Correll_Dohlmann

Anna Valborg Vordenskjold1906

Name
Anna Valborg Vordenskjold
Birth September 19, 1906
Alias
Anna Valborg Nielsen f. Vordenskjold

Christening November 25, 1906 (Age 2 months)
Death of a husbandViggo Sixtus Nielsen
November 13, 1978 (Age 72 years)
Death

Family with Viggo Sixtus Nielsen - View this family
husband
herself
son
Arne Vordenskjold Sixtus Nielsen
son
Harry Vordenskjold Sixtus Nielsen
son
Bent Vordenskjold Sixtus Nielsen

Shared note
Anna Valborg Vordenskjold alias Anna Valborg Nielsen f. Vordenskjold og Anna Nielsen Født: 19-09-1906 i Vallensved sogn og døbt 25-11-1906 i Vallensved kirke - datter af mejeribestyrer på Vallensved Mejeri, Frits Ove Vordenskjold og hustru Hansine Petrine f. Hansen, 28-¾ år. Kilde: KB-opslag 56, nr. 13. Vallensved sogn. Ø. Flakkebjerg h. Sorø a. År 1904-1924. KB_1892_466_3_010_0053a-FK. Gift 18-12-1935: Ungkarl, mejerist Viggo Sixtus Nielsen af Glumsø sogn, Præstø amt (f. 07-03-1906 i Nørre Nebel sogn, Ribe amt, af forældrene: Mejeribestyrer Mads Peter Sixtus Nielsen og hustru Sidse (Lise) Marie Frandsen, af Nørre Nebel), gifter sig 18-12-1935 i Herlufsholm kirke med pige Anna Valborg Vordenskjold af Vallensved sogn, Sorø amt, f. 19-09-1906 samme sted, af forældrene: Mejeribestyrer Frits Ove Vordenskjold og hustru Hansine Petrine Hansen, af Vallensved. Forlovere: Brudeparrets fædre. Kilde: KB-opslag 233, nr. 30. Herlufsholm sogn. Ø. Flakkebjerg h. Sorø a. År 1929-1936. KB_1892_446_3_015_0252a-V. Se også vielser/deres lysning: KB-opslag 94, side 165. Vallensved sogn. Ø. Flakkebjerg h. Sorø a. År 1931-1947. KB_1892_466_3_012_0165a-V Den 18-05-1950 står mejerist Viggo Sixtus Nielsen og hustru Anna Nielsen (f. Anna Valborg Vordenskjold), Glumsø faddere ved nevøen Anders Sixtus Andersen's dåb. Anders er søn af tømrermester Anton Christian Andersen, f. 28-07-1913, og hustru Esther Helene Sixtus Andersen f. Nielsen, f. 17-05-1912, boende Roskildevej 237, Benløse sogn.