Correll_Dohlmann

Anton_Chr._Andersen_gift_17-05-1942_i_Nr._Nebel_kirke_med_Esther_Helene_Sixtus_Nielsen

Esther Helene Sixtus NielsenAge: 90 years19122002

Name
Esther Helene Sixtus Nielsen
Birth May 17, 1912 40 35
Alias
Esther Helene Sixtus Andersen f. Nielsen og Helene Sixtus Andersen f.Nielsen

Christening July 21, 1912 (Age 2 months)
Death of a maternal grandmotherAne Sørensen
October 21, 1922 (Age 10 years)
Death of a paternal grandmotherMette Kirstine Madsen
January 24, 1925 (Age 12 years)
Death of a maternal grandfatherCarl Marius Frandsen
November 5, 1930 (Age 18 years)
Death of a motherLise Marie Frandsen
May 31, 1932 (Age 20 years)
Death of a brotherAxel Sixtus Nielsen
May 5, 1939 (Age 26 years)
Burial of a brotherAxel Sixtus Nielsen
May 11, 1939 (Age 26 years)
Death of a fatherMads Peter Sixtus Nielsen
December 13, 1942 (Age 30 years)
Birth of a son
#1
Poul Sixtus Andersen
July 21, 1944 (Age 32 years)
Occupation
Sygeplejerske. Siden husmor

Christening of a sonPoul Sixtus Andersen
August 13, 1944 (Age 32 years)
Death of a sisterAstrid Christine Nielsen
July 16, 1976 (Age 64 years)
Burial of a sisterAstrid Christine Nielsen
July 1976 (Age 64 years)
Death of a brotherViggo Sixtus Nielsen
November 13, 1978 (Age 66 years)
Death of a brotherAage Sixtus Nielsen
January 26, 1984 (Age 71 years)
Death of a sisterGudrun Marie Sixtus Nielsen
November 23, 1985 (Age 73 years)
Death of a husbandAnton Christian Andersen
August 29, 1996 (Age 84 years)
Burial of a husbandAnton Christian Andersen
about September 1996 (Age 84 years)
Death August 4, 2002 (Age 90 years)
Burial August 2002 (Age 90 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 20, 1900Holme kirke, Ning herred
4 months
elder sister
15 months
elder brother
Aage Sixtus Nielsen
Birth: November 21, 1901 29 25Nørre Nebel Mejeri, Nørre Nebel sogn
Death: January 26, 1984Århus
19 months
elder brother
Axel Sixtus Nielsen
Birth: June 18, 1903 31 26Nørre Nebel Mejeri, Nørre Nebel sogn
Death: May 5, 1939Amtssygehuset i Varde
3 years
elder brother
4 years
elder sister
Gudrun Marie Sixtus Nielsen
Birth: November 12, 1909 37 33Nørre Nebel Mejeri, Nørre Nebel sogn
Death: November 23, 1985Bispebjerg hospital
3 years
herself
Family with Anton Christian Andersen - View this family
husband
herself
son
Harald Sixtus Andersen
son
son
Erik Sixtus Andersen
son
Knud Sixtus Andersen
son
Anders Sixtus Andersen
son
Jørgen Sixtus Andersen

Shared note
Esther Helene Sixtus Nielsen alias Esther Helene Sixtus Andersen f. Nielsen og Helene Sixtus Andersen f. Nielsen Født: 17-05-1912 i Nørre Nebel Mejeri, Nørre Nebel sogn, Vester Horne herred og døbt 21-07-1912 i Nørre Nebel kirke. Datter af mejeribestyrer Mads Peter Sixtus Nielsen, f. 06-04-1872, og hustru Lise Marie Frandsen, f. 28-10-1876, på 35 år, Nørre Nebel Mejeri. Faddere: Moderen. Gårdmand August Christensens hustru, Præsteby. Mejeribestyrerne Marius Olesen, Lunde og Carl Hansen, Outrup. Kilde: KB-opslag 74, nr. 5. Nørre Nebel sogn. Vester Horne herred. Ribe amt. År 1907-1929. KB_1892_C552C_G_007_0071a-FK. Konfirmeret: Esther Helene Sixtus Nielsen bliver konfirmeret 03-10-1926 i Lydum kirke. Kilde: KB-opslag 90, nr. 1. Lydum sogn. V. Horne herred. Ribe a. År 1915-1939. KB_1892_C552C_H_018_0109a-CP. Erhverv: Udlært sygeplejerske på Varde Sygehus. Siden sygeplejerske på Ringsted Sygehus Esther står den 22-06-1941 fadder ved sin nevø Arne Vordenskjold Sixtus Nielsens dåb i Glumsø kirke. Gift 17-05-1942: Ungkarl, tømrermester Anton Christian Andersen i Benløse (f. 28-07-1913 i Nord Dakota, USA, søn af Søren Andersen og Maren Marie Andersen, Benløse) gifter sig den 17-05-1942 (brudens fødselsdag) i Nørre Nebel kirke med pige, sygeplejerske Esther Helene Sixtus Nielsen i Nørre Nebel, f. 17-05-1912 i Nørre Nebel, datter af mejeribestyrer Mads Peder Sixtus Nielsen i Nørre Nebel og (afdøde) hustru Lise Marie Frandsen. Forlovere: Brudeparrets fædre. Kilde: KB-opslag 68, nr. 5. Nørre Nebel sogn. Vester Horne h. Ribe a. År 1913-1962. KB_1892_C552C_G_008B_0064a-V Parret fejrede deres guldbryllup den 17. maj 1992 der også var Esther Helene's 80 års fødselsdag. Død 04-08-2002: Helene Sixtus Andersen f. Nielsen, enke, dør 04-08-2002 i Benløse sogn, 90 år gl., og bliver begravet aug. 2002 på Benløse kirkegård. Enke efter Anton Christian Andersen. Kilde: Benløse kirkegård, Ringsted herred, Sorø amt - Foto: Finn Halling Larsen - findengrav.dk 6 sønner i ægteskabet: Harald Sixtus Andersen Poul Sixtus Andersen Erik Sixtus Andersen Knud Sixtus Andersen Anders Sixtus Andersen Jørgen Sixtus Andersen Folketælling: FT-1916: Præstbøl, Nørre Nebel sogn, Vester Horne herred, Ribe amt: Mads Peter Sixtus Nielsen, f. 06-04-1872, gift, husfar, mejeribestyrer Lise Marie Frandsen, f. 28-10-1876, gift, husmor Astrid Kirstine Nielsen, f. 04-09-1900, ugift, barn Aage Sixtus Nielsen, f. 21-11-1901, ugift, barn Axel Sixtus Nielsen, f. 18-06-1903, ugift, barn Viggo Sixtus Nielsen, f. 07-03-1906, ugift, barn Gudrun Marie Sixtus Nielsen, f. 12-11-1909, ugift, barn >> Esther Helene Sixtus Nielsen, f. 17-05-1912, ugift, barn Kilde: FT-opslag 25. FT1916_00169_00427. Esther Helene Sixtus Nielsen er: (1) Nikolaj og Mattias' ane 13 - oldemor (1) Mettes ane 5 - farmor (1) Pouls ane 3 - mor
Media objectAnton_Chr._Andersen_gift_17-05-1942_i_Nr._Nebel_kirke_med_Esther_Helene_Sixtus_NielsenAnton_Chr._Andersen_gift_17-05-1942_i_Nr._Nebel_kirke_med_Esther_Helene_Sixtus_Nielsen
Format: image/jpeg
Image dimensions: 457 × 643 pixels
File size: 107 KB
Type: Photo
Highlighted image: yes
Media objectGravsten - Anton_Chr._Andersen_og_Helene_Sixtus_AndersenGravsten - Anton_Chr._Andersen_og_Helene_Sixtus_Andersen
Format: image/jpeg
Image dimensions: 500 × 321 pixels
File size: 60 KB
Type: Photo