Correll_Dohlmann

Marie OlkjærAge: 29 years19051935

Name
Marie Olkjær
Birth August 20, 1905 33 32
Alias
Marie Meisner Huus f. Olkjær

Christening October 22, 1905 (Age 2 months)
Death of a motherMette Christensen
May 6, 1907 (Age 20 months)
Death May 14, 1935 (Age 29 years)
Burial May 19, 1935 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 6, 1896Ydby kirke, Ydby sogn
6 months
elder brother
16 months
elder brother
2 years
elder brother
19 months
elder brother
18 months
elder sister
22 months
herself
Family with Kristian Meisner Christensen Huus - View this family
husband
herself
daughter
Jytte Meisner Huus
son
Mogens Meisner Huus

Shared note
Marie Olkjær alias Marie Meisner Huus f. Olkjær Født: 20-08-1905 i Vestervig by og sogn, Refs herred og døbt 22-10-1905 i Vestervig kirke. Datter af vært i afholdshjemmet Jens Larsen Olkjær og hustru Mette Christensen af Vestervig, 32 år gl. Kilde: KB-opslag 81, nr. 17. Vestervig sogn. Refs h. Thisted a. År 1903-1912. KB_1892_C121_G_013_0094a-fk Konfirmeret: Marie Olkjær, Finsensvej 105, Frbg. bliver konfirmeret 28-09-1919 i Frederiksberg kirke. Datter af kontorassistent Jens Larsen Olkjær og hustru Mette Christensen (afdød). Kilde: KB-opslag 250, nr. 24. Frederiksberg sogn. År 1914-1922. KB_1892_064_3_093_0248a-CP. Gift 18-12-1926: Ugift chauffør Kristian Meisner Christensen Huus, boende Danmarksgade 15, Kbh., f. 14-08-1902 i Skanderup sogn, Århus amt, gifter sig borgerligt den 18-12-1926 på Frederiksberg Rådhus med ugift husassistent Marie Olkjær, boende Nordre Fasanvej 59, Frbg., f. 20-08-1905 i Vestervig sogn, Thisted amt. Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Frederiksberg Rådhus. År 1926, lb.nr. 353. AO-opslag 420. Side 418. Aegteskab_00000_8003664821_8003664821_0420. Død 14-05-1935: Marie Meisner Huus f. Olkjær, f. 20-08-1905 i Vestervig sogn, dør 14-05-1935 på Rigshospitalet, Kbh., 29 år gl., og bliver begravet 19-05-1935 fra Skt. Andreas kirke, Kbh. på Bispebjerg kirkegård. Gift med chauffør Kristian Meisner Christensen Huus, boende H.C. Andersensgade 9. Kilde: KB-opslag 307, nr. 14, side 335. Skt. Andreas sogn. År 1925-1947. KB_1892_009_3_016_0335a-DK. Børnene bor efter forældrenes død hos deres morbror Niels Olkjær og tante Elva Olkjær. Børn: ID 124-2b1d1a: Jytte Meisner Huus - datter af Kristian Meisner Christensen Huus og hustru Marie Meisner Huus f. Olkjær. ID 124-2b1d1b: Mogens Meisner Huus - søn af Kristian Meisner Christensen Huus og hustru Marie Meisner Huus f. Olkjær. Bosteder: Bopæl meldt i Kbh. - 18-06-1921: >> Marie Olkier f. 20-08-1905 f. Vestervig - Stillinger: Tjp. Adresser: 18-06-1921: Fra Jyllingevej 2 til Amager Fælledvej 43, 2. 01-11-1921: Frameldt Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 3288, rl 18, st 4 (Amager) --------------------------------------------- Marie Olkjær's familierelation til Meisner-slægten ser således ud (den korte version): Maria Olkjær's mands 2 x tipoldeforældre er Lise-Lone's 4 x tipoldeforældre. ID 248: Christian Meisner (alias Christian Christophersen Meisner), f. ca. 1735 i København, gift med (ID 249) Birde Catrine Pedersdatter, f. ca. sep. 1741, er Lise-Lone's 4 x tipoldeforældre. Christian Meisner og Birde Catrine Pedersdatter er samtidig 2 x tipoldeforældre til Kristian Meisner Christensen Huus gift med Marie Olkjær. ---------------------------------------------- Marie Olkjær's familierelation til Meisner-slægten ser således ud (den lange version): Marie Olkjær er gift med Kristian Meisner Christensen Huus, der er søn af Christen Christensen Huus og Kirstine Nielsine Meisner. Kirstine Nielsine Meisner er datter af Vilhelm Frands Meisner og hustru Karen Marie Jensen. Vilhelm Frands Meisner er søn af Frantz Meisner og hustru Mette Kirstine Sørensdatter. Frantz Meisner er søn af Christopher Meisner og hustru Theresia Weis. Marie Olkjær er datter af Jens Larsen Olkjær og hustru Mette Christensen, og hun er deres yngste barn. Ægteparrets andre børn er: Kristen Olkjær Aage Kjerulff Olkjær Niels Olkjær Viggo Olkjær Sofie Olkjær Christopher Meisner er bror til Lise-Lone's 3 x tipoldefar: Thomas Petersen Meisner. Marie Olkjær er gift med Kristian Meisner Christensen Huus der er Thomas Petersen Meisner's nevøs barnebarns søn (også kaldt sønnedatters søn). Thomas Petersen Meisner og Christopher Meisner's forældre: Christian Meisner og Birde Catrine Pedersdatter der er Lise-Lone's 4 x tipoldeforældre. Ægteparret er Kristian Meisner Christensen Huus's 2 x tipoldeforældre.