Correll_Dohlmann

Kirsten PeitersdatterAge: 80 years17401821

Name
Kirsten Peitersdatter
Birth about June 1740

Alias
Kirsten Pedersdatter

MarriageJørgen LarsenView this family
before 1776 (Age 35 years)

Birth of a daughter
#1
Johanna Sophie Jørgensdatter
about December 1776 (Age 36 years)
Christening of a daughterJohanna Sophie Jørgensdatter
December 25, 1776 (Age 36 years)
Death of a husbandJørgen Larsen
after February 1, 1801 (Age 60 years)
Marriage of a childKnud OlsenJohanna Sophie JørgensdatterView this family
June 20, 1802 (Age 62 years)
Death May 28, 1821 (Age 80 years)
Burial June 3, 1821 (6 days after death)
Shared note
ID 79: Kirsten Peitersdatter alias Kirsten Pedersdatter Født: ca. juni 1740 Kilde: Alder ved død Gift før 1776: (ID 78) Jørgen Larsen gifter sig med (ID 79) Kirsten Peitersdatter Kilde: Datteren (ID 39) Johanna Sophie Jørgensdatter's fødsel dec. 1776 i Gunderslev sogn Død 28-05-1821: Kirsten Peitersdatter dør 28-05-1821 i Holløse, Gunderslev sogn, 80 år gl., og bliver begravet 03-06-1821 fra Gunderslev kirke. Indsidderske og almisselem i Holløse, enke efter indsidder Jørgen Olesen (læs: Jørgen Larsen) i Holløse Kilder: KB-opslag 292, nr. 7. Gunderslev sogn. Ø. Flakkebjerg herred. Sorø amt. K.M. År 1814-1835. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=150645#150645,24984983 se også: KB-opslag 219 i Gunderslev sogn. H.M. År 1814-1834. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=203930#203930,38683713 Folketællinger: FT-1787: Sorø, Øster Flakkebjerg, Gunderslev, Fillebro Huuset, 52, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, B6044: ID 78: Jørgen Larsen, 43, Gift, Mand, Inderste, fattig (læs: ca. 45 år) >> ID 79: Kirsten Pedersdatter, 54, Gift, hans Kone (læs: ca. 47 år) ID 39: Johanne Jørgensdatter, 10, Ugift, Barn af sidste ægteskab FT-1801: Sorø, Øster Flakkebjerg, Gunderslev, Holløse, 35, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, b6783: ID 78: Jørgen Larsen, 70, Gift, Mand, Inderst, nyder Almisse af Sognet (læs: ca. 59 år) >> ID 79: Kirsten Peitersdatter, 72, Gift, hans Kone (læs: ca. 61 år) --------------------------------------------------------------------------------------- ID 79: Kirsten Peitersdatter er Lise-Lone's 3 x tipoldemor ---------------------------------------------------------------------------------------