Correll_Dohlmann

Kirsten HansdatterAge: 81 years18131895

Name
Kirsten Hansdatter
Birth October 15, 1813 35 33
Alias
Kjersten Hansdatter og Kirsten Hansen

Hjemmedøbt October 15, 1813
Christening November 28, 1813 (Age 44 days)
Birth of a brotherJesper Hansen
September 9, 1822 (Age 8 years)
Christening of a brotherJesper Hansen
November 3, 1822 (Age 9 years)
Death of a motherKaren Jørgensdatter
April 4, 1825 (Age 11 years)
Marriage of a parentHans HenningsenJohanne SørensdatterView this family
July 2, 1825 (Age 11 years)
Death of a maternal grandfatherJørgen Pedersen
January 3, 1827 (Age 13 years)
MarriageMads PedersenView this family
October 29, 1842 (Age 29 years)
Birth of a daughter
#1
Petrea Madsen
February 9, 1843 (Age 29 years)
Christening of a daughterPetrea Madsen
April 13, 1843 (Age 29 years)
Birth of a daughter
#2
Mette Kirstine Madsen
July 23, 1844 (Age 30 years)
Christening of a daughterMette Kirstine Madsen
September 29, 1844 (Age 30 years)
Death of a fatherHans Henningsen
July 29, 1849 (Age 35 years)
Marriage of a childSøren Vitus NielsenMette Kirstine MadsenView this family
February 6, 1872 (Age 58 years)
Death of a husbandMads Pedersen
September 24, 1874 (Age 60 years)
Burial of a husbandMads Pedersen
October 1, 1874 (Age 60 years)
Death March 13, 1895 (Age 81 years)
Burial March 20, 1895 (7 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 4, 1803Falling kirke
11 years
herself
9 years
younger brother
Father’s family with Johanne Sørensdatter - View this family
father
step-mother
Marriage: July 2, 1825Torrild kirke
Family with Mads Pedersen - View this family
husband
herself
Marriage: October 29, 1842Vedslet kirke, Voer herred
21 months
daughter
-17 months
daughter

Shared note
Kirsten Hansdatter Ved dåben indskrevet som Kjersten Hansdatter alias Kirsten Hansen Født: 15-10-1813 i Ålstrup, Falling sogn og hjemmedøbt samme dag. Dåben publiceret 28-11-1813 i Falling kirke - datter af husmand Hans Henningsen. Konen (læs: Karen Jørgensdatter) introduceret samme dag. Kilde: KB-opslag 240, nr. 33. Ørting-Falling sogn. Hads h. Århus a. År 1778-1814. KB_C381_C_002_K05-02-B. Konfirmeret 1829: Kjersten Hansdatter i Aalstrup, Falling sogn, f. 15-10-1813 i Aalstrup, datter af Hans Henningsen og afgangne kone Karen Jørgensdatter i Aalstrup, bliver konfirmeret i 1829 i Falling kirke. Kilde: KB-opslag 113, nr. 8. Falling sogn. Hads h. Århus a. År 1814-1832. KB_C381_B_011_K04-20-A. Gift 29-10-1842: Ungkarl Mads Pedersen, 28 år gl., født i Skårup (Fruering sogn), tjenestekarl hos Jacob Rasmussen i Vedslev, gifter sig 29-10-1842 i Vedslet kirke, Voer herred, med pigen Kirsten Hansdatter, 29 år, født i Ålstrup (Falling sogn), tjenende hos Morten Nielsen i Vedslet. Forlovere: Søren Thomasen og Morten Nielsen. Kilde: KB-opslag 146, nr. 8. Vedslet sogn. Voer h. Skanderborg a. År 1836-1855. KB_C379_B_013_K05-25-A. Død 13-03-1895: Kirsten Hansdatter dør 13-03-1895 i Torrild sogn, Hads herred, 81 år gl., og bliver begravet 20-03-1895 på Torrild kirkegård. Født i Aalstrup. Forældrene: Husmand Hans Henningsen og hustru Karen Jørgensdatter. Opholdt sig hos sin svigersøn, sognefoged Søren Vitus Nielsen i Torrild. Enke efter husmand Mads Pedersen i Hylke. Kilde: KB-opslag 134, nr. 1 nederst. Torrild sogn. Hads h. Århus a. År 1892-1912. KB_1892_C379_G_007_0173a-dk Folketællinger: FT-1845: Skanderborg, Voer, Hylke, Baadstrup(Baastrup), Et huus, 53, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C0960: Mads Pedersen, 32, Gift, Lever af??...., Hatting sogn Weile amt >> Kirsten Hansdatter, 31, Gift, Hans kone, Hatting sogn Weile amt Petrea Madsen, 2, Ugift, Deres barn, Fruering sogn Skanderborg amt Mette Kirstine Madsen, 2, Ugift, Deres barn, Heri sognet FT-1850: Skanderborg, Voer, Hylke, Baadstrup, et Huus, 41, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C2736: Mads Pedersen, 36, Gift, Dagleier, Huusfader, Fruering S, Skanderborg A >> Kirsten Hansdatter, 37, Gift, hans Kone, Falling S, Aarhus A Petrea Madsen, 7, -, Deres Barn, Fruering S, Skanderborg A Mette Kirstine Madsen, 6, -, Deres Barn, I Sognet FT-1855: Skanderborg, Voer, Hylke, Baastrup mk, et Huus, 20F2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1855, C3536: Mads Pedersen, 41, Gift, Huusmand, Dagleier, Huusfader, Fruering Sogn, Skanderborg Amt >> Kirsten Hansen, 42, Gift, hans kone, Falling Sogn, Aarhuus A Petria Madsen, 12, Ugift, deres børn, Fruering Sogn, Skanderborg Amt Mette Kirstine Madsen, 11, Ugift, deres børn, Her i sognet Kirstine Olesen, 5, Ugift, Pleiebarn, Her i sognet FT-1860: Skanderborg, Voer, Hylke, -, Et Huus, 21F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C3537: Mads Pedersen, 46, Gift, Dagleier, Fruering Sogn >> Kiersten Hansdatter, 47, Gift, hans Kone, Falling Sogn, Aarhuus Amt Mads Peter Jørgensen, 6, Ugift, deres Pleiesøn, Her i Sognet FT-1870: Skanderborg, Voer, Hylke, [Ringkloster mark], Huset Kolkur, 19F2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1870, C3538: Mads Pedersen, 55, Gift, Husfader, Dagleier, Skaarup >> Kjersten Hansen, 56, Gift, Husmoder, Aaldrup [oldrup] Nielssine Mikkelsen, 7, Ugift, Barn, Kattrup S. [Sk. A.] FT-1880: Aarhus, Hads, Torrild, Torrild By, Torrild Sogn, 9, et Hus, 18, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C6503: Søren Vittus Nielsen, 38, Gift, Husfader, Daglejer i Agerbrug, Hylke, Skanderborg Mette Kirstine Madsen, 35, Gift, Hans Hustru, Hylke, Skanderborg >> Kirsten Hansen, 66, Enke, hans Svigermoder, Alling, Aarhus Amt!! [Skanderborg Amt] - læs: Falling Mads Peter Sixtus Nielsen, 7, Ugift, deres Børn, Hylke, Skanderborg Kirstine Nielsen, 5, Ugift, deres Børn, Torrild Jens Karl Nielsen, 3, Ugift, deres Børn, Torrild Mette Marie Nielsen, 2, Ugift, deres Børn, Torrild Niels Frederik Nielsen, 1, Ugift, deres Børn, Torrild Kirsten Hansdatter er: (1) Nikolaj og Mattias' ane 107 - 3 x tipoldemor (1) Mettes ane 43 - 2 x tipoldemor (1) Pouls ane 27 - tipoldemor