Correll_Dohlmann

Egon Børge Meisner1917

Name
Egon Børge Meisner
Birth October 21, 1917 24 23
Alias
Egon Børge Petersen

Death of a paternal grandfatherPeder Pedersen
February 16, 1927 (Age 9 years)
Occupation
Vognmand. Arbejdsmand. Lagerekspedient

Hjemmedøbt November 19, 1928 (Age 11 years)
Death of a paternal grandmotherEllen Oline Pedersen
November 23, 1937 (Age 20 years)
Birth of a son
#1
John Meisner Petersen
June 14, 1941 (Age 23 years)
Christening of a sonJohn Meisner Petersen
August 10, 1941 (Age 23 years)
Birth of a daughter
#2
Anni Meizner Petersen
September 16, 1942 (Age 24 years)
Christening of a daughterAnni Meizner Petersen
November 15, 1942 (Age 25 years)
Death of a daughterAnni Meizner Petersen
March 11, 1943 (Age 25 years)
Burial of a daughterAnni Meizner Petersen
March 14, 1943 (Age 25 years)
Birth of a daughter
#3
Lis Meizner Petersen
May 29, 1944 (Age 26 years)
Christening of a daughterLis Meizner Petersen
July 16, 1944 (Age 26 years)
Death of a daughterLis Meizner Petersen
January 12, 1945 (Age 27 years)
Burial of a daughterLis Meizner Petersen
January 16, 1945 (Age 27 years)
Death of a motherEleonora Karoline Vilhelmine Pedersen
March 23, 1961 (Age 43 years)
Death of a fatherHans Christian Petersen
about November 28, 1962 (Age 45 years)
Death of a sonJohn Meisner Petersen
July 21, 2001 (Age 83 years)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 18, 1916b.v. på Ringsted Rådhus
11 months
himself
Family with Gudrun Lydia Carlsen - View this family
himself
wife
son
15 months
daughter
Anni Meizner Petersen
Birth: September 16, 1942 24 24Roskildevej 27, Benløse sogn
Death: March 11, 1943Ringsted Sygehus
20 months
daughter
Lis Meizner Petersen
Birth: May 29, 1944 26 26Roskildevej 27, Benløse sogn
Death: January 12, 1945Roskildevej 27, Benløse sogn
son
Mogens Meisner
son
Ole Meisner
daughter
Jette Meizner Petersen

Shared note
ID 248-1a4h2d1: Egon Børge Meisner Oprindelig døbt Egon Børge Petersen *) Født: 21-10-1917 i Stakkehavegaard Hus (Stakhavegård Hus), Ringsted Mark og Købstad, Ringsted sogn og hjemmedøbt 19-11-1928 på Roskildevej, Benløse sogn af residerende kapellan A. Rasmussen. Egon Børge er søn af (ID 248-1a4h2d) arbejdsmand Hans Christian Petersen og hustru Eleonora Caroline Vilhelmine Petersen f. Pedersen, 23 år, Stakkehavegaard Hus (Stakhavegård Hus), Ringsted Mark og Købstad. Til stede ved hjemmedåben: Forældrene og fru Petra Jørgensen, Roskildevej, Benløse sogn. Anmærkninger: Navngivet af forældrene den 16-11-1917. Angående dåben konfereres biskoppens skrivelse af 16-01-1929. *) Iflg. NB af 23-02-1984 Roskilde Statsamt j.nr. 1984-310-1743 er det fulde navn: EGON BØRGE MEISNER (LAK-1984-333-432). Kilde: KB-opslag 90, nr. 38, side 89. Ringsted sogn og herred. Sorø amt. År 1913-1921. KB_1892_402_3_021_0089a-FM. Familienavnet "Meisner" stammer fra Egon Børge Meisner's oldemor: ID 248-1a4h: Maren Meisner, f. 21-07-1830 i Fodby by og sogn. Konfirmeret 04-10-1931: Egon Børge Petersen, Roskildevej, Benløse sogn, f. 21-10-1917 i Ringsted og hjemmedøbt 19-111928 i Benløse sogn, bliver konfirmeret 04-10-1931 i Benløse kirke. Søn af fiskehandler Hans Christian Petersen og hustru Eleonora Caroline Vilhelmine Petersen f. Petersen, boende Roskildevej, Benløse. Kilde: KB-opslag 22, nr. 12. Benløse sogn. Ringsted h. Sorø a. År 1924-1965. KB_1892_383_3_012_0017a-CD Erhverv: Vognmand. Arbejdsmand. Lagerekspedient Gift 08-12-1940: Ungkarl Egon Børge Petersen *), vognmand af Benløse sogn, Sorø amt (f. 21-10-1917 i Ringsted Købstad, søn af arbejdsmand Hans Christian Petersen og hustru Eleonora Caroline Vilhelmine f. Petersen), gifter sig 08-12-1940 i Sorø kirke med pigen Gudrun Lydia Carlsen *), bagerske af Sorø Landdistrikt (f. 13-05-1918 i Vester Broby sogn, Sorø amt, datter af ledvogter Jens Carl Carlsen og hustru Marie Caroline Regine f. Larsen, Slaglille). Forlovere: Købmand Hans Christian Petersen, Ringsted, og ledvogter Jens Carl Carlsen, Slaglille. *) Den 23-02-1984 tager begge ægtefæller navneforandring til Meisner. Kilde: Egons fødsel og dåb. Kilde: KB-opslag 39, nr. 17. Sorø sogn. Alsted h. Sorø a. År 1937-1945. KB_1892_406_3_035_0036a-V. Parret får sammen 6 børn, hvoraf 2 dør som spæde. Folketælling: FT-1930: Sorø amt, Roskildevej, Benløse Runding, Benløse, Ringsted og Alsted herred, matr. 13c: ID 248-1a4h2d: Petersen, Hans Christian, f. 10-09-1893 i Gelsted, gift i 1916, husfar, fiskehandler Petersen, Eleonora, f. 23-07-1894 i Glumsø, gift i 1916, husmor >> ID 248-1a4h2d1: Petersen, Egon Børge, f. 21-10-1917 i Benløse, ugift, barn (læs: Ringsted sogn) Kilde: FT-opslag 27. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=101678#101678,16138740. I 1957 bor vognmand Egon Børge Petersen og hustru Gudrun Lydia f. Carlsen på Lysevangsvej 6, 1., Roskilde (dengang Roskilde Domsogn - siden Roskilde Søndre Sogn. Her ligger Jakobskirken der blev indviet den 14-04-1974). ------------------------------------------------------------------------------------------- ID 248-1a4h2d1: Egon Børge Meisner's oldemor er ID 248-1a4h: Maren Meisner, f. 21-07-1830 i Fodby Familierelationer: ID 248-1a4h: Maren Meisner's oldefar er: ID 248-1: Skræddermester og komsumsionsbetjent i Skælskør, Hans Christian Meisner, f. ca. 24-10-1729 i Eisenberg, Dresden, Tyskland. Hans Christian Meisner er bror til: ID 248: Snedkermester i Skælskør Christian Meisner, f. ca. 1735 i Vor Frue sogn, København. Christian Meisner er Lise-Lone's 4 x tipoldefar. Brødrenes far antages at være korporal Christopher Meisner. ID 496: Christopher Meisner er sandsynligvis født i Tyskland hvor han gifter sig. Efter sønnen Hans Christian Meisner’s fødsel kommer familien Meisner til Danmark hvor de bosætter sig. Det har ikke været muligt at spore korporal Meisner’s aner. Men han har mange efterkommere i Danmark.