Correll_Dohlmann

Maren Anna Marie MeisnerAge: 74 years18881963

Name
Maren Anna Marie Meisner
Birth December 10, 1888 36 26
Alias
Maren Anna Marie Larsen f. Hansen

Christening February 3, 1889 (Age 55 days)
Death of a maternal grandfatherSøren Meisner
August 11, 1890 (Age 20 months)
Death of a maternal grandmotherMaria Hansdatter
November 14, 1892 (Age 3 years)
Birth of a daughter
#1
Inger Elisabeth Meisner
December 31, 1917 (Age 29 years)
Christening of a daughterInger Elisabeth Meisner
March 31, 1918 (Age 29 years)
Death after 1963 (Age 74 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: September 21, 1883Herlufmagle kirke
4 months
elder brother
17 months
elder brother
4 years
herself
Family with Laurits Johannes Larsen - View this family
husband
herself
daughter
Private
daughter
daughter
Private

Shared note
ID 248-1a4g1c: Maren Anna Marie Meisner Oprindelig døbt Maren Anna Marie Hansen *) alias Maren Anna Marie Larsen f. Hansen Født: 10-12-1888 i Gelsted, Herlufmagle sogn og døbt 03-02-1889 i Herlufmagle kirke - datter af tømrer Jens Christian Hansen og hustru (ID 248-1a4g1) Ane Kirstine Meisner (Mejsner) på 26 (27) år af Gelsted. *) Navneforandring til slægtsnavnet Meisner iht. navnebevis af 16-10-1963 fra Københavns amt Kilder: KB-opslag 131, nr. 17. Herlufmagle sogn. Tybjerg h. Præstø a. H.M. År 1874-1888. KB_511_2_005_K05-21-A https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=204165#204165,38733420 og KB-opslag 137, nr. 17. Herlufmagle sogn. Tybjerg h. Præstø a. K.M. År 1875-1891 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151325#151325,25139193 Gift 13-05-1915: Laurits Johannes Larsen på 31 år, ungkarl, tømrersvend af Gelsted, Herlufmagle sogn, (f. 14-08-1883 i Vesterhave, Karrebæk sogn, søn af husmand Jens Larsen og hustru Ane Margrethe Johansen i Snesere sogn) gifter sig den 13-05-1915 i Herlufmagle kirke (med kgl. vielsesbrev af 06-05-1915) med Maren Anna Marie Hansen på 26 år (i 1963 navneforandring til sin mors pigenavn: Meisner), ungpige, husbestyrerinde i Gelsted, Herlufmagle sogn (f. 10-12-1888 i Gelsted, datter af afdøde tømrer og gårdejer Jens Christian Hansen og hustru Ane Kirstine Mejsner af Gelsted). Vidner: Lars Peter Hansen, gårdbestyrer, Gelsted. Hans Hansen, tømrermester, Gelsted. Kilde: KB-opslag 193, nr. 6. Herlufmagle sogn. Tybjerg h. Præstø a. K.M. År 1908-1917. KB_1892_511_3_018_0201a-V https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151329#151329,25140094 Død: Maren Anna Marie Meisner dør efter 1963.