Correll_Dohlmann

Eleonora Karoline Vilhelmine PedersenAge: 66 years18941961

Name
Eleonora Karoline Vilhelmine Pedersen
Birth June 23, 1894
Alias
Ellenora Karoline Vilhelmine Pedersen og Eleonora Karoline VilhelminePetersen f. Pedersen

Christening September 9, 1894 (Age 2 months)
MarriageHans Christian PetersenView this family
November 18, 1916 (Age 22 years)
Birth of a son
#1
Egon Børge Meisner
October 21, 1917 (Age 23 years)
Death March 23, 1961 (Age 66 years)
Burial March 28, 1961 (5 days after death)
Family with Hans Christian Petersen - View this family
husband
herself
Marriage: November 18, 1916b.v. på Ringsted Rådhus
11 months
son

Shared note
Eleonora Karoline Vilhelmine Pedersen Ved dåben indskrevet som Ellenora Karoline Vilhelmine Pedersen alias Eleonora Karoline Vilhelmine Petersen f. Pedersen Født: 23-06-1894 i Glumsø mark og sogn og døbt 09-09-1894 i Glumsø kirke - datter af indsidder, arbejdsmand Christian Pedersen og hustru Hanne Marie Dorthe (Dorthea) Christiansen på 33 år, Glumsø mark og sogn Kilde: KB-opslag 61, nr. 9, side 88. Glumsø sogn. År 1892-1907. KB_1892_509_3_007_0088a-FK. Gift 18-11-1916: Ungkarl Hans Christian Petersen, arbejdsmand i Gelsted (f. 10-09-1893 i Gelsted, søn af indsidder Peder Petersen og hustru Ellen Oline Petersen) gifter sig borgerligt 18-11-1916 på Rådhuset i Ringsted med ugift Eleonora Caroline Vilhelmine Pedersen (f. 23-06-1894 i Glumsø Mark, datter af arbejdsmand Christian Pedersen og hustru Hanne Marie Dorthea f. Christiansen). Vielsen kundgjort på Holsteinborg Birks Ting 15-10-1916. Forlovere: Husmand Peder Petersen, Gelsted. Husmand Christian Pedersen, Træløse. Kilde: KB-opslag 145, nr. 6. Glumsø sogn. Tybjerg h. Præstø a. År 1908-1923. KB_1892_509_3_008_0206a-V. Død 23-03-1961: Eleonora Karoline Vilhelmine Petersen f. Pedersen dør 23-03-1961 på Roskildevej 233, Benløse sogn, 66 år gl., og bliver begravet 28-03-1961 på Roskilde Østre kirkegård, Roskilde domsogn, Roskilde. Født 23-06-1894 i Glumsø sogn, datter af indsidder og arbejdsmand Christian Pedersen og hustru Hanne Marie Dorthe f. Christiansen. Afdøde var gift med fiskehandler af Roskildevej 233, Benløse sogn, der også var sidste fælles bopæl med efterlevende ægtefælle Hans Christian Petersen. Kilde: KB-opslag 35, nr. 1. Benløse sogn. Ringsted h. Sorø a. År 1961-1968. KB_1892_383_3_016_0223a-DK. Folketælling: FT-1930: Sorø amt, Roskildevej, Benløse Runding, Benløse, Ringsted og Alsted herred, matr. 13c: Petersen, Hans Christian, f. 10-09-1893 i Gelsted, gift i 1916, husfar, fiskehandler >> Petersen, Eleonora, f. 23-07-1894 i Glumsø, gift i 1916, husmor Petersen, Egon Børge, f. 21-10-1917 i Benløse, ugift, barn (læs: Ringsted sogn) Kilde: FT-opslag 27. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=101678#101678,16138740.