), Tyskland Erhverv: Arbejdsmand. Sidenhen husmand i Skanderup sogn Gift ca.1865: Johann Heinrich Rode/Rohde gifter sig med Catharina Elisabeth Hildebrandt - antagelig i Holsten - hvor parrets ældste datter er født. Død 25-11-1885: Johan Heinrich Rohde, gift, husmand, dør 25-11-1885 i Ladegårde, Skanderup sogn, Hjelmslev herred, 60 år gl., og bliver begravet 01-12-1885 fra Skanderup kirke. Dødsårsag: Lungebetændelse. Kilde: KB-opslag 189, nr. 19, side 207. Skanderup sogn, Hjelmslev herred. Skanderborg amt. År 1876-1888. KB_C385_B_019_K07-09-A. Folketælling: FT-1880: Skanderborg, Hjelmslev, Skanderup, Ladegårdenes distrikt, 1 hus (2), 150, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, B1841: >> Johann Heinrich Rode, 54, Gift, Husfader, Kurhessen *) Kathrine Elisabeth Hildebrandt, 44, Gift, Hans kone, Kurhessen Henriette Jacobine Ane Katrine Rode, 13, Ugift, Datter, Holsten, alias Henriette Jacobine Anna Catharina Rohde) f. 06-10-1866 - hendes konfirmation, KB-opslag 148. Peter Jens F. Hendrik Rode, 11, Ugift, Søn, Skanderup s., Århus a., alias Peder Jens Friderich Heinrich Rohde, f. 25-12-1868 i Klemimellem, Skanderup sogn Otto Christian Frederik Hendrik Rode, 9, Ugift, Søn, Skanderup s., Århus a., alias Christian Otto Frederik Rohde, f. 23-11-1870 i Klemimellem - hans konfirmation, KB-opslag 136. Ane Sophie Rode, 7, Ugift, Datter, Skanderup s., Århus a., f. 23-01-1873 i Ladegårde, Skanderup sogn Anne Magrethe Rode, 4, Ugift, Datter, Skanderup s., Århus a. Andreas Peder Rode, 2, Ugift, Søn, Skanderup s., Århus a. *) Hessen-Kassel (Kurhessen) var indtil 1866 et kurfyrstendømme og en stat i det Tyske Forbund og svarede væsentlig til det senere regeringsdistrikt Kassel i provinsen Hessen-Nassau. Hovedstaden var Kassel.