Correll_Dohlmann

Bendt Rasmussen SkræpAge: 54 days16651665

Name
Bendt Rasmussen Skræp
Birth about August 1665 27 27
Alias
tvilling

Birth of a brotherHans Rasmussen Skræp
about August 1665
Christening September 17, 1665 (Age 47 days)
Christening of a brotherHans Rasmussen Skræp
September 17, 1665 (Age 47 days)
Death September 24, 1665 (Age 54 days)
Burial September 24, 1665 (on the date of death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: 1663Nr. Broby kirke
8 years
younger brother
-7 years
elder brother
Rasmus Rasmussen Skræp
Birth: about 1663 25 25på Skræppenborg, Brylle sogn
Death: February 1676på Skræppenborg, Brylle sogn
14 months
elder sister
Gertrud Rasmusdatter Skræp
Birth: about February 1664 26 26på Skræppenborg, Brylle sogn
Death: about March 11, 1664på Skræppenborg, Brylle sogn
19 months
twin brother
Hans Rasmussen Skræp
Birth: about August 1665 27 27på Skræppenborg, Brylle sogn
Death: October 1665på Skræppenborg, Brylle sogn
1 month
himself
Bendt Rasmussen Skræp
Birth: about August 1665 27 27på Skræppenborg, Brylle sogn
Death: September 24, 1665på Skræppenborg, Brylle sogn
14 months
younger brother
Hans Rasmussen Skræp
Birth: about September 1666 28 28på Skræppenborg, Brylle sogn
Death: about November 16, 1666på Skræppenborg, Brylle sogn
2 years
younger sister
Pige Rasmussen Skræp
Birth: about October 2, 1668 30 30på Skræppenborg, Brylle sogn
Death: about October 2, 1668på Skræppenborg, Brylle sogn

Shared note
ID 440-4: Bendt Rasmussen Skræp - tvilling til Hans Rasmussen Skræp Født: ca. aug. 1665 på Skræppenborg, Brylle sogn og døbt 17-09-1665 i Brylle kirke - søn af (ID 880) Rasmus Rasmussen Skræppenborg og (ID 881) Anna Bendtsdatter. Kilde: KB-opslag 42, side 70, nr. 12. Brylle sogn. År 1646-1779. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=178833#178833,30335481 Død 24-09-1665: Bendt Rasmussen Skræp dør ca. 24. sep. 1665 i Skræppenborg, Brylle sogn og begravet 24-09-1665 på Brylle kirkegård. KB-opslag 225, side 454, nr. 10 fra oven. Brylle sogn. År 1646-1779. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=178833#178833,30335664