Correll_Dohlmann

John Meisner PetersenAge: 60 years19412001

Name
John Meisner Petersen
Birth June 14, 1941 23 23
Alias
John Meizner Petersen

Christening August 10, 1941 (Age 57 days)
Birth of a sisterAnni Meizner Petersen
September 16, 1942 (Age 15 months)
Christening of a sisterAnni Meizner Petersen
November 15, 1942 (Age 17 months)
Death of a sisterAnni Meizner Petersen
March 11, 1943 (Age 20 months)
Burial of a sisterAnni Meizner Petersen
March 14, 1943 (Age 21 months)
Birth of a sisterLis Meizner Petersen
May 29, 1944 (Age 2 years)
Christening of a sisterLis Meizner Petersen
July 16, 1944 (Age 3 years)
Death of a sisterLis Meizner Petersen
January 12, 1945 (Age 3 years)
Burial of a sisterLis Meizner Petersen
January 16, 1945 (Age 3 years)
Death of a paternal grandmotherEleonora Karoline Vilhelmine Pedersen
March 23, 1961 (Age 19 years)
Death of a paternal grandfatherHans Christian Petersen
about November 28, 1962 (Age 21 years)
Death July 21, 2001 (Age 60 years)

Family with parents - View this family
father
mother
himself
15 months
younger sister
Anni Meizner Petersen
Birth: September 16, 1942 24 24Roskildevej 27, Benløse sogn
Death: March 11, 1943Ringsted Sygehus
20 months
younger sister
Lis Meizner Petersen
Birth: May 29, 1944 26 26Roskildevej 27, Benløse sogn
Death: January 12, 1945Roskildevej 27, Benløse sogn
brother
Mogens Meisner
brother
Ole Meisner
sister
Jette Meizner Petersen
Family with Private - View this family
himself
wife
Private
daughter
Private
son
Private

Shared note
ID 248-1a4h2d1a: John Meisner Petersen Ved dåben indskrevet som John Meizner Petersen Født: 14-06-1941 på Roskildevej 27, Benløse sogn og bliver døbt 10-08-1941 i Sct. Bendt kirke, Ringsted sogn. Søn af (ID 248-1a4h2d1) vognmand Egon Børge Petersen, f. 21-10-1917, og hustru Gudrun Lydia Petersen f. Carlsen, f. 13-05-1918, boende Roskildevej 27, Benløse sogn. Faddere: Ledvogter ved DSB, Jens (Carl) Carlsens hustru Marie f. Larsen (alias Marie Caroline Regine f. Larsen, barnets mormor), boende Troldholm, Slaglille sogn. Købmand Hans Christian Petersen og hustru Eleonora Caroline Vilhelmine f. Petersen (barnets farforældre), Roskildevej 138, Benløse. Telefonmontør Anton Petersen, Roskildevej 25, Benløse. Forældrene ægteviet 08-12-1940 i Sorø kirke. Kilde: KB-opslag 15, nr. 5. Benløse sogn. Ringsted herred. Sorø amt. År 1939-1950. KB_1892_383_3_014_0012a-FM. Konfirmeret 31-03-1957: John Meisner Petersen, elev fra Statens Kostskole For Døve i København, bliver konfirmeret 31-03-1957 i De Døves kirke, Frederiksberg (Skt. Thomas sogn). Født 14-06-1941 i Benløse sogn og døbt 10-08-1941 i Sct. Bendt kirke, Ringsted sogn. Søn af vognmand Egon Børge Petersen og hustru Gudrun Lydia f. Carlsen, Lysevangsvej 6, 1., Roskilde. Kilde: KB-opslag 39, nr. 40. De Døves Menighed. År 1949-1977. KB_1892_072_3_004_0107a-CD. Gift 28-10-1961: John Meizner Petersen gifter sig 28-10-1961 i Svenska Gustafskyrkan, Kbh. (Den Svenske Kirke), Folke Bernadottes Allé, København med Mona Anita Ann-Marie Trolleryd. Kilde: Mia Patricia Meisner (Mia Meisner) "John Meisner var i 1960erne med i den danske elite i butterfly og amerikaneren Dave Wharton var for en halv snes år siden OL-finalist, selv om han måtte vente med at reagere på konkurrenternes startspring." Kilde: politiken.dk - Svømning: Ulige vilkår De Døves Svømning: "I 1961 blev der af DI's svømmere sat fire verdensrekorder for døve, alle af John Meisner Pedersen." Kilde: carstenj.dk - svoemmesport_1962 Dansk Svømme-Forbund 1963: Danske indendørs-Mesterskaber 1963 - I 100 m crawl satte John Meisner Petersen ny døve-rekord med tiden 1.01,6. Kilde: carstenj.dk - svoemmesport_1963 Danske Mesterskaber i svømning - 1964: John Meisner, Døves IF, 1.03.1 - blev nr. 4. Kilde: carstenj.dk - svoemmesport_1964 Død 21-07-2001: John Meisner Petersen dør 21-07-2001, 60 år gl. Kilde: Mia Patricia Meisner John og Mona får sammen 2 børn.