Correll_Dohlmann

Gudrun Lydia Carlsen1918

Name
Gudrun Lydia Carlsen
Birth May 13, 1918 33
Alias
Gudrun Lydia Meisner f. Carlsen

Christening July 7, 1918 (Age 55 days)
Birth of a son
#1
John Meisner Petersen
June 14, 1941 (Age 23 years)
Occupation
Bagerske i 1940

Christening of a sonJohn Meisner Petersen
August 10, 1941 (Age 23 years)
Birth of a daughter
#2
Anni Meizner Petersen
September 16, 1942 (Age 24 years)
Christening of a daughterAnni Meizner Petersen
November 15, 1942 (Age 24 years)
Death of a daughterAnni Meizner Petersen
March 11, 1943 (Age 24 years)
Burial of a daughterAnni Meizner Petersen
March 14, 1943 (Age 24 years)
Birth of a daughter
#3
Lis Meizner Petersen
May 29, 1944 (Age 26 years)
Christening of a daughterLis Meizner Petersen
July 16, 1944 (Age 26 years)
Death of a daughterLis Meizner Petersen
January 12, 1945 (Age 26 years)
Burial of a daughterLis Meizner Petersen
January 16, 1945 (Age 26 years)
Death of a sonJohn Meisner Petersen
July 21, 2001 (Age 83 years)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1917
16 months
herself
Family with Egon Børge Meisner - View this family
husband
herself
son
15 months
daughter
Anni Meizner Petersen
Birth: September 16, 1942 24 24Roskildevej 27, Benløse sogn
Death: March 11, 1943Ringsted Sygehus
20 months
daughter
Lis Meizner Petersen
Birth: May 29, 1944 26 26Roskildevej 27, Benløse sogn
Death: January 12, 1945Roskildevej 27, Benløse sogn
son
Mogens Meisner
son
Ole Meisner
daughter
Jette Meizner Petersen

Shared note
Gudrun Lydia Carlsen alias Gudrun Lydia Meisner f. Petersen *) og Gudrun Lydia Meisner f. Carlsen Født: 13-05-1918 i Broby Overdrev, Vester Broby sogn, Alsted herred og bliver døbt 07-07-1918 i Vester Broby kirke - datter af ledvogter Jens Carl Carlsen og hustru Marie Caroline Regine Larsen, 33 år gl. Faddere: Ledvogter Carl Hansen og hustru Magdalene, Broby Holm. Ledvogter Frederik Hansen og hustru Marie af Slaglille sogn. Kilde: KB-opslag 59, nr. 6. Vester Broby sogn. Alsted h. Sorø a. År 1917-1937. KB_1892_411_3_009_0064a-FK. Konfirmeret 02-10-1932: Gudrun Lydia Carlsen i Slaglille, f. 13-05-1918 i V. Broby sogn og døbt 07-07-1918 i V. Broby kirke, bliver konfirmeret 02-10-1932 i Slaglille kirke af sognepræsten fra Bjernede kirke. Hun er datter af ledvogter Jens Carl Carlsen og hustru Marie Caroline Regine Larsen, Slaglille. Kilde: KB-opslag 65, nr. 3, side 96. Slaglille sogn. Alsted h. Sorø a. År 1928-1935. KB_1892_404_3_011_0096a-CP. Erhverv: Bagerske i 1940 Gift 08-12-1940: Ungkarl Egon Børge Petersen *), vognmand af Benløse sogn, Sorø amt (f. 21-10-1917 i Ringsted Købstad, søn af arbejdsmand Hans Christian Petersen og hustru Eleonora Caroline Vilhelmine f. Petersen), gifter sig 08-12-1940 i Sorø kirke med pigen Gudrun Lydia Carlsen *), bagerske af Sorø Landdistrikt (f. 13-05-1918 i Vester Broby sogn, Sorø amt, datter af ledvogter Jens Carl Carlsen og hustru Marie Caroline Regine f. Larsen, Slaglille). Forlovere: Købmand Hans Christian Petersen, Ringsted, og ledvogter Jens Carl Carlsen, Slaglille. *) Den 23-02-1984 tager begge ægtefæller navneforandring til Meisner. Kilde: Egons fødsel og dåb. Kilde: KB-opslag 39, nr. 17. Sorø sogn. Alsted h. Sorø a. År 1937-1945. KB_1892_406_3_035_0036a-V. I 1957 bor vognmand Egon Børge Petersen og hustru Gudrun Lydia f. Carlsen på Lysevangsvej 6, 1., Roskilde (dengang Roskilde Domsogn - siden Roskilde Søndre Sogn. Her ligger Jakobskirken der blev indviet den 14-04-1974).