Correll_Dohlmann

Niels ClemensenAge: 75 years18161891

Name
Niels Clemensen
Birth May 20, 1816 20 23
Alias
Niels Clemmensen og Niels Klemmensen

Occupation
Bestyrer på Vitvedgård. Sidenhen gårdejer i Fastrup, Vitved sogn

Hjemmedøbt May 21, 1816 (Age 1 day)
Christening June 30, 1816 (Age 41 days)
EngagementMette RasmusdatterView this family
1840 (Age 23 years)

Birth of a son
#1
Søren Vitus Nielsen
June 15, 1841 (Age 25 years)
DivorceMette RasmusdatterView this family
1841 (Age 24 years)

Christening of a sonSøren Vitus Nielsen
June 27, 1841 (Age 25 years)
MarriageAne HansdatterView this family
March 14, 1851 (Age 34 years)
Death of a motherKaren Pedersdatter
July 3, 1860 (Age 44 years)
Death of a fatherClemen Nielsen
May 22, 1870 (Age 54 years)
Marriage of a childSøren Vitus NielsenMette Kirstine MadsenView this family
February 6, 1872 (Age 55 years)
Death of a wifeMette Rasmusdatter
December 10, 1888 (Age 72 years)
Burial of a wifeMette Rasmusdatter
December 18, 1888 (Age 72 years)
Death July 14, 1891 (Age 75 years)
Burial July 20, 1891 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: June 6, 1815Kolt kirke, Ning herred
11 months
himself
Family with Mette Rasmusdatter - View this family
himself
ex-wife
Divorce: 1841
5 months
son
Family with Ane Hansdatter - View this family
himself
wife
Marriage: March 14, 1851Vitved kirke
Anders Mogensen + Mette Rasmusdatter - View this family
wife’s husband
ex-wife
Marriage: December 15, 1843Tiset kirke
8 months
step-daughter
Niels Henriksen Helt + Mette Rasmusdatter - View this family
wife’s husband
ex-wife
Marriage: January 4, 1845Hvilsted kirke
9 months
step-daughter
3 years
step-daughter
3 years
step-daughter
Rasmine Nielsen
Birth: August 30, 1851 45 31Hvilsted mark, Hvilsted sogn
Death: October 10, 1854Hvilsted mark, Hvilsted sogn
19 months
step-son
Henrik Helt Nielsen
Birth: March 25, 1853 46 33Hvilsted mark, Hvilsted sogn
Death: June 19, 1854Hvilsted sogn
2 years
step-daughter
3 years
step-son
Hendrik Helt Nielsen
Birth: January 28, 1858 51 38Hvilsted mark, Hvilsted sogn
Death: April 4, 1858Hvilsted mark, Hvilsted sogn
15 months
step-son

Shared note
Niels Clemensen alias Niels Clemmensen og Niels Klemmensen Født: 20-05-1816 i Ingerslev, Tiset sogn og hjemmedøbt der 21-05-1816. Dåben publiceret 30-06-1816 i Tiset kirke. Søn af Clemen Nielsen og hustru Karen Pedersdatter i Ingerslev. Kilde: KB-opslag 10, nr. 11. Tiset sogn. Ning herred. Århus amt. K.M. År 1814-1836. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=170497#170497,28627401 Erhverv: I 1840 - bestyrer på Vitvedgård. Sidenhen gårdejer i Fastrup, Vitved sogn. I 1840 er Niels Clemensen, bestyrer på Vitvedgård, kæreste med Mette Rasmusdatter, husholderske, f. 31-12-1819 i Tiset sogn. Kæresteforholdet bliver dog ophævet kort efter. Frugten af deres bekendtskab er sønnen: Søren Vitus Nielsen, f. 15-06-1841 i Thorsager sogn. Gift 14-03-1851: Ungkarl Niels Clemmensen, 35 år (vac. 10-10-1816), en søn af gårdmand Clemen Nielsen og hustru, gifter sig 14-03-1851 i Vitved kirke, Hjelmslev herred med pigen Ane Hansdatter, 35 år (vac. 26-09-1816) en datter af gårdmand Hans Mortensen i Odder og pigen Ane Kirstine Nielsdatter i Fastrup. Forlovere: Gårdmand Clemmen Nielsen og husmand Thomas Jensen, begge af Fastrup. Kilde: KB-opslag 167, nr. 3. Vitved sogn. Hjelmslev h. Skanderborg a. K.M. År 1814-1859. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=172483#172483,28960372 Død 14-07-1891: Niels Klemmensen, f. 1816, dør 14-07-1891 i Fastrup, Vitved sogn, gift aftægtsmand i Fastrup, 75 år gl., og bliver begravet 20-07-1891 på Vitved kirkegård. Dødsårsag: Alderdom. Kilde: KB-opslag 177, nr. 4. Vitved sogn. Hjelmslev h. Skanderborg a. K.M. År 1860-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=172484#172484,28960666 Folketællinger: FT-1834: Aarhus, Ning, Tiset, Ingerslev Bye, en Gaard, 30, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, B3430: Clemen Nielsen, 36, gift, Gaardmand Karen Pedersdatter, 40, gift, hans Kone >> Niels Clemensen, 18, ugift, deres søn Jens Clemensen, 11, ugift, deres søn Anders Clemensen, 9, ugift, deres søn Erich Clemensen, 4, ugift, deres søn Søren Clemensen, 1, ugift, deres søn FT-1850: Skanderborg, Hjelmslev, Vitved, Fastrup, Gård, 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B4305: Clemen Nielsen, 54, Gift, Gårdmand, Thiset Karen Pedersdatter, 56, Gift, Hans kone, Koldt >> Niels Clemensen, 34, Ugift, Deres barn, Thiset Jens Clemensen, 23, Ugift, Deres barn, Thiset Anders Clemensen, 25, Ugift, Deres barn, Thiset Erich Clemensen, 20, Ugift, Deres barn, Thiset Eban Sørensdatter, 30, Ugift, Tjenestepige, Her i sognet FT-1860: Skanderborg, Hjelmslev, Vitved, Fastrup By, En Gaard, 69, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C4070: >> Niels Clemensen, 44, gift, Gaardmand, Huusfader, Thiset Sogn, Aarh. Amt Ane Thomsen, 44, gift, hans Kone, her i Sogn. (læs: Ane Hansdatter) Thomas Jensen, 61, gift, Huusfaders [svigerfader], der af ham forsørges, [her i Sognet] Ane Kirstine Jensdatter, 65, gift, hans Kone, Odder Sogn, Aarh. Amt Niels Clemensen er: (1) Nikolaj og Mattias' ane 104 - 3 x tipoldefar (1) Mettes ane 40 - 2 x tipoldefar (1) Pouls ane 24 - tipoldefar