Correll_Dohlmann

Niels Henriksen HeltAge: 81 years18061887

Name
Niels Henriksen Helt
Birth June 24, 1806
Alias
Niels Henrichsen Helt

Christening August 17, 1806 (Age 54 days)
MarriageMette RasmusdatterView this family
January 4, 1845 (Age 38 years)
Birth of a daughter
#1
Ane Nielsen
October 13, 1845 (Age 39 years)
Occupation
Husmand på Hvilsted mark, Hvilsted sogn

Christening of a daughterAne Nielsen
December 14, 1845 (Age 39 years)
Birth of a daughter
#2
Karen Nielsen
January 7, 1849 (Age 42 years)
Christening of a daughterKaren Nielsen
April 1, 1849 (Age 42 years)
Birth of a daughter
#3
Rasmine Nielsen
August 30, 1851 (Age 45 years)
Christening of a daughterRasmine Nielsen
November 23, 1851 (Age 45 years)
Birth of a son
#4
Henrik Helt Nielsen
March 25, 1853 (Age 46 years)
Christening of a sonHenrik Helt Nielsen
May 29, 1853 (Age 46 years)
Death of a sonHenrik Helt Nielsen
June 19, 1854 (Age 47 years)
Burial of a sonHenrik Helt Nielsen
June 25, 1854 (Age 48 years)
Death of a daughterRasmine Nielsen
October 10, 1854 (Age 48 years)
Burial of a daughterRasmine Nielsen
October 17, 1854 (Age 48 years)
Birth of a daughter
#5
Rasmine Nielsen
April 3, 1855 (Age 48 years)
Christening of a daughterRasmine Nielsen
June 17, 1855 (Age 48 years)
Birth of a son
#6
Hendrik Helt Nielsen
January 28, 1858 (Age 51 years)
Death of a sonHendrik Helt Nielsen
April 4, 1858 (Age 51 years)
Burial of a sonHendrik Helt Nielsen
April 7, 1858 (Age 51 years)
Birth of a son
#7
Hendrik Helt Nielsen
April 29, 1859 (Age 52 years)
Christening of a sonHendrik Helt Nielsen
September 4, 1859 (Age 53 years)
Death September 21, 1887 (Age 81 years)
Burial September 27, 1887 (6 days after death)
Family with Mette Rasmusdatter - View this family
himself
wife
Marriage: January 4, 1845Hvilsted kirke
9 months
daughter
3 years
daughter
3 years
daughter
Rasmine Nielsen
Birth: August 30, 1851 45 31Hvilsted mark, Hvilsted sogn
Death: October 10, 1854Hvilsted mark, Hvilsted sogn
19 months
son
Henrik Helt Nielsen
Birth: March 25, 1853 46 33Hvilsted mark, Hvilsted sogn
Death: June 19, 1854Hvilsted sogn
2 years
daughter
3 years
son
Hendrik Helt Nielsen
Birth: January 28, 1858 51 38Hvilsted mark, Hvilsted sogn
Death: April 4, 1858Hvilsted mark, Hvilsted sogn
15 months
son
Niels Clemensen + Mette Rasmusdatter - View this family
wife’s husband
wife
Divorce: 1841
5 months
step-son
Anders Mogensen + Mette Rasmusdatter - View this family
wife’s husband
wife
Marriage: December 15, 1843Tiset kirke
8 months
step-daughter

Shared note
Niels Henriksen Helt Ved dåben indskrevet som Niels Henrichsen Helt Født: 24-06-1806 i Odder og døbt 17-08-1806 i Odder kirke - søn af husmand Henrich Helt og Ane Rasmusdatter af Odder. Kilde: KB-opslag 95. Odder sogn. Hads herred. Århus amt. År 1803-1834. KB_C377_A_002_K03-26-A. Erhverv: Husmand. Daglejer og arbejdsmand i Hvilsted by og sogn. Sidenhen husmand på Hvilsted mark, Hvilsted sogn. Gift 04-01-1845: Ungkarl Niels Henriksen (Helt) på 39 år (vac. 18-04-1810 af Blicher), søn af husmand Henrik Helt i Ondrup, gifter sig 04-01-1845 i Hvilsted kirke med enke Mette Rasmusdatter på 25 år, (vac. 21-07-1822 af skolelærer R. Nielsen). Bruden var forhen gift med afdøde indsidder Anders Mogensen i Hvilsted. Forlovere: Gårdmændene Søren Bødker og Jens Jørgensen, begge af Hvilsted. Kilde: KB-opslag 19, nr. 1. Hvilsted sogn. Hads h. Århus a. År 1830-1846. KB_C373_C_012_K01-19-A. Død 21-09-1887: Niels Henriksen Helt, husmand på Hvilsted mark, Hvilsted sogn, dør samme sted den 21-09-1887, 81 år gl., og bliver begravet 27-09-1887 på Hvilsted kirkegård. Kilde: KB-opslag 93, nr. 2. Hvilsted sogn. Hads h. Århus a. År 1877-1891. KB_C378_A_002_K04-02-A. Folketællinger: FT-1845: Aarhus, Hads, Hvilsted, Hvilsted By, hus, 19, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B2749: >> Niels Henrichsen, 40, Gift, inderste og daglejer, Odder, Aarhuus Mette Rasmusdatter, 25, Gift, hans kone, Thiset, Aarhuus Andersine Andersdatter, 1, Ugift, deres datter, Her i Sognet FT-1850: Aarhus, Hads, Hvilsted, Hvilsted, et Hus, 32, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C0035: >> Niels Henriksen Holt, 45, Gift, Husmand, Dagleier, Husfader, Odder sogn Aarhus amt Mette Rasmussen, 31, Gift, Thiset sogn, Aarhus amt Søren Wittus Nielsen, 9, deres Barn, Thorsager sogn, Randers amt Andersine Andersen, 6, deres Barn, Her i Sognet Ane Nielsen, 5, deres Barn, Her i Sognet Karen Nielsen, 2, deres Barn, Her i Sognet FT-1855: Aarhus, Hads, Hvilsted, Hvilsted, Huus, 73, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1855, C7694: >> Niels Helt Hendriksen, 50, Gift, Huusmand Dagleier, Odder Mette Rasmussen, 35, Gift, Hans kone, Thiset Andersine Andersen, 10, Ugift, Deres barn, Hvilsted Sogn Aarhus Amt Ane Nielsen, 9, Ugift, Deres barn, Hvilsted Sogn Aarhus Amt Karen Nielsen, 6, Ugift, Deres barn, Hvilsted Sogn Aarhus Amt FT-1860: Aarhus, Hads, Hvilsted, Hvilsted By, 1 Huus, 37, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C1763: >> Niels Hendriksen Helt, 55, Gift, Dagleier, Huusfader, Odder S., Aarhuus Amt Mette Rasmusdatter, 41, Gift, hans Kone, Thiset S., Aarhuus Amt Karen Nielsen, 12, Ugift, [deres datter], her i Sognet Rasmine Nielsen, 5, Ugift, [deres datter], [her i Sognet] Hendrik Helt Nielsen, 1, Ugift, [deres søn], [her i Sognet] FT-1870: Aarhus, Hads, Hvilsted, 53, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1870, C7695: >> Niels Heriksen Helt, 65, Gift, husfader, Arbejdsmand, Odder Sogn Aarhus Amt Mette Rasmusen, 50, Gift, husmoder, Tiset Sogn Aarhus Amt Herik Helt Nielsen, 11, Ugift, Søn, Hvilsted