Correll_Dohlmann

Christine AndersenAge: 84 years19081992

Name
Christine Andersen
Birth January 30, 1908 38 24
Alias
Christine Høj f. Andersen

Christening March 15, 1908 (Age 45 days)
MarriageBernhard HøjView this family

Death of a brotherAnders Vilhelm Andersen
September 22, 1910 (Age 2 years)
Burial of a brotherAnders Vilhelm Andersen
September 26, 1910 (Age 2 years)
Birth of a brotherFritz Andersen
October 2, 1910 (Age 2 years)
Christening of a brotherFritz Andersen
November 13, 1910 (Age 2 years)
Birth of a sisterElla Kathrine Andersen
December 24, 1913 (Age 5 years)
Christening of a sisterElla Kathrine Andersen
April 5, 1914 (Age 6 years)
Birth of a brotherPoul Otto Andersen
October 14, 1916 (Age 8 years)
Christening of a brotherPoul Otto Andersen
November 26, 1916 (Age 8 years)
Death of a brotherHans Peder Henry Andersen
May 22, 1921 (Age 13 years)
Burial of a brotherHans Peder Henry Andersen
May 26, 1921 (Age 13 years)
Birth of a sisterKetty Johanne Andersen
August 6, 1922 (Age 14 years)
Christening of a sisterKetty Johanne Andersen
September 10, 1922 (Age 14 years)
Death of a maternal grandmotherMarie Kathrine Hansen
October 19, 1927 (Age 19 years)
Death of a maternal grandfatherHans Peter Frederiksen
July 20, 1928 (Age 20 years)
Death of a motherEmilie Caroline Frederiksen
May 9, 1947 (Age 39 years)
Death of a fatherJørgen Christian Andersen
November 15, 1947 (Age 39 years)
Death of a husbandBernhard Høj
August 2, 1962 (Age 54 years)

Death of a brotherFritz Andersen
August 3, 1990 (Age 82 years)

Death August 20, 1992 (Age 84 years)

Family with parents - View this family
father
mother
younger sister
-20 years
elder brother
Anders Vilhelm Andersen
Birth: April 14, 1902 32 18Vesternæs, Kappel sogn
Death: September 22, 1910Langholm, Dannemare sogn
2 years
elder sister
Pige Andersen
Birth: April 20, 1904 34 20Vesternæs, Kappel sogn
Death: May 19, 1904Vesternæs, Kappel sogn
13 months
elder brother
Hans Peder Henry Andersen
Birth: May 28, 1905 35 22Vesternæs, Kappel sogn
Death: May 22, 1921drukner ud for Lindegård, Tillitse sogn
3 years
herself
3 years
younger brother
3 years
younger sister
3 years
younger brother
sister
Inger Birgitte Andersen
Family with Bernhard Høj - View this family
husband
herself
Marriage:

Shared note
Christine Andersen alias Christine Høj f. Andersen Født: 30-01-1908 i Langholm, Dannemare sogn og døbt 15-03-1908 i Dannemare kirke - datter af parcellist Jørgen Christian Andersen og hustru Emilie Caroline f. Frederiksen, 24 år, i Langholm. Faddere: Tømrer Hans Peter Frederiksens hustru i Vesternæs (alias barnets mormor: Marie Katrine Frederiksen f. Hansen). Tømrer Hans Peter Frederiksen i Vesternæs (barnets morfar). Parcellist Hans Peder Pedersen og hustru i Langholm. Forældrene viet 12-04-1901 i Kappel kirke. Kilde: KB-opslag 91, nr. 8. Dannemare sogn. Lolland Sønder h. Maribo a. År 1892-1927. KB_1892_559_3_007_0088a-FK. Gift: Tømrer Bernhard Høj gifter sig med Christine Andersen. Parret bosætter sig i Læsø, Vestenskov sogn, Lollands Sønder herred. Død 20-08-1992: Christine Høj f. Andersen dør 20-08-1992, 84 år gl. Kilde: Broderen Poul Otto Andersen's erindringer i kopi.