Correll_Dohlmann

Catharina Elisabeth Hildebrandt1836

Name
Catharina Elisabeth Hildebrandt
Birth about 1836
Alias
Catharina Elisabeth Rohde f. Hildebrandt

MarriageJohan Heinrich RohdeView this family
about 1865 (Age 29 years)
Birth of a son
#1
Peder Jens Friederich Heinrich Rohde
December 25, 1868 (Age 32 years)
Christening of a sonPeder Jens Friederich Heinrich Rohde
January 10, 1869 (Age 33 years)
Death of a husbandJohan Heinrich Rohde
November 25, 1885 (Age 49 years)
Burial of a husbandJohan Heinrich Rohde
December 1, 1885 (Age 49 years)
Marriage of a childPeder Jens Friederich Heinrich RohdeGjertrud Marie JensenView this family
June 29, 1894 (Age 58 years)
Death

Shared note
Catharina Elisabeth Hildebrandt alias Catharina Elisabeth Rohde f. Hildebrandt Født: ca. 1836 Gift ca.1865: Johann Heinrich Rode/Rohde gifter sig med Catharina Elisabeth Hildebrandt - antagelig i Holsten - hvor parrets ældste datter er født. Folketælling: FT-1880: Skanderborg, Hjelmslev, Skanderup, Ladegårdenes distrikt, 1 hus (2), 150, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, B1841: Johann Heinrich Rode, 54, Gift, Husfader, Kurhessen *) >> Kathrine Elisabeth Hildebrandt, 44, Gift, Hans kone, Kurhessen Henriette Jacobine Ane Katrine Rode, 13, Ugift, Datter, Holsten, alias Henriette Jacobine Anna Catharina Rohde) f. 06-10-1866 - hendes konfirmation, KB-opslag 148. Peter Jens F. Hendrik Rode, 11, Ugift, Søn, Skanderup s., Århus a., alias Peder Jens Friderich Heinrich Rohde, f. 25-12-1868 i Klemimellem, Skanderup sogn Otto Christian Frederik Hendrik Rode, 9, Ugift, Søn, Skanderup s., Århus a., alias Christian Otto Frederik Rohde, f. 23-11-1870 i Klemimellem - hans konfirmation, KB-opslag 136. Ane Sophie Rode, 7, Ugift, Datter, Skanderup s., Århus a., f. 23-01-1873 i Ladegårde, Skanderup sogn Anne Magrethe Rode, 4, Ugift, Datter, Skanderup s., Århus a. Andreas Peder Rode, 2, Ugift, Søn, Skanderup s., Århus a. *) Hessen-Kassel (Kurhessen) var indtil 1866 et kurfyrstendømme og en stat i det Tyske Forbund og svarede væsentlig til det senere regeringsdistrikt Kassel i provinsen Hessen-Nassau. Hovedstaden var Kassel.