Correll_Dohlmann

Klemens Romanus NielsenAge: 3 years18731877

Name
Klemens Romanus Nielsen
Birth August 9, 1873 32 29
Alias
Clemens Romanus Nielsen

Christening November 16, 1873 (Age 3 months)
Death of a maternal grandfatherMads Pedersen
September 24, 1874 (Age 13 months)
Birth of a sisterKirstine Nielsen
January 4, 1875 (Age 16 months)
Christening of a sisterKirstine Nielsen
February 28, 1875 (Age 18 months)
Birth of a brotherJens Carl Nielsen
March 22, 1876 (Age 2 years)
Christening of a brotherJens Carl Nielsen
July 9, 1876 (Age 2 years)
Death March 2, 1877 (Age 3 years)
Burial March 8, 1877 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: February 6, 1872Hylke kirke
2 months
elder brother
16 months
himself
Klemens Romanus Nielsen
Birth: August 9, 1873 32 29Torrild by og sogn
Death: March 2, 1877Torrild by og sogn
17 months
younger sister
15 months
younger brother
19 months
younger sister
13 months
younger brother
15 months
younger brother
19 months
younger brother
20 months
younger brother
21 months
younger sister
Karoline Nielsen
Birth: January 20, 1885 43 40Torrild by og sogn
Death: March 26, 1892Torrild by og sogn
18 months
younger sister
Frederikke Kristine Nielsen
Birth: July 16, 1886 45 41Torrild by og sogn
Death: February 14, 1887Torrild by og sogn
15 months
younger brother
3 years
younger sister

Shared note
Klemens Romanus Nielsen alias Clemens Romanus Nielsen Født: 09-08-1873 i Torrild by og sogn og døbt 16-11-1873 i Torrild kirke - søn af indsidder Søren Vittus (Vitus) Nielsen og hustru Mette Kirstine Madsen på 29 år. Kilde: KB-opslag 36, nr. 4. Torrild sogn. Hads h. Århus a. År 1855-1876. KB_C379_A_005_K02-05-A. Død 02-03-1877: Clemens Romanus Nielsen, f. 09-08-1873, dør 02-03-1877 i Torrild by og sogn, 3 år gl., og bliver begravet 08-03-1877 på Torrild kirkegård. Søn af indsidder Søren Vittus (Vitus) Nielsen i Torrild. Kilde: KB-opslag 97, nr. 3. Torrild sogn. Hads h. Århus a. År 1877-1892. KB_C379_A_006_K04-06-A.