Correll_Dohlmann

Sonja HansenAge: 63 years19442007

Name
Sonja Hansen
Birth April 26, 1944 33 21
Alias
Sonja Andersen f. Hansen

Death of a maternal grandmotherEmilie Caroline Frederiksen
May 9, 1947 (Age 3 years)
Death of a maternal grandfatherJørgen Christian Andersen
November 15, 1947 (Age 3 years)
Birth of a half-brotherLeif Verner Hansen
November 4, 1957 (Age 13 years)
Christening of a half-brotherLeif Verner Hansen
February 2, 1958 (Age 13 years)
Death of a half-brotherLeif Verner Hansen
September 18, 2003 (Age 59 years)
Death of a husbandPoul Sixtus Andersen
August 12, 2007 (Age 63 years)
Death August 13, 2007 (Age 63 years)
Burial August 18, 2007 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Divorce: after 1944forholdet opløst
4 months
herself
Mother’s family with Hans Verner Hansen - View this family
step-father
Hans Verner Hansen
mother
half-sister
Tove Annemarie Hansen
half-brother
Bent Erik Hansen
half-brother
Leif Verner Hansen 1957-2003Leif Verner Hansen
Birth: November 4, 1957 35Klønge, Tillitse sogn
Death: September 18, 2003Tillitse sogn, Lolland Sønder herred
Family with Poul Sixtus Andersen - View this family
husband
herself
daughter
Mette Sixtus Andersen

Shared note
Sonja Hansen Oprindelig døbt Sonja Andersen *) alias Sonja Andersen f. Hansen Født: 26-04-1944 på Rigshospitalet, Kbh. og hjemmedøbt 01-06-1944 i Gentofte. Fremstillet 24-09-1944 i Gentofte kirke. Fader: Understaldmester Alois Motl, f. 24-04-1911 i Kadešice, Czeckoslovakiet (læs: Kadešice, Žihobce, Tjekkiet). Adresse: Cirkus Schumann. Moder: Husassistent, Tillitze: Ketty Johanne Andersen, Nyvej 10 A, Frederiksberg. Avlsmedhjælper Hans Verner Hansen gift med moderen 08-05-1948 i Tillitse kirke. *) Navneforandring til Hansen - Iht. lov nr. 131 af 07-05-1937, § 2 stk. 3. Meldt fra dåbssognet 21-09-1948. Anm.: Overpræsidiet A. J. 3560/44. 16-06-1944. Kilde: KB-opslag 166, lb.nr. 601, barn nr. 679. mor nr. 698 - f. 06-08-1922. Se også Gentofte KB: Sonja Hansen f. Andersen. f. 26-04-1944 på Rigshospitalet, Kbh. og hjemmedøbt på Børnehjemmet, Jahnsensvej 9, Gentofte af pastor Thaning. (læs: Gentofte Spædbørnehjem, Jahnsensvej 9, Gentofte **)). Fremstillet 24-09-1944 i Gentofte kirke ved sognepræsten. Datter af understaldmester Alois Motl (f. 25-04-1911 i Kadešice, Czeckoslovakiet (læs: Kadešice, Žihobce, Tjekkiet), Cirkus Schumann og (ugift) husassistent Ketty Johanne Andersen (f. 06-08-1922 i Tillitze sogn), Nyvej 10A, Frbg. Gift med avlsmedhjælper Hans Verner Hansen i Tillitze, viet 08-05-1948 i Tillitse kirke. Dåbsvidne: Forstanderinde frk. A. Mathiasen, Jahnsensvej 9. Faddere: Moderen bar barnet. Arbejdsmand Povl Otto Andersen, Ringsted. Frk. Ella Anderen, Jydeholmen 51, Vanløse. Frk. Ella Frederiksen, Jens Juelsgade 6. Anmærkninger: I pleje: Jahnsensvej 9, Gentofte. *) Navneforandring: Iht. lov nr. 131 af 07-05-1937, § 2 stk. 3. Erklæring af 14-04-1948. Kilde: KB-opslag 180, side 176. Gentofte sogn. Sokkelund h. År 1943-1947. KB_1892_131_3_044_0176a-FK **) Beskrivelse af Gentofte Spædbørnshjem: 1931 Oprettet som fortsættelse af Spædbørnshjemmet Margrethehøj (Helsingør). Foreningsdrevet (e.1956) af Kristelig forening til bistand for børn og unge. § 96-inst. 1981 Nedlagt. Gentofte Spædbørnehjem, Jahnsensvej 9, Gentofte. 25 børn. Alder ved opt. spæde, ved afg. indtil 2 år. Oprettet 1931 som fortsættelse af Spædbørnehjemmet Margrethehøj, Helsingør. Drevet for lederens regning til 1949, derefter selvejende inst. Anerk. 1. juni 1931. Gentagne gange udvidet og forbedret. Konfirmeret 24-03-1957: Sonja Hansen, Klønge, Tillitse sogn, bliver konfirmeret 24-03-1957 i Tillitse kirke, Tillitse sogn. Datter af husejer Hans Verner Hansen og hustru Ketty Johanne Andersen, Klønge. Kilde: KB-opslag 103, nr. 6. Tillitse sogn. Lolland Sønder h. Maribo a. År 1947-1965. KB_1892_569_3_013_0177a-CP. Erhverv: Ansat ved telefonselskabet. Siden kontorassistent hos Unilever. Forlovet: Poul Sixtus Andersen forlover sig den 01-05-1970 med med Sonja Hansen. Gift 21-09-1973: Poul Sixtus Andersen, f. 21-07-1944 i Benløse sogn, gifter sig 21-09-1973 i Tillitse kirke med Sonja Hansen, f. 26-04-1944. Efterfølgende bryllupsfest i Dannemarre Forsamlingssal. Kilde: Deres datter Tillitse Kirke Tillitse Kirkevej 1A 4983 Dannemare Lollands Sønder Herred Maribo Amt Andre navne: Tillese Kirke Død 13-08-2007: Sonja Andersen f. Hansen dør 13-08-2007 på Birkevang 48, Fløng, Fløng sogn, 63 år gl., og bliver bisat den 18-08-2007 fra Ansgar kirke på Fløng kirkegård, Høje-Tåstrup sammen med sin mand, der døde den 12-08-2007. ------------------- Lov om børn uden for ægteskab - barnets alm. retsstilling - lov nr. 131 af 07-05-1937, § 2 stk. 3.: Stk. 3. Har Moderen indgaaet Ægteskab med en anden en Barnets Fader, kan Stiffaderen med Moderens Samtykke, for saa vidt hun har Forældremyndigheden over Barnet, tillægge dette sit Familienavn ved Anmeldelse til vedkommende Ministerialbog ( Personregister ). Hvis Barnet har faaet Faderens Navn, kan Stiffaderen dog ikke tillægge Barnet sit Navn, medmindre Faderen giver sit Samtykke, eller Overøvrigheden på Barnets Opholdssted, efter saa vidt muligt at have indhentet Erklæring fra Faderen, meddeler Tilladelse dertil. Er Barnet over 18 Aar, kan Stiffaderen med Barnets Samtykke tillægge dette sit Familienavn. Sonja Hansen er: (1) Nikolaj og Mattias' ane 7 - mormor (1) Mettes ane 3 - mor
Media objectTillitse Kirke i Dannemare, Lolland.JPG
Tillitse Kirke i Dannemare, Lolland.JPG
Format: image/jpeg
Image dimensions: 352 × 264 pixels
File size: 138 KB
Type: Photo
Highlighted image: no