Correll_Dohlmann

Emilie ChristensenAge: 25 years18901915

Name
Emilie Christensen
Birth April 24, 1890
Alias
Emilie Glad f. Christensen

Christening August 3, 1890 (Age 3 months)
MarriageCarl Frederik Overgaard GladView this family
August 25, 1914 (Age 24 years)
Birth of a son
#1
Lars Robert Andreas Glad
January 20, 1915 (Age 24 years)
Death May 25, 1915 (Age 25 years)
Burial May 29, 1915 (4 days after death)
Christening of a sonLars Robert Andreas Glad
September 10, 1915 (3 months after death)
Family with Carl Frederik Overgaard Glad - View this family
husband
herself
Marriage: August 25, 1914Garnisonskirken, Kbh.
5 months
son
Lars Robert Andreas Glad
Birth: January 20, 1915 24 24Fødeklinikken, Løngangsstræde 21, Kbh. i Helligånds sogn
Death: after 1940
Carl Frederik Overgaard Glad + Margrethe Axelholm - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: October 17, 1918Garnisonskirken, Kbh.
-5 years
step-son
2 years
step-daughter

Shared note
Emilie Christensen alias Emilie Glad f. Christensen Født: 24-04-1890 på Lipkesgade 25, Kbh. og døbt 03-08-1890 i Skt. Jakobs kirke, Kbh. - datter af grosserer Laurits Andreas Christensen og Charlotte Amalie f. Petersen, 31 år gl., Lipkesgade 25. Kilde: KB-opslag 331, nr. 104. Skt. Jakobs sogn, Kbh. År 1878-1891. KB_023_2_003_K12-07-A. Gift 25-08-1914: Karl Frederik Overgaard Glad, ungkarl, fabrikant, f. 28-07-1890, gifter sig 25-08-1914 i Garnisonskirken, Kbh. med frøken Emilie Christensen, f. 24-04-1890 i Kbh., boende Østerbrogade 1, Kbh. Forlovere: Fabrikant L. Glad, Gothersgade 175, Kbh. og overretssagfører A.G. Christensen, Walkendorfsgade 22, Kbh. Sidste lysning i Esajaskirken, Kbh. (Østervold sogn) er: 16-08-1914. Kilder: KB-opslag 182, side 181. Note: Her fejlagtigt indskrevet som gift den 25. april 1914. Østervold sogn, Kbh. År 1904-1921. KB_1892_026_3_003_0181a-V. og KB-opslag 210, nr. 71. Garnisons sogn. År 1908-1915. KB_1892_019_3_100_0205a-V. Død 25-05-1915: Emilie Glad f. Christensen, gift, dør 25-05-1915 på (Klinikken) Martinsvej 8, Frederiksberg i Skt. Markus sogn, 25 år gl., og bliver begravet 29-05-1915 på Garnisons kirkegård, Kbh. Adresse ved død: Stockholms Plads 1. Kilde: KB-opslag 6, nr. 44. Skt. Markus sogn, Kbh. År 1915-1925. KB_1892_069_3_019_0005a-DK. Søn: Lars Robert Andreas Glad, f. 20-01-1915 på Fødeklinikken, Løngangstræde 21, Kbh. i Helligånds sogn og døbt 10-09-1915 i Garnisonskirken, Kbh.- søn af Karl Frederik Overgaard Glad, fabrikant, og hustru Emilie f. Christensen, nu bolig: Stockholmsgade 1, Kbh. (læs: Stockholms Plads 1). Forældrene viet 25-08-1914 i Garnisonskirken, Kbh. Kilder: KB-opslag 49, side 36b, side 48. Garnisons sogn, Kbh. År 1913-1922. KB_1892_019_3_087_0048a-FM. og KB-opslag 11, nr. 13. Helligånds sogn, Kbh. År 1914-1918. KB_1892_006_3_050_0010a-FM. Folketællinger og bosteder: Faderen med hustruen Caroline Christine Christensen og Emilies mor Charlotte Amalie Petersen i 1885: FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Øster Kvarter, Havnegade 41,matr.343 Forhuset 3.Sal, 3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D3687: Laurits Andreas Christensen, 43, Gift, Husfader, Grosserer, Rudkjøbing Caroline Cristine Christensen, 35, Gift, Husmoder, Rudkjøbing Ane Camilla Christensen, 14, Ugift, Barn, Rudkjøbing Julius August Christensen, 9, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Ferdinand Magnus Christensen, 8, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Astrid Christensen, 6, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Alfred Andreas Christensen, 5, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Carl Emil Christensen, 4, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Walborg Christensen, 2, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Charlotte Amalie Petersen, 26, Ugift, Besøgende, Roeskilde Mine Liebst, 23, Ugift, Tjenestepige, Ebberup,Sorø Amt FT-1911: Lipkesgade 25, 2. sal, Kbh. (Frihavns sogn): Laurits Christensen, f. 05-04-1839 i Rudkøbing, Langeland, tilflyttet i 1875 fra Rudkøbing, gift, husfar, fhv. grosserer Charlotte Christensen, f. 08-01-1859 i Roskilde, tilflyttet i 1870 fra Roskilde, gift Astrid Christensen, f. 16-01-1880 i Kbh., ugift, datter, kontoristinde Valborg Christensen, f. 08-01-1884 i Kbh., ugift, datter >> Emilie Christensen, f. 24-04-1890 i København, ugift, datter Holger Christensen, f. 09-08-1892 i Kbh., ugift, søn Valdemar Christensen, f. 19-07-1893 i Kbh., ugift, søn Bodil Christensen, f. 24-06-1901 i Kbh., ugift, datter Dorothea Madsen, f. 29-08-1880 i Kbh., f. på Fyn, tilflyttet i 1907, ugift, tyende Cathrine Christiansen, f. 20-01-1885 på Fyn, tilflyttet i 1908, ugift, tyende Kilde: FT-opslag 35. FT1911_0030_01172 Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-05-1915 Hovedperson: Carl Frederik Overgaard Glad, f. 28-07-1890 i København Stillinger: Fabrikant >> Ægtefælle: Emilie Glad f. 24-04-1890 i København Adresse: 01-05-1915: Stockholms Plads 1, stuen - Sognetilhør i 1918: Esaias (Østervold) Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 3104, rl 6, st 3 Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-11-1905 >> Emilie Glad (født Christensen), f. 24-04-1890 i København Registrators kommentar: Dødsdato: 25-05-XXXX - men desværre u/årstal. (Indrapporeret af slægtsforskeren som død 25-03-1915 på (Klinikken) Martinsvej 8, Frederiksberg i Skt. Markus sogn) Adresser: 01-11-1905: Lipkesgade 25, 2. - hos Hjemmet 01-05-1912: Frameldt 01-11-1912: Lipkesgade 25, 2. (Frihavns sogn) 01-05-1913: Østerbrogade 1 A, 2. Registrators kommentar: Næste adr.: Stockholmsgade u/gadenummer og u/dato og årstal. Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 584, rl 7, Dødeblade