Correll_Dohlmann

Alfred Jørgen Peder Meisner1885

Name
Alfred Jørgen Peder Meisner
Birth June 25, 1885 46 21
Alias
Alfred Jørgen Peter Meisner

Christening July 24, 1885 (Age 29 days)
Birth of a sisterElla Anna Meisner
May 18, 1888 (Age 2 years)
Christening of a sisterElla Anna Meisner
June 15, 1888 (Age 2 years)
Birth of a sisterHelga Alma Meisner
March 31, 1895 (Age 9 years)
Christening of a sisterHelga Alma Meisner
June 5, 1895 (Age 9 years)
Death of a sisterHelga Alma Meisner
December 6, 1895 (Age 10 years)
Burial of a sisterHelga Alma Meisner
December 10, 1895 (Age 10 years)
Birth of a sisterMary Edith Meisner
July 5, 1899 (Age 14 years)
Christening of a sisterMary Edith Meisner
August 11, 1899 (Age 14 years)
Death of a fatherMads Peder Meisner
April 19, 1903 (Age 17 years)

MarriageFru_Marie MeisnerView this family
about 1920 (Age 34 years)

Death of a motherAnna Sophie Hansen
after November 1, 1925 (Age 40 years)

Death of a sisterElla Anna Meisner
January 8, 1958 (Age 72 years)
Burial of a sisterElla Anna Meisner
January 14, 1958 (Age 72 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 8, 1884Brønshøj kirke, Kbh.
15 months
himself
3 years
younger sister
7 years
younger sister
Helga Alma Meisner
Birth: March 31, 1895 55 31Vingårdstræde 1, Kbh. i Holmens sogn
Death: December 6, 1895Vingårdstræde 1, Kbh. i Holmens sogn
4 years
younger sister
Family with Fru_Marie Meisner - View this family
himself
wife
Marriage: about 1920

Shared note
ID 248-1a4k1: Alfred Jørgen Peder Meisner alias Alfred Jørgen Peter Meisner Født: 25-06-1885 på Vingårdstræde 1, Kbh. i Holmens sogn, Kbh. og døbt 24-07-1885 i Holmens kirke, Kbh. - søn af (ID 248-1a4k) Mads Peder Meisner, vognmand, og hustru Ane Sophie f. Hansen, Vingaardstræde 1, Kbh. Faddere: Enke Marie Hansen. Madam Hansine Andresen. Mælkeforpagter Peder Andresen og faderen. Kilde: KB-opslag 283, nr. 113. Holmens sogn, Kbh. År 1877-1887. KB_021_2_067_K10-19-A. Konfirmeret 01-10-1899: Alfred Jørgen Peter Meisner bliver konfirmeret 01-10-1899 i Garnisonskirken, Kbh. Født 25-06-1885 i Kbh. og døbt 24-07-1885 i Holmens kirke, Kbh - søn af vognmand Mads Peter Meisner og hustru Anna Sofie f. Hansen, Laxegade (Laksegade) 4, Kbh. Kilde: KB-opslag 116, nr. 48. Garnisons sogn, Kbh. År 1896-1901. KB_1892_019_3_092_0115a-CD Gift ca. 1920: Alfred Jørgen Peter Meisner på 34 år er ved folketællingen 1920 i USA gift med Marie Meisner f. ?? og parret bor da i Brooklyn Assembly District 7, Kings, New York, USA. Kilde: United States Census, 1920 Folketælling og bosteder: FT-1890: Vingårdstræde 1, 2. sal, sidehuset, Kbh.: ID 248-1a4k: Mads Peter Meisner, 50 år, gift, f. i Fodby, husfar, vognmand Anna Sofie Meisner, 26 år, gift, f. i Kbh., husmor >> ID 248-1a4k1: Alfred Meisner, 4 år, ugift, f. i Kbh., barn (alias Alfred Jørgen Peder Meisner, f. 25-06-1885 i Holmens sogn, Kbh.) ID 248-1a4k2: Ella Meisner, 2 år, ugift, f. i Kbh., barn (alias Ella Anna Meisner, f. 18-05-1888 i Holmens sogn, Kbh.) Cecilie Catharine Nielsen, 19 år, ugift, f. i Fredericia, tjenestetyende Kilde: FT-opslag 4. FT1890_00026_00722. Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-11-1899 >> Alfred Jørgen Meisner f. 25-05-1885 (læs: 25-06-1885) i København Adresse: 01-11-1899: Store Kongensgade 112, 1. - hos forældrene Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 2887, rl 17, st 3 (Skt. Annæ Ø. og V.) FT-1901: Østersøgade 110, 1. sal, Kbh.: ID 248-1a4k: Mads Peter Meisner, f. 14-05-1839 i Fodby, gift i 1884, husfar, tilflyttet fra Næstved i 1861. Vognmand. 3 levende og 1 barn død i ægteskabet Anna Sophie Meisner, f. 22-07-1863 i Kbh., gift i 1884, husmor. 3 levende og 1 barn død i ægteskabet >> ID 248-1a4k1: Alfred J(ørgen) P(eder) Meisner, f. 25-06-1885 i Holmens sogn, Kbh., ugift, søn, slagter ID 248-1a4k2: Ella Anna Meisner, f. 18-05-1888 i Holmens sogn, Kbh., ugift, datter ID 248-1a4k4: Merry (læs: Mary) Edith Meisner, f. 05-07-1899 i Holmens sogn, Kbh., ugift, datter Hansine Johansen, f. 31-08-1883 i Næstved, ugift, enepige, tilflyttet fra Næstved i 1900 Kilde: FT-opslag 140. FT1901_0035_00305 Alfred Jorgen P Meisner birth: 25 Juni 1885 draft registration: from 1917 to 1918 New York City no 36, New York, United States Nationality: Denmark Affiliate Publication Title: World War I Selective Service System Draft Registration Cards Affiliate Publication Number: M1509 GS Film number: 001754301 Digital Folder Number: 005262797 Image Number: 02619 United States Census, 1920: spouse: Marie Meisner Name: Alfred Meisner Event Type: Census Event Year: 1920 Event Place: Brooklyn Assembly District 7, Kings, New York, United States District: 410 Gender: Male Age: 34 Marital Status: Married Race: White Race (Original): White Can: Read Can: Write Relationship to Head of Household: Head Relationship to Head of Household (Original): Head Birth Year (Estimated): 1886 Birthplace: Denmark Father's Birthplace: Denmark Mother's Birthplace: Denmark Sheet Number and Letter: 1B Household ID: 22 Line Number: 80 Affiliate Name: The U.S. National Archives and Records Administration (NARA) Affiliate Publication Number: T625 GS Film number: 1821155 Digital Folder Number: 004313501