Correll_Dohlmann

Kristian Meisner Christensen HuusAge: 43 years19021945

Name
Kristian Meisner Christensen Huus
Birth August 14, 1902 55 23
Alias
Chistian Mejsner

Christening August 31, 1902 (Age 17 days)
Death of a maternal grandfatherVilhelm Frands Meisner
August 18, 1909 (Age 7 years)
Death of a wifeMarie Olkjær
May 14, 1935 (Age 32 years)
Burial of a wifeMarie Olkjær
May 19, 1935 (Age 32 years)
Death December 10, 1945 (Age 43 years)
Burial December 15, 1945 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
himself
Family with Marie Olkjær - View this family
himself
wife
daughter
Jytte Meisner Huus
son
Mogens Meisner Huus

Shared note
ID 124-2b1d1: Kristian Meisner Christensen Huus alias Chistian Mejsner Født: 14-08-1902 på Vrold Mark, Skanderup sogn, Hjelmslev herred og døbt 31-08-1902 i Skanderup kirke, Hjelmslev herred. Søn af (ID 124-2b1d) ugift Kirstine (Nielsine) Meisner (22 år) af Vrold Mark og udlagt far, handelskommis Christen Christensen Huus af Hørning, Hjelmslev herred, Skanderborg amt. Faddere: Petrea Hansen f. Meisner (barnets moster), Østergaard Teglværk. Maltgører Søren Jensen, Hørning. Moderen til barnet. Teglværksejer Hans Peter Hansen (barnets onkel), Østergaards Teglværk. Anm.: Uægte. Timånedersdagen før fødslen opholdt moderen sig i Hørning. Fødslen noteret i Hørning sogns ministerialbog. Kilde: KB-opslag 49, nr. 12. Skanderup sogn. Hjelmslev h. Skanderborg a. År 1892-1909. KB_1892_C385_I_021_0048a-fm. Gift 18-12-1926: Ugift chauffør Kristian Meisner Christensen Huus, boende Danmarksgade 15, Kbh., f. 14-08-1902 i Skanderup sogn, Århus amt, gifter sig borgerligt den 18-12-1926 på Frederiksberg Rådhus med ugift husassistent Marie Olkjær, boende Nordre Fasanvej 59, Frbg., f. 20-08-1905 i Vestervig sogn, Thisted amt. Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Frederiksberg Rådhus. År 1926, lb.nr. 353. AO-opslag 420. Side 418. Aegteskab_00000_8003664821_8003664821_0420. Død 10-12-1945: Kristian Meisner Christensen Huus (kaldet Meisner) dør 10-12-1945 på Bispebjerg hospital, Kbh., 43 år gl., og bliver bisat 15-12-1945 fra Skt. Johannes kirke, Kbh. og ført til Bispebjerg Krematorium. Chauffør, f. 14-08-1902 i Skanderup sogn, søn af ugift Kirstine Meisner. Enkemand efter Marie f. Olkjær. Adresse ved død: Ryesgade 34, st. Kilde: KB-opslag 354, nr. 270. Skt. Johannes sogn, Kbh. År 1930-1946. KB_1892_010_3_069_0384a-DM. Børn: ID 124-2b1d1a: Jytte Meisner Huus - datter af Kristian Meisner Christensen Huus og hustru Marie Meisner Huus f. Olkjær. ID 124-2b1d1b: Mogens Meisner Huus - søn af Kristian Meisner Christensen Huus og hustru Marie Meisner Huus f. Olkjær. -------------------- Børnene bor efter forældrenes død hos deres morbror Niels Olkjær og dennes hustru Elva Olkjær. En ældre bror til Marie Olkjær: Niels Olkjær Født: 03-09-1900 i Krik, Vestervig sogn og Refs herred og døbt 28-10-1900 i Vestervig kirke, søn af pakhusforvalter Jens Larsen Olkjær og hustru Mette Christensen af Krik, 27 år gl. Kilde: KB-opslag 37, nr. 25. Vestervig sogn. Refs h. Thisted a. År 1892-1903. KB_1892_C121_G_012_0032a-fm Niels Olkjær dør ca. 1980. Folketælling og bosteder: Bopæl meldt i Kbh. - udfærdiget 09-11-1922: >> Christian Mejsner, handelslærling, f. 14-08-1902 i Skanderup sogn 09-11-1922: Fra Vejlby til Vestmannagade 2, 1. sal Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 891, rl 15, st 4 (Amager) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=38593&searchname=polit_adv FT-1930: Ryesgade 34A, 2, tv., Kbh. (Sognetilhør i 1918: Sankt Johannes, Fredens, og Nazarets sogne) >> Niels Olkjær, f. 03-09-1900 i Vestervig sogn, mekaniker, chauffør tilflyttet stedet den 01-12-1930. Kilde: FT-opslag 276. FT1930_00332_00354