Correll_Dohlmann

Nils AnderssonAge: 50 years18631914

Name
Nils Andersson
Birth September 6, 1863
Alias
Niels Andersson

MarriageJohanna PerssonView this family
December 27, 1885 (Age 22 years)
Birth of a son
#1
Ansgarius Johannes Albert Andersson
June 19, 1888 (Age 24 years)
Death of a wifeJohanna Persson
before 1914 (on the date of death)

Occupation
Smed. Arbejdsmand på Amager

Death before 1914 (Age 50 years)

Shared note
Nils Andersson alias Niels Andersson Født: 06-09-1863 i Sverige Kilde: Hans vielse Erhverv: Smed. Sidenhen arbejdsmand på Amager Gift 27-12-1885: Ungkarl og smed Niels Andersson, boende Jakobsgade 43, 2., Kbh. (f. 06-09-1863 i Sverige, attest af 06-03-1883, Malmø len) gifter sig 27-12-1885 i Sundby kirke, Kbh. med pigen Johanna Persson (f. 19-01-1857 i Sverige, attest af 01-11-1883, Malmø len). Kilde: KB-opslag 43, nr. 722. Sundby. År 1883-1891. KB_044_2_008_K02-13-A