Correll_Dohlmann

Jens NielsenAge: 66 years17011768

Name
Jens Nielsen
Birth about October 1701
Alias
Jens Nielssøn

MarriageBirthe Andersdatter RuggaardView this family
about 1731 (Age 29 years)

Birth of a daughter
#1
Johanne Jensdatter Ruggaard
November 1, 1731 (Age 30 years)
Christening of a daughterJohanne Jensdatter Ruggaard
November 4, 1731 (Age 30 years)
Birth of a son
#2
Anders Jensen Ruggaard
December 3, 1733 (Age 32 years)
Christening of a sonAnders Jensen Ruggaard
January 10, 1734 (Age 32 years)
Birth of a daughter
#3
Bodil Jensdatter Ruggaard
September 4, 1737 (Age 35 years)
Christening of a daughterBodil Jensdatter Ruggaard
October 6, 1737 (Age 36 years)
Birth of a son
#4
Søren Jensen Ruggaard
February 22, 1740 (Age 38 years)
Christening of a sonSøren Jensen Ruggaard
February 28, 1740 (Age 38 years)
Death of a wifeBirthe Andersdatter Ruggaard
March 12, 1740 (Age 38 years)
Burial of a wifeBirthe Andersdatter Ruggaard
March 16, 1740 (Age 38 years)
Death April 1768 (Age 66 years)
Burial April 10, 1768 (Age 66 years)
Family with Birthe Andersdatter Ruggaard - View this family
himself
wife
Marriage: about 1731
9 years
son
-8 years
daughter
2 years
son
4 years
daughter

Shared note
Jens Nielsen alias Jens Nielsøn og Jens Nielssøn Født: ca. okt. 1701 i Pillemark, Koldby sogn, Samsø og døbt i Koldby kirke - søn af Niels Rasmussen (f. ca. 1661 i Koldby sogn, Samsø; død 01-01-1738), og Johanne Sørensdatter (f. ca. 1665 i Koldby sogn, Samsø; død 07-02-1731). Kilde - hjemmesiden: bernhard.stamskoven3.dk Gift 1.g. ca. 1731: Jens Nielsøn (Nielsen) gifter sig med Birthe Andersdatter Ruggaard. Parret får sammen 4 børn: Se under hustruens noter. Jens Nielsøns 1. hustru Birthe dør 12-03-1740 i Pillemark, Koldby sogn. Jens Nielsøn trolover sig ganske kort tid efter sin 1. hustrus begravelse. Trolovet: Jens Nielsøn trolover sig 05-05-1740 med Ane Jensdatter af Pillemark. Note: Vielsesdatoen ikke fundet. Kilde: KB-opslag 379. Koldby s. Samsø h. Skanderborg a. År 1704-1785. KB_C435_A_001_K07-21-A. Død april 1768: Jens Nielssøn dør april 1768 i Pillemark, Koldby sogn, Samsø, 66½ år gl. og bliver begravet 10-04-1768 på Koldby kirkegård. Kilde: KB-opslag 550, nr. 9. Koldby sogn. Samsø h. Skanderborg a. År 1704-1785. KB_C435_A_001_K10-12-A.