Correll_Dohlmann

Ellen Frimodt NørgaardAge: 71 years18971969

Name
Ellen Frimodt Nørgaard
Birth February 25, 1897 28 26
Alias
Ellen Frimodt Danielsen f. Nørgaard

Christening April 25, 1897 (Age 2 months)
Death of a fatherCarl Leuning Nørgaard
May 23, 1948 (Age 51 years)

Death of a motherValborg Frimodt
October 19, 1951 (Age 54 years)

Death of a husbandKnud Bøje Danielsen
June 21, 1969 (Age 72 years)
Burial of a husbandKnud Bøje Danielsen
June 26, 1969 (Age 72 years)
Death after 1969 (Age 71 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 28, 1894Holmens kirke, Kbh.
2 years
herself
Family with Knud Bøje Danielsen - View this family
husband
herself
daughter
Kirsten Maria Boje Danielsen
daughter
Anne Lise Boje Danielsen
Knud Bøje Danielsen + Gudrun Anna Eleonora Correll Holm - View this family
husband
husband’s wife
Divorce: 1942Forlovelsen ophævet
3 months
step-son
Bent Holm
Birth: March 28, 1942 46 34Vodroffsvej 50 B, Frbg. i Skt. Markus sogn
Death: June 1995

Shared note
Ellen Frimodt Nørgaard alias Ellen Frimodt Danielsen f. Nørgaard Født: 25-02-1897 i Hals Præstegård, Hals by og sogn, Kær herred, Ålborg amt, og døbt 25-04-1897 i Hals kirke, Ålborg amt - datter af sognepræst Carl Leuning Nørgaard og hustru Valborg f. Frimodt, 26 år gl. Faddere: Generaldirektør P.C. Nørgaards hustru Charlotte Cecilie (alias Peter Christoffer Nørgaards hustru Charlotte Cecilie Nørgaard f. Marcher - barnets farmor). Pige Caroline Lindberg. Cand. jur. assistent i Indenrigsministeriet Poul Christian Nørgaard (barnets farbror). Premierløjtnant i Artilleriet, adjutant Eyvind Koefoed. Stud. polit., greve Siegfried Scheel. Fuldmægtig Aage Frimodt (barnets morbror). Alle af København. Kilde: KB-opslag 74, nr. 13. Hals sogn. Kær herred. Ålborg amt. År 1892-1898. KB_1892_C149_G_010_0132a-fk. Erhverv: Elev på Rigshospitalet i 1918. Gift 02-09-1923: Ungkarl, fuldmægtig i Københavns Skattedirektorat, Knud Boje Danielsen, Stefansgade 53, 4. sal, Kbh. (f. 21-07-1895 i Holsteinborg sogn, søn af lærer Jens Danielsen og hustru Nanna Kristine Kamilla f. Steensen, Bisserup, Flakkebjerg, Holsteinborg) gifter sig 02-09-1923 i Sakramentkirken, Kbh. (romersk/katolsk) med pigen Ellen Frimodt Nørgaard, Nordre Fasanvej 59, Frbg. (f. 25-02-1897 i Hals sogn, datter af sognepræst, senere provst Carl Leuning Nørgaard og hustru Valborg Frimodt, Førslev pr. Haslev). Anmærkn: Vielsen tillagt gyldighed ved kgl. resolution af 23.6..1933. Vidner: Brudens mor og brudgommens far. Kilder: KB-opslag 195, nr. 98. Sakramentskirken, Kbh. K.M. År 1917-1945. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155334#155334,25948939 samt rosekamp.dk Danske jurister - side 314-315. Folketællinger: FT-1901: Maribo, Fuglse, Bandholm, Bandholm, 12a, 94, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, D7675: Carl Leuning Nørgaard, 18680412, G, Husfader, Sognepræst for Bandholm, København Valborg Nørgaard f. Frimodt, 18700920, G, Husmoder, København Eilert Leuning Nørgaard, 18950819, U, Barn, Skive Købstad >> Ellen Frimodt Nørgaard, 18970225, U, Barn, Hals Sogn, Aalborg Amt Poul Leuning Nørgaard, 18991112, U, Barn, Hals Sogn Aalborg Amt Caroline Petra Rasmussen, 18800802, U, Tjenestetyende, Stokkemarke, Maribo Amt Kirstine Jakobsen, 18770917, U, Tjenestetyende, Skræm Sogn, Hjørring Amt Aage Juel, 18691117, G, Sognepræst for Askø, Frederiksberg, Københavns Amt Herrens Ord bliver evindelig!« FT-1906: Maribo, Fuglse, Bandholm, Bandholm By, 14c Bandholm Præstegaard, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1906, D5815: Carl Leuning Nørgaard, 12/4 1868, G, Husfader, Sognepræst Valborg Nørgaard, 20/9 1870, G, Husmoder Eilert Leuning Nørgaard, 19/8 1895, U, Barn >> Ellen Frimodt Nørgaard, 25/2 1897, U, Barn Poul Leuning Nørgaard, 12/10 1899, U, Barn Mary Victoria Buchter, 10/10 1878, U, Lærerinde, Lærerinde Christine Emilie Poulsen, 26/2 1883, U, Tjenestetyende, Kokkepige Kathinka Rubæk, 3/3 1887, U, Tjenestetyende, Stuepige FT-1925 - 5. nov.: Stefansgade 53, 4. sal, Kbh.: Knud Boje Danielsen, f. 21-07-1895 i Holsteinborg sogn, dansk, gift, husfar, fuldmægtig i Direktoratet f. Københavns Skattevæsen >> Ellen Frimodt Danielsen, f. 25-02-1897 i Hals sogn, dansk, gift, husmor Kirsten Maria Boje Danielsen, f. 20-07-1924 i Kbh., ugift, barn Else Johanne Danielsen, f. 13-11-1908 i Holsteinborg sogn, ugift, søster Kilde: FT-opslag 231 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=101309#101309,16110631 FT-1930 - 5. nov.: Vester Voldgade 115, 1. sal, Kbh.: Knud Boje Danielsen, f. 21-07-1895 i Holsteinborg sogn, dansk, gift, ekspeditionssekretær i Københavns Skattedirektorat, Direktoratet for Københavns Skattevæsen, gift i 1923, 2 levende børn og 0 døde i ægteskabet >> Ellen Frimodt Danielsen f. Nørgaard, f. 25-02-1897 i Hals sogn, dansk, gift, hustru, gift i 1923, 2 levende børn og 0 døde i ægteskabet Kirsten Marie Boje Danielsen, f. 20-07-1924 i Kbh., ugift, barn Anne-Lise Boje Danielsen, f. 12-01-1927 i Kbh., ugift, barn Anna Kirsten Hansen, f. 19-07-1911 i Stige pr. Odense, ugift, husassistent Kilde: FT-opslag 206 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=106184#106184,16744176 FT-1940 - 5. nov.: Amicisvej 25, 3. sal, Frederiksberg: Knud Boje Danielsen, f. 21-07-1895 i Holsteinborg sogn, dansk, gift 02-09-1923, kontorchef under Københavns Magistrat >> Ellen Frimodt Danielsen (f. Nørgaard), f. 25-02-1897 i Hals sogn, dansk, gift 02-09-1923, hustru, gift i 1923t Kirsten Maria Boje Danielsen, f. 20-07-1924 i Kbh., dansk, ugift, datter Anne Lise Boje Danielsen, f. 12-01-1927 i Kbh., dansk, ugift, datter Kilde: FT-opslag 108 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=242823#242823,47166035 Anne Lise Boje Danielsen, f. 12-01-1927 i Kbh. - siden gift Therkelsen. http://samlinger.natmus.dk/FHM/asset/250730