Correll_Dohlmann

Rasmus Rasmussen1810

Name
Rasmus Rasmussen
Birth March 15, 1810 28 33
Alias
tvilling til Ane Marie Rasmusdatter

Birth of a sisterAne Marie Rasmusdatter
March 15, 1810
Christening April 19, 1810 (Age 35 days)
Occupation
Væver

Christening of a sisterAne Marie Rasmusdatter
April 19, 1810 (Age 35 days)
Birth of a sisterAne Rasmusdatter
April 27, 1813 (Age 3 years)
Christening of a sisterAne Rasmusdatter
May 30, 1813 (Age 3 years)
Birth of a brotherAnders Rasmussen
May 23, 1816 (Age 6 years)
Christening of a brotherAnders Rasmussen
June 23, 1816 (Age 6 years)
Death of a maternal grandfatherSøren Jensen
June 9, 1817 (Age 7 years)
Death of a paternal grandmotherAnne Marie Rasmusdatter
December 25, 1818 (Age 8 years)
Birth of a sisterMette Rasmusdatter
December 31, 1819 (Age 9 years)
Christening of a sisterMette Rasmusdatter
April 2, 1820 (Age 10 years)
Death of a maternal grandmotherAne Jensdatter
January 18, 1827 (Age 16 years)
Death of a motherKaren Sørensdatter
January 8, 1843 (Age 32 years)
Marriage of a parentRasmus AndersenAnne PedersdatterView this family
December 15, 1843 (Age 33 years)
Death of a fatherRasmus Andersen
April 8, 1862 (Age 52 years)
Death of a sisterMette Rasmusdatter
December 10, 1888 (Age 78 years)
Burial of a sisterMette Rasmusdatter
December 18, 1888 (Age 78 years)
Death of a brotherAnders Rasmussen
December 13, 1895 (Age 85 years)
Burial of a brotherAnders Rasmussen
December 20, 1895 (Age 85 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 2, 1807Mårslet kirke
12 years
younger sister
-12 years
elder brother
2 years
himself
twin sister
3 years
younger sister
3 years
younger brother
Father’s family with Anne Pedersdatter - View this family
father
step-mother
Marriage: December 15, 1843Tiset kirke

Shared note
Rasmus Rasmussen (tvilling til Ane Marie Rasmusdatter) Født: 15-03-1810 i Ravnsholt by, Tiset sogn og døbt 19-04-1810 (Skærtorsdag) i Tiset kirke - søn af husmand Rasmus Andersen og hustru Karen Sørensdatter i Ravnsholt by, Tiset sogn. Kilde: KB-opslag 8, 1.sp. Tiset sogn. Ning h. Århus a. År 1807-1813. KB_C367A_B_009_K01-08-A. Erhverv: Væver Folketælling: FT-1834: Aarhus, Ning, Tiset, Raunholt Bye, et Huus, 26, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, B3430: Rasmus Andersen, 53, gift, Huusmand, lever af sin Jordlod Karen Sørensdatter, 57, gift, hans Kone og Væverske Anne Marie Rasmusdatter, 24, ugift, deres datter, Skræderske >> Rasmus Rasmussen, 24, ugift, deres søn, Væver Anne Rasmusdatter, 21, ugift, deres datter Mette Rasmusdatter, 15, ugift, deres datter