Correll_Dohlmann

Lovise Antonie Behn1878

Name
Lovise Antonie Behn
Birth January 30, 1878
Alias
Lovise Antonie Nielsen f. Behn og Antonie Louise Nielsen f. Behn

Christening May 12, 1878 (Age 3 months)
MarriageMagnus Peter Vilhelm NielsenView this family
November 14, 1899 (Age 21 years)
Birth of a son
#1
Jens Behn
September 19, 1900 (Age 22 years)
Christening of a sonJens Behn
November 11, 1900 (Age 22 years)
Death of a husbandMagnus Peter Vilhelm Nielsen
September 16, 1916 (Age 38 years)

Death of a sonJens Behn
December 12, 1940 (Age 62 years)

Death

Family with Magnus Peter Vilhelm Nielsen - View this family
husband
herself
Marriage: November 14, 1899Garnisonskirken, Kbh.
10 months
son

Shared note
Lovise Antonie Behn alias Lovise Antonie Nielsen f. Behn og Antonie Louise Nielsen f. Behn Født: 30-01-1878 på Toldboldgade 18, Kbh. i Garnisons sogn og døbt 12-05-1878 i Garnisonskirken, Kbh. - datter af Jens Hansen Behn, skibsfører (sidenhen kaptajn), Toldboldgade 18, og hustru Antonie Frederikke f. Kaiser, 30 år gl. Faddere: Jomfru C. Behn. Styrmand G. Kaiser. Samt moderen. Kilde: KB-opslag 224, nr. 43. Garnisons sogn. År 1874-1881. KB_019_2_021_K08-21-A. Gift 14-11-1899: Ungkarl, maskinmester Magnus Peter Vilhelm Nielsen på 28 år (f. 21-04-1872 i København), gifter sig 14-11-1899 i Garnisonskirken, Kbh. med Lovise Antonie Behn på 22 år (f. 30-01-1878 i København), boende Holsteinsgade 27, Kbh. Forlovere: Lauritz Nielsen, smedemester, Niels W. Gades Gade 12. Jens Behn, skibsfører, Nøjsomhedsvej 9. Lyst for parret i Skt. Jakobs kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 287, side 286. Garnisons sogn. År 1892-1899. KB_1892_019_3_098_0286a-V. Folketællinger og bosteder: FT-1880: København, Sokkelund, Hvidovre, Valby, Et hus nr. 54, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C9680: Jens Hansen Behn, 40, Gift, Detailhandler, Hjerting, Guldager sogn, Ribe amt Antonie Frederikke Kaiser, 32, Gift, Hustru, Grenaa, Randers amt Peter Rudolf Behn, 9, Ugift, Deres barn, København Jacob Gottlieb Behn, 4, Ugift, Deres barn, København >> Luvise Antonie Behn, 2, Ugift, Deres barn, København Dorthea Elisabet Oliva Schmidt, 17, Ugift, Tjenestepige, Grenaa, Randers amt FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn St.Anna Øster Kvarter, Toldbodgade 18,Matr.42C2 Forhuset 3.Sal, 3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C9644: Jens Hansen Behn, 45, Gift, Husfader, Skibsfører, Hjerting Antonie Frederikke født Kaiser, 37, Gift, Husmoder, Grenaa Peter Rudolph Behn, 14, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Jakob Gottlieb Behn, 9 3/4, Ugift, Barn, Kjøbenhavn >> Lovise Antonie Behn, 7, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Vilhelmine Marie Behn, 3 3/4, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Bopæl meldt i Kbh. - 01-05-1894 >> Antonie Louise Behn, f. 30-01-1878 i København Adresser: 01-05-1894: Nordborggade 12, 3. sal - hos sine forældre 01-11-1898: Nøjsomhedsvej 9, sal - hos sine forældre Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 1684, rl 3, st 7 (Østerbro) Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 4-6-1892 Hovedperson: Magnus Peter Vilhelm Nielsen, f. 21-04-1872 i København; død 16-09-1916 Stillinger: Maskinistelev; Maskinmester >> Ægtefælle: Antonie Louise Nielsen, f. 30-01-1878 i København Børn: Jens Behn Nielsen, f. 19-09-1900 Magnus Behn Nielsen, f. 29-06-1905 Adresser: 01-05-1892: Bredgade 34, 3. - hos Maskinmester Nielsen 01-11-1896: Frameldt 01-11-1897: Bredgade 34, 3. 01-11-1903: Fra Bakkegaards Alle 12 (Frederiksberg) til Ny Carlsberg Vej 142 01-05-1904: Ny Carlsberg Vej 142 Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 4705, rl 13, Dødeblade FT-1906: Ny Carlsberg Vej 142, 1. sal, Valby, Kbh.: Magnus Nielsen, f. 21-04-1872 i Kbh., gift, husfar, maskinmester >> Antonie Nielsen, f. 30-01-1878 i Kbh., gift, husmor Jens Behn-Nielsen, f. 19-09-1900 på Frederiksberg, ugift, søn Mogens Behn-Nielsen, 29-06-1905 i Kbh., ugift, søn Kilde: FT-opslag 121. FT1906_0029_00662 FT-1916: Ny Carlsberg Vej 142, 1. sal, Valby, Kbh.: Magnus Nielsen, f. 21-04-1872 i Kbh., gift, husfar, overmaskinmester ved Carlsberg Bryggerierne >> Antonie Nielsen, f. 30-01-1878 i Kbh., gift, husmor Marie Nielsen, f. 12-05-1851i Nykøbing Sj., enke, slægtning Jens Behn Nielsen, f. 19-09-1900 i Kbh., ugift, søn Mogens Behn Nielsen, 29-06-1905 i Kbh., ugift, søn Kilde: FT-opslag 482-483. FT1916_08052_02099. Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 25-09-1916 >> Hovedperson: Antonie Louise Nielsen, f. 30-01-1878 i København Enke efter Magnus Peter Vilhelm Nielsen død 16-09-1916 Børn: Jens Behn Nielsen, f. 19-09-1900 Magnus Behn Nielsen, f. 29-06-1905 Adresser: 01-11-1903: Fra Bakkegaards Alle 2 (Frederiksberg) til Ny Carlsberg Vej 142 01-05-1904: Ny Carlsberg Vej 142 01-05-1917: Frameldt Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 1887, rl 7, st 9 (Valby)