Correll_Dohlmann

Anna Marie Brun LauridsenAge: 79 years19312011

Name
Anna Marie Brun Lauridsen
Birth July 19, 1931
Alias
Anna Marie Brun Strandby f. Lauridsen

Christening August 30, 1931 (Age 42 days)
Death June 5, 2011 (Age 79 years)

Family with Lejf Strandby - View this family
husband
Lejf Strandby
herself
son
Orla Strandby

Shared note
Anna Marie Brun Lauridsen alias Anna Marie Brun Strandby f. Lauridsen Født: 19-07-1931 i Over Fidde, Henne sogn, Vester Horne herred og døbt 30-08-1931 i Henne kirke - datter af husmand Klemen Lauridsen, f. 11-04-1898, og hustru Bertha Jensine Pedersen, f. 02-04-1899, Overfidde, Henne sogn. Forældrene viet 04-11-1924 i Lunde kirke Kilde: KB-opslag 51, nr. 9. Henne sogn. Vester Horne herred. Ribe amt. År 1930-1939. KB_1892_C553B_G_011_0070a-FK. Gift 05-09-1950: Ugift medhjælper af Skads by og sogn, Ribe amt, Lejf Strandby Kristensen *), (f. 05-11-1929 i Skads by og sogn, Skads herred, søn af gårdmand Alfred Strandby Kristensen og hustru Anna Maria Jensine Hansen, Skads), gifter sig 05-09-1950 i Henne kirke med ugift husassistent af Over Fidde, Henne sogn, Anne Marie Brun Lauridsen (f. 19-07-1931 i Over Fidde, Henne sogn, datter af husmand Klemen Lauridsen og hustru Bertha Jensine Pedersen, Over Fidde). Forlovere: Brudeparrets fædre. Anm.: Kgl. aldersdispensation for brudgommen af 11-08-1950. Kilde: KB-opslag 189, nr. 5, side 225. Henne sogn. V. Horne herred. Ribe a. År 1940-1953. KB_1892_C553B_G_011A_0225a-V. *) Ved navnebevis af Ribe Stifts amt d. 01-02-1978. J.nr. 310-25-78 navneforandring til: LEJF STRANDBY. Død 05-06-2011: Anna Marie Brun Strandby f. Lauridsen dør 05-06-2011, 79 år gl. Kilde: Susanne Strandby f. Behn