Correll_Dohlmann

Søren Jensen RuggaardAge: 56 years17401796

Name
Søren Jensen Ruggaard
Birth February 22, 1740 38
Alias
Søren Jenssøn

Occupation
Gårdmand i Permelille, Koldby sogn

Hjemmedøbt February 22, 1740
Christening February 28, 1740 (Age 6 days)
Death of a motherBirthe Andersdatter Ruggaard
March 12, 1740 (Age 19 days)
Death of a fatherJens Nielsen
April 1768 (Age 28 years)
MarriageMaren OlufsdatterView this family
December 7, 1769 (Age 29 years)
Birth of a son
#1
Jens Sørensen Ruggaard
December 17, 1771 (Age 31 years)
Christening of a sonJens Sørensen Ruggaard
December 22, 1771 (Age 31 years)
Death June 28, 1796 (Age 56 years)
Burial July 1, 1796 (3 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1731
9 years
himself
-8 years
elder sister
2 years
elder brother
4 years
elder sister
Family with Maren Olufsdatter - View this family
himself
wife
Marriage: December 7, 1769Koldby kirke
2 years
son

Shared note
Søren Jensen Ruggaard alias Søren Jenssøn Født: 22-02-1740 i Pillemark, Koldby sogn, Samsø og hjemmedøbt der samme dag. Dåben publiceret i Koldby kirke fastelavns søndag = 28-02-1740. Søn af Jens Nielsen (og Birthe Andersdatter Ruggaard). Kilde: KB-opslag 116, nr. 7. Koldby sogn. Samsø h. Skanderborg a. År 1704-1785. KB_C435_A_001_K02-59-A. Erhverv: Gårdmand i Permelille, Koldby sogn Gift 07-12-1769: Søren Jensen (Ruggaard), ungkarl, trolover sig den 19-10-1769 i Permelille med Maren Olufsdatter. Det trolovede par bliver copuleret (gifter sig) den 07-12-1769 i Koldby kirke. Kilde: KB-opslag 437, side 434. Koldby sogn. Samsø h. Skanderborg a. År 1704-1785. KB_C435_A_001_K08-19-A. Død 28-06-1796: Søren Jensen Ruggaard, gårdmand i Permelille, Koldby sogn, dør 28-06-1796 i Permelille, Kolby sogn, Samsø, 56 år gl., og bliver begravet 01-07-1796 på Kolby kirkegård, Samsø. Kilde: KB-opslag 357, nr. 15. Koldby sogn. Samsø h. Skanderborg a. År 1785-1814. KB_C435_A_002_K07-02-A. Parret får sammen 6 børn: 1. Jens Sørensen Ruggaard - alias Jens Sørensen og Jens Ruggaard Født: 17-12-1771 i Permelille, Koldby sogn, Samsø og der hjemmedøbt der den 18. ejusdem (samme måned) = 18-12-1771. Søndag 22-12-1771 (dom 4. adventus) bliver hans dåb konfirmeret i Koldby kirke. Søn af Søren Jenssøn Ruggaard (og hustru Maren Olesdatter). Kilde: KB-opslag 276, nr. 20, side 274. Koldby s. Samsø h. Skanderborg a. År 1704-1785. KB_C435_A_001_K05-39-A. 2. Oluf Sørensen Ruggaard Født: 13-04-1773 i Permelille, Koldby sogn, Samsø og hjemmedøbt der 15. ejusdem (samme måned) = 15-04-1773. Søn af Søren Jenssøn Ruugaard (Ruggaard) (og hustru Maren Olesdatter). Barnet død 25-01-1774 i Permelille, Kolby sogn, Samsø. Kilde: KB-opslag 283, nr. 4, side 281. Koldby s. Samsø h. Skanderborg a. År 1704-1785. KB_C435_A_001_K05-46-A. 3. Birthe Sørensdatter Ruggaard Født: 04-02-1776 i Permelille, Koldby sogn, Samsø og hjemmedøbt der samme dag. Dåben konfirmeret i Koldby kirke den 11-02-1776. Datter af Søren Jenssøn Ruugaard (Ruggaard) (og hustru Maren Olesdatter). Kilde: KB-opslag 296, nr. 3, side 294. Koldby s. Samsø h. Skanderborg a. År 1704-1785. KB_C435_A_001_K05-59-A. 4. Niels Sørensen Ruggaard Født: 19-09-1777 i Permelille, Koldby sogn, Samsø og døbt 21-09-1777 i Koldby kirke - søn af Søren Ruugaard (Ruggaard) (og hustru Maren Olesdatter). Dødsdatoen den 07-01-1844 indskrevet i margenen. Kilde: KB-opslag 304, nr. 9, side 302. Koldby s. Samsø h. Skanderborg a. År 1704-1785. KB_C435_A_001_K06-07-A. Gårdmand i Pillemark, Niels Sørensen Ruggaard dør 07-01-1844 i Pillemark, Koldby sogn, 66 år gl. og bliver begravet 11-01-1844 på Koldby kirkegård, Samsø. Dødsårsag: Tæring. Kilde: KB-opslag 287, nr. 1. Koldby s. Samsø h. Skanderborg a. År 1838-1861. KB_C435_A_005_K10-10-A. 5. Ole Sørensen Ruggaard Født: 16-06-1781 i Permelille, Koldby sogn, Samsø og hjemmedøbt der 17. ejusdem (samme måned) = 17-06-1781. Dåben siden konfirmeret i Koldby kirke. Søn af Søren Ruugaard (Ruggaard) (og hustru Maren Olesdatter). Kilde: KB-opslag 331, nr. 8. Koldby s. Samsø h. Skanderborg a. År 1704-1785. KB_C435_A_001_K06-34-A. 6. Bodil Sørensdatter Ruggaard - tvilling til Johanne Sørensdatter Ruggaard Født: 05-03-1786 i Permelille, Koldby sogn, Samsø og hjemmedøbt der 6. ejusdem (samme måned) = 06-03-1786. Dåben konfirmeret i Koldby kirke søndag Reminiscere = 2. søndag i fasten = 05-03-1786. Tvillingdatter af Søren Jenssøn (og hustru Maren Olesdatter). Kilde: KB-opslag 12, nr. 11, side 10. Koldby s. Samsø h. Skanderborg a. År 1785-1814. KB_C435_A_002_K01-12-A. 7. Johana Sørensdatter Ruggaard - tvilling til Bodil Sørensdatter Ruggaard Født: 05-03-1786 i Permelille, Koldby sogn, Samsø - datter af Søren Jenssøn (og hustru Maren Olesdatter). Barnet død 21-09-1786 i Koldby sogn, Samsø. Kilde: KB-opslag 12, nr. 12, side 10. Koldby s. Samsø h. Skanderborg a. År 1785-1814. KB_C435_A_002_K01-12-A. Folketælling: FT-1787: Holbæk, Samsø, Kolby, Permelle, 121 Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, B4855: >> Søren Jensen, 48, Gift, Mand, Bonde og Gaardbeboer Maren Olesdatter, 46, Gift, Kone (1) Jens Sørensen, 16, Ugift, Deres Børn (4) Niels Sørensen, 10, Ugift, Deres Børn (5) Ole Sørensen, 6, Ugift, Deres Børn (3) Birthe Sørensdatter, 8, Ugift, Deres Børn (7) Bodil Sørensdatter, 2, Ugift, Deres Børn Anne Margrethe Rasmusdatter, 28, Ugift, Tienestefolk