Correll_Dohlmann

Christian Madsen HaugaardAge: 41 days17711771

Name
Christian Madsen Haugaard
Birth about April 1771 38 40
Alias
Christian Madsen Haudgaard

Christening May 6, 1771 (Age 35 days)
Death about May 12, 1771 (Age 41 days)
Burial May 14, 1771 (2 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1760
6 years
elder sister
-4 years
elder sister
2 years
elder sister
5 years
elder brother
2 years
elder brother
15 months
himself
18 months
younger sister
3 years
younger sister
2 years
younger sister

Shared note
ID 125-5: Christian Madsen Haugaard alias Christian Madsen Haudgaard Født: ca. april 1771 i Kerteminde og døbt 06-05-1771 i Kerteminde kirke - søn af (ID 250) Conroth Haudgaard, hattemager og (ID 251) hustru Marie Elisabeth Hansdatter. Sr. Bischoffs hustru bar det og Petter Clausens datter Pedernille gik hos. Kilder: KB-opslag 31, side 59. nederst. Kerteminde sogn. Bjerge h. Odense amt. E.M. År 1761-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=179751#179751,30483738 og KB-opslag 32. øverst side 60. Kerteminde sogn. Bjerge h. Odense amt. E.M. År 1761-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=179751#179751,30483739 Død ca. 12-05-1771: Christian Madsen Haudgaard dør ca. 12-05-1771 i Kerteminde. "Conroth hattemagers spæde barn jordet 14-05-1771 på den nordre side kirkegården (i Kerteminde)." Kilde: KB-opslag 219, side 620. Kerteminde sogn. Bjerge h. Odense amt. E.M. År 1761-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=179751#179751,30483926