Correll_Dohlmann

Lars Robert Andreas GladAge: 24 years19151940

Name
Lars Robert Andreas Glad
Birth January 20, 1915 24 24
Alias
Robert Glad

Death of a motherEmilie Christensen
May 25, 1915 (Age 4 months)
Christening September 10, 1915 (Age 7 months)
Birth of a half-sisterInger Glad
May 9, 1916 (Age 15 months)
Christening of a half-sisterInger Glad
July 9, 1916 (Age 17 months)
Marriage of a parentCarl Frederik Overgaard GladMargrethe AxelholmView this family
October 17, 1918 (Age 3 years)
Adoption of a half-brotherCarl Christian Glad
February 3, 1922 (Age 7 years)
Adoption of a half-sisterInger Glad
February 3, 1922 (Age 7 years)
Death after 1940 (Age 24 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: August 25, 1914Garnisonskirken, Kbh.
5 months
himself
Lars Robert Andreas Glad
Birth: January 20, 1915 24 24Fødeklinikken, Løngangsstræde 21, Kbh. i Helligånds sogn
Death: after 1940
Father’s family with Margrethe Axelholm - View this family
father
step-mother
Marriage: October 17, 1918Garnisonskirken, Kbh.
-5 years
half-brother
2 years
half-sister

Shared note
Lars Robert Andreas Glad alias Robert Glad Født: 20-01-1915 på Fødeklinikken, Løngangstræde 21, Kbh. i Helligånds sogn og døbt 10-09-1915 i Garnisonskirken, Kbh. - søn af Karl Frederik Overgaard Glad, fabrikant, og hustru Emilie f. Christensen, nu bolig: Stockholmsgade 1, Kbh. (læs: Stockholms Plads 1). Forældrene viet 25-08-1914 i Garnisonskirken, Kbh. Kilder: KB-opslag 49, side 36b, side 48. Garnisons sogn, Kbh. År 1913-1922. KB_1892_019_3_087_0048a-FM. og KB-opslag 11, nr. 13. Helligånds sogn, Kbh. År 1914-1918. KB_1892_006_3_050_0010a-FM. I dette sogns KB er faderen indskrevet som Carl Frederik Overgaard Glad. Robert var den kendte motorsportsmand og kørelærer. Det var ham der kom til at drukne sin M. G. i Roskilde Fjord - se BhT 76. Lars Robert Andreas Glad, f. 20-01-1915 i Kbh., fuldmægtig, dør efter FT-1940 - se denne Folketælling: Kilde: FT-opslag 100 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=238418#238418,45356890. Folketællinger og bosteder: FT-1916: Stockholms Plads 1, st., Kbh.: Carl Frederik Overgaard Glad, f. 28-08-1890 i Kbh., enkemand, husfar, fabrikant >> Lars Robert Andreas Glad, f. 20-01-195 i Kbh., barn Karen Cecilie Jensen, husholderske Kristine Oline Christoffersen, barnepige Kilde: FT-opslag 8-9. FT1916_08071_01294 Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-11-1910 Hovedperson: Carl Frederik Overgaard Glad, f. 28-07-1890 i København Stillinger: Cand. phil., Fabrikant Ægtefælle: Grethe Glad, f. 05-02-1892 (læs: 05-01-1891) Børn: Carl Christian Glad, f. 29-11-1913 (alias Carl Christian Danjelsen) >> Robert Lars (Andreas) Glad, f. 20-01-1915 Inger Glad, f. 09-05-1916 (alias Inger Danjelsen) Adresser: 01-11-1910: Gothersgade 175, 2. 05-06-1920: Strandvej 135 Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 2070, rl 9, st 7 (Østerbro) FT-1921: Strandvejen 135, Kbh. - ejer: C. F. Glad Carl Frederik Glad, f. 28-07-1890 i Kbh., gift, husfar, fabriksejer, L.C. Glad og Co. Grethe Glad, f. 05-01-1890 i Kbh., gift, husmor ID 248-1b3b4d1: Carl Christian Glad, f. 29-11-1913 i Kbh., barn >> Robert Lars (Andreas) Glad, f. 20-01-1915 i Kbh., barn ID 248-1b3b4d2: Inger Glad, f. 09-05-1916 i Kbh., barn Juliette Vaills, f. 14-10-1860 i Paris, Frankrig, enke, gæst Anna Marie Nielsen, f. 02-11-1871 i Højelse, ugift, tyende, kokkepige Mary Johanne Jensen, f. 02-04-1888 i Odense, ugift, tyende, barnefrøken Olga Jacobsen, f. 16-11-1883 i Højslev, ugift, tyende, kammerjomfru Frederik Christiansen, f. 28-02-1894 i Faxe, ugift, tyende, tjener Søren Valdemar Sørensen, f. 18-08-1884 i Maribo, ugift, tyende, chauffør Laura Larsen, f. 14-04-1803 på Færøerne, ugift, elev, husholdningselev Kilde: FT-opslag 110. FT1921_00050_00114 Familien bosætter sig på Store Mariendal i Hellerup, hvor de ejer landstedet Rågegården i Rågeleje. Efter Wall Street-krakket i 1929 går Carl Frederik Overgaard Glad's firma L.C. Glad & Co. konkurs, og familien må sælge begge boliger og flytte til Bredgade. Da Carl Frederik Overgaard Glad's firma atter kommer på fode, flytter familien i 1937 til Frederiksholms Kanal 24, Kbh. og køber Rågegården tilbage. FT-1940: Frederiksholms Kanal 24, Kbh.: Glad, Carl Overgaard Frederik, f. 28-07-1890 i Kbh., gift, husfar, direktør, generalkonsul, Oliefabrik Glad, Grethe, f. 05-01-1890 i Kbh., gift, husmor >> Glad, Lars Robert Andreas, f. 20-01-1915 i Kbh., søn, fuldmægtig ID 248-1b3b4d1: Glad, Carl Christian, f. 29-11-1913 i Kbh., søn, fuldmægtig med flere Kilde: FT-opslag 100 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=238418#238418,45356890