Correll_Dohlmann

Johanne Christine Hansen1880

Name
Johanne Christine Hansen
Birth September 7, 1880
Alias
Johanne Christine Jensen f. Hansen

Christening October 24, 1880 (Age 47 days)
MarriageOle JensenView this family
September 6, 1903 (Age 22 years)
Death

Family with Ole Jensen - View this family
husband
herself
Marriage: September 6, 1903Skt. Thomas kirke, Frbg.

Shared note
Johanne Christine Hansen alias Johanne Christine Jensen f. Hansen Født: 07-09-1880 i Gårdstofte, Gyrstinge sogn og døbt 24-10-1880 i Gyrstinge kirke - datter af indsidder Anders Hansen og hustru Maren Nielsen, 37 år gl., Gårdstofte, Gyrstinge sogn. Kilde: KB-opslag 125, nr. 10. Gyrstinge sogn. Alsted h. Sorø a. År 1859-1891. KB_390_2_008_K05-09-A. Gift 06-09-1903: Arbejdsmand, ungkarl Ole Jensen på 26 år, boende Smallegade 30, st. (f. 26-02-1877 i Sigersted, søn af afdøde indsidder Jens Andersen og efterlevende hustru Kirsten Nielsdatter i Sigersted), gifter sig 06-09-1903 i Skt. Thomas kirke, Frbg. med pigen Johanne Christine Hansen på 22 år, boende Godthåbsvej 49, st., Frbg. (f. 07-09-1880 i Gyrstinge sogn, datter af indsidder Anders Hansen og afdøde hustru Maren Nielsen). Forlovere: Anders Hansen, arbejdsmand, Ødemark pr. Sorø. Anders Jensen, Arbejdsmand, Valby. Kilde: KB-opslag 150, nr. 60. Skt. Thomas sogn. År 1898-1909. KB_1892_070_3_011_0148a-V.