Correll_Dohlmann

Søren Jensen Ruggaard1814

Name
Søren Jensen Ruggaard
Birth about 1814 42 22
Alias
Søren Sørensen Ruggaard

Marriage of parentsJens Sørensen RuggaardMette Kirstine SørensdatterView this family
November 24, 1814
Birth of a sisterMaren Jensdatter Ruggaard
February 15, 1826 (Age 12 years)
Christening of a sisterMaren Jensdatter Ruggaard
March 12, 1826 (Age 12 years)
Birth of a sisterAne Jensdatter Ruggaard
April 24, 1832 (Age 18 years)
Christening of a sisterAne Jensdatter Ruggaard
June 11, 1832 (Age 18 years)
Death of a fatherJens Sørensen Ruggaard
December 18, 1833 (Age 19 years)
MarriageAne Margrethe RasmusdatterView this family
November 1, 1838 (Age 24 years)
Death of a motherMette Kirstine Sørensdatter
March 13, 1864 (Age 50 years)
Death of a sisterAne Jensdatter Ruggaard
August 17, 1899 (Age 85 years)
Burial of a sisterAne Jensdatter Ruggaard
August 22, 1899 (Age 85 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 24, 1814Koldby kirke
17 years
younger sister
-17 years
himself
12 years
younger sister
Family with Ane Margrethe Rasmusdatter - View this family
himself
wife
Marriage: November 1, 1838Koldby kirke

Shared note
Søren Jensen Ruggaard alias Søren Jensen og Søren Sørensen Rugaard Født: ca. 1814 i Kolby sogn, Samsø - søn af gårdmand Jens Sørensen Ruggaard og hustru Mette Kirstine Sørensdatter. Gift 01-11-1838: Ungkarl Søren Jensen (Ruggaard) på 23 år, af Permelille, gifter sig 01-11-1838 i Koldby kirke med pigen Ane Margrethe Rasmusdatter på 26 år, af Permelille. Trolovet 28-09-1838. Kilde: KB-opslag 209, nr. 4. Koldby sogn. Samsø h. Skanderborg a. År 1838-1861. KB_C435_A_005_K07-22-A. Erhverv: Gårdmand i Permelille, Kolby sogn Folketællinger: FT-1834: Holbæk, Samsø, Kolby, Permelille, en Gaard, 6, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, B4865: Mette Kirstine Sørensdatter, 44, Enke(mand), Gaardeier >> Søren Jensen Ruggaard, 19, Ugift, Hendes Børn Maren Jensdatter, 9, Ugift, Hendes Børn (læs: Maren Jensdatter Ruggaard) Ane Jensdatter, 2, Ugift, Hendes Børn (læs: Ane Jensdatter Ruggaard) Søren Povlsen, 42, Ugift, Tjenestefolk Ane Margrethe Rasmusdatter, 18, Ugift, Tjenestefolk FT-1840: Holbæk, Samsø, Kolby, Permelille, en Gaard, 132, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, B4870: Mette Christine Sørensdatter, 49, Enke, Gaardbruger >> Søren Jensen Ruggaard, 25, Gift, Indsidder Ane Marg. Rasmusdatter, 28, Gift, Hans Kone Maren Jensdatter, 14, Ugift, Enkens Børn Ane Jensdatter, 8, Ugift, Enkens Børn Jens Sørensen, 1, Ugift, Søren Jensens Søn (alias Jens Sørensen Ruggaard, f. 04-11-1838 i Koldby sogn. KB-opslag 5, nr. 14.) Rasmus Jørg. Pedersen, 18, Ugift, Tjenestekarl FT-1845: Holbæk, Samsø, Kolby, Permelille Bye, En Gaard, 15, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B4426: >> Søren Buggaard, 30, Gift, Gaardmand, Her i Sognet (læs: Søren Jensen Ruggaard) Ane Margrethe Rasmusdatter, 32, Gift, Hans Kone, Traneberg Sogn Jens Sørensen, 7, Ugift, Deres Barn, Her i Sognet Dorthe Marie Sørensen, 5, Ugift, Deres Barn, Her i Sognet Birthe Sørensen, 1, Ugift, Deres Barn, Her i Sognet Mette Kirstine Sørensdatter, 55, Enke(mand), Aftægtskone, Onsberg Sogn Maren Jensdatter, 19, Ugift, Hendes Barn, Her i Sognet (læs: Maren Jensdatter Ruggaard) Ane Jørgensdatter, 13, Ugift, Hendes Barn, Her i Sognet (læs: Ane Jensdatter Ruggaard) Søren Rasmussen, 22, Ugift, Tjenestekarl, Her i Sognet Bodil Marie Rasmusdatter, 18, Ugift, Tjenestepige, Her i Sognet FT-1850: Holbæk, Samsø, Kolby, Permelille, en Gaard, 16, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B4875: >> Søren Jensen Ruggaard, 35, Gift, Gaardmand, Husfader, I Sognet Ane Margrethe Rasmusdatter, 38, Gift, Hans Kone, Tranebj. Jens Sørensen, 12, Ugift, Deres Børn, I Sognet Dorthe Marie Sørensen, 10, Ugift, Deres Børn, I Sognet Birthe Sørensen, 7, Ugift, Deres Børn, I Sognet Mette Kirstine Sørensen, 4, Ugift, Deres Børn, I Sognet Mette Kirstine Sørensdatter, 58, Enke(mand), Aftægtskone, Onsbjerg Axel Sørensen, 24, Gift, Inderste, Daglejer, Besser Maren Jensdatter, 23, Gift, Hans Kone, I Sognet (læs: Maren Jensdatter Ruggaard) Ane Jensdatter, 18, Ugift, Enkens Datter, I Sognet (læs: Ane Jensdatter Ruggaard) FT-1860: Holbæk, Samsø, Kolby, Permille, Gaard, 15, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, B4880: >> Søren Sørensen Rugaard, 45, Gift, Gaardmand, I Sognet (alias Søren Jensen Ruggaard) Ane Margrethe Rasmusdatter, 48, Gift, hans Kone, Tranebj. S Jens Sørensen, 22, Ugift, deres Børn, I Sognet Birthe Sørensen, 17, Ugift, deres Børn, I Sognet Mette Kirstine Sørensen, 14, Ugift, deres Børn, I Sognet Dorthe Marie Sørensen, 20, Ugift, deres Børn, I Sognet Mette Kirstine Sørensdatter, 70, Enke(mand), Aftægtskone, Onsbjerg S.