Correll_Dohlmann

Ketty Johanne Hansen f. Andersen 1922-2008

Ketty Johanne AndersenAge: 86 years19222008

Name
Ketty Johanne Andersen
Birth August 6, 1922 53 39
Alias
Ketty Johanne Hansen f. Andersen og Ketty Hansen f. Andersen

Christening September 10, 1922 (Age 35 days)
Death of a maternal grandmotherMarie Kathrine Hansen
October 19, 1927 (Age 5 years)
Death of a maternal grandfatherHans Peter Frederiksen
July 20, 1928 (Age 5 years)
EngagementAlois MotlView this family
1943 (Age 20 years)
Birth of a daughter
#1
Sonja Hansen
April 26, 1944 (Age 21 years)
DivorceAlois MotlView this family
after 1944 (Age 21 years)
Death of a motherEmilie Caroline Frederiksen
May 9, 1947 (Age 24 years)
Death of a fatherJørgen Christian Andersen
November 15, 1947 (Age 25 years)
Birth of a son
#2
Leif Verner Hansen
November 4, 1957 (Age 35 years)
Christening of a sonLeif Verner Hansen
February 2, 1958 (Age 35 years)
Death of a brotherFritz Andersen
August 3, 1990 (Age 67 years)

Death of a sisterChristine Andersen
August 20, 1992 (Age 70 years)

Death of a brotherPoul Otto Andersen
June 7, 2000 (Age 77 years)
Burial of a brotherPoul Otto Andersen
July 11, 2000 (Age 77 years)
Death of a sisterElla Kathrine Andersen
after 2000 (Age 77 years)

Death of a sonLeif Verner Hansen
September 18, 2003 (Age 81 years)
Death of a daughterSonja Hansen
August 13, 2007 (Age 85 years)
Burial of a daughterSonja Hansen
August 18, 2007 (Age 85 years)
Death August 15, 2008 (Age 86 years)
Family with parents - View this family
father
mother
herself
-20 years
elder brother
Anders Vilhelm Andersen
Birth: April 14, 1902 32 18Vesternæs, Kappel sogn
Death: September 22, 1910Langholm, Dannemare sogn
2 years
elder sister
Pige Andersen
Birth: April 20, 1904 34 20Vesternæs, Kappel sogn
Death: May 19, 1904Vesternæs, Kappel sogn
13 months
elder brother
Hans Peder Henry Andersen
Birth: May 28, 1905 35 22Vesternæs, Kappel sogn
Death: May 22, 1921drukner ud for Lindegård, Tillitse sogn
3 years
elder sister
3 years
elder brother
3 years
elder sister
3 years
elder brother
sister
Inger Birgitte Andersen
Family with Alois Motl - View this family
ex-husband
herself
Divorce: after 1944forholdet opløst
4 months
daughter
Family with Hans Verner Hansen - View this family
husband
Hans Verner Hansen
herself
daughter
Tove Annemarie Hansen
son
Bent Erik Hansen
son
Leif Verner Hansen 1957-2003Leif Verner Hansen
Birth: November 4, 1957 35Klønge, Tillitse sogn
Death: September 18, 2003Tillitse sogn, Lolland Sønder herred

Shared note
Ketty Johanne Andersen alias Ketty Johanne Hansen f. Andersen Født: 06-08-1922 i Klønge, Tillitse sogn, Lolland Sønder herred og døbt 10-09-1922 i Tillitse kirke - datter af husejer i Klønge, Jørgen Christian Andersen, f. 10-06-1869, og hustru Emilie Caroline f. Frederiksen, f. 07-05-1883. Faddere: Pige Karen Marie Elisabeth Pedersen i Vesternæs. Faderen. Husmand i Klønge, Hans Frederik Andersen. Pige Valborg Kristine Pedersen i Nakskov. Forældrene viet 12-04-1901 i Kappel kirke. Kilde: KB-opslag 97, nr. 11, side 111. Tillitse sogn, Lolland Sønder herred. Maribo amt. K.M. År 1911-1927. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157524#157524,26428993 Kæreste ca. 1943-1944: Alois Motl, understaldmester i Cirkus Schumann, født 25-04-1911 i Kadešice, Žihobce, Tjekkiet, er i 1943-1944 kæreste med Ketty Johanne Andersen, født 06-08-1922 i Tillitse sogn. Frugten af deres bekendtskab er datteren Sonja Hansen, f. i 1944. Forholdet bliver efterfølgende ophævet - og Ketty Johanne Andersen gifter sig i 1948 med Hans Verner Hansen. Gift 08-05-1948: Ungkarl, avlsmedhjælper (på Maibøllegaard), Tillitse sogn, Hans Verner Hansen (f. 04-01-1918 i Store Heddinge landsogn, søn af parcellist Hans Hansen og hustru Ane Marie f. Nielsen i Store Heddinge landsogn, Præstø amt) gifter sig 08-05-1948 i Tillitse kirke med pige, husassistent i Tillitze, Maribo amt, Ketty Johanne Andersen (f. 06-08-1922 i Klønge, Tillitse sogn, datter af arbejdsmand Jørgen Christian Andersen og hustru Emilie Caroline f. Frederiksen (begge nu døde) i Klønge, Tillitse sogn). Vidner: Brudgommens far (parcellist Hans Hansen) samt tømrermester Høj, Vestenskov (brudens svoger: Bernhard Høj gift med brudens søster Christine Høj f. Andersen). Kilde: KB-opslag 109, nr. 4. Tillitse sogn. Lolland Sønder herred. Maribo amt. K.M. År 1947-1965. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157527#157527,26429634 Parret bosætter sig i Kettys barndomshjem i Klønge, Tillitse sogn. Død 15-08-2008: Ketty Hansen f. Andersen dør 15-08-2008 i Tillitse sogn, 86 år gl. Kilde: Erik Sixtus Andersens foto af gravsten Ketty Johanne Andersen er: (1) Nikolaj og Mattias' ane 15 - oldemor (1) Mettes ane 7 - mormor (1) Sonjas ane 3 - mor
Media objectKetty Johanne Hansen f. Andersen 1922-2008Ketty Johanne Hansen f. Andersen 1922-2008
Format: image/jpeg
Image dimensions: 704 × 528 pixels
File size: 524 KB
Type: Photo