Correll_Dohlmann

Hans “Hugger” LarsenAge: 51 years17561808

Name
Hans “Hugger” Larsen
Birth about March 15, 1756 43 31
Alias
Hans Hugger og Hans Larsen Hugger

Christening March 21, 1756 (Age 6 days)
MarriageBodil OlsdatterView this family
about 1783 (Age 26 years)

Death of a wifeBodil Olsdatter
about November 14, 1788 (Age 32 years)
Burial of a wifeBodil Olsdatter
November 16, 1788 (Age 32 years)
MarriageKirsten PedersdatterView this family
about December 1788 (Age 32 years)

Birth of a son
#1
Ole “Hugger” Hansen
September 8, 1789 (Age 33 years)
Occupation
Husmand, hjulmand og hugger_tømrer i Kværkeby

Christening of a sonOle “Hugger” Hansen
December 13, 1789 (Age 33 years)
Death of a motherBarbara Olsdatter
March 1792 (Age 35 years)
Death of a fatherLars Olsen
April 1793 (Age 37 years)
Death about March 10, 1808 (Age 51 years)
Burial March 14, 1808 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 30, 1746Kværkeby kirke
9 years
himself
Family with Kirsten Pedersdatter - View this family
himself
wife
Marriage: about December 1788
9 months
son
Family with Bodil Olsdatter - View this family
himself
wife
Marriage: about 1783
Niels Christesen + Kirsten Pedersdatter - View this family
wife’s husband
wife
Marriage: November 14, 1817Kværkeby kirke

Shared note
Hans "Hugger" Larsen alias Hans Hugger og Hans Larsen Hugger Født: ca. 15-03-1756 i Kværkeby. "Døbt: 21-03-1756 (Dom. Oculi = 3. søndag i fasten) i Kværkeby kirke, Lars Olsen, soldats drengebarn." Kilder: KB-opslag 133, spalte 1, nr. 6 fra oven. Kværkeby sogn. Ringsted h. Sorø a. År 1645-1790. KB_397_1_001_K05-14-A. Se også døbte: Soldat Lars Olsens drengebarns dåb: Dom. Oculi (1756) = 3. søndag i fasten. KB-opslag 135, spalte 1. Midt for. Kværkeby sogn Ringsted h. Sorø a. E.M. År 1645-1790. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153098#153098,25502313 Erhverv: Husmand, hjulmand og hugger = tømrer i Kværkeby Gift to gange: Gift 1.g. ca. 1783: Hans Larsen (alias Hans Hugger) gifter sig med Bodil Olsdatter. Ægteparret får sammen 4 børn: Birthe Hansdatter, f.1784 og død 5½ måned gl. Sidsel Hansdatter, f. 1785, og død i en alder af mere end 55 år som gårdkone i Kisserup. Birthe Hansdatter, f. 1787 og død 10 dage gl. Niels Hansen, f. 1788 og død 31 dage gl. i 1788 Gift ca. dec. 1788: Enkemand Hans Larsen hugger (alias Hans Hugger) gifter sig med Kirsten Pedersdatter. Ægteparret får sammen 11 børn: Se under hustruen Kirsten Pedersdatters noter. Død ca. 10-03-1808: Gårdmand Hans Hugger i Kværkeby, dør ca. 10-03-1808 i Kværkeby, 51 år gl., og bliver begravet 14-03-1808 fra Kværkeby kirke. Kilde: KB-opslag 95, spalte 2, nederst. Kværkeby sogn Ringsted h. Sorø a. E.M. År 1790-1815. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153099#153099,25502479 Folketællinger: Hans Larsen og dennes 1. ægtefælle i FT-1787: FT-1787: Sorø, Ringsted, Kværkeby, Kværkeby, Qværkebye, , Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, C0022: >> Hans Larsen, 30, Gift, Mand, Huusmand og Hiulmand Boel Olsdatter, 26, Gift, hans Kone Sidsel Hansdatter, 2, Ugift, deres Datter FT-1801: Sorø, Ringsted, Kværkeby, Qværkebye Byn, , 15, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, C0116: >> Hans Larsen, 44, Gift, husbonde, bonde og gaardbeboer Kiersten Pedersdatter, 31, Gift, hans kone Ole Hansen, 12, Ugift, deres børn Bodil Hansdatter, 10, Ugift, deres børn Anna Hansdatter, 8, Ugift, deres børn Martha Hansdatter, 5, Ugift, deres børn Birthe Hansdatter, 2, Ugift, deres børn Anna Nielsdatter, 16, Ugift, tjenestepige Hans Larsen - alias Hans Hugger er: (1) Nikolaj og Mattias' ane 392 - 5 x tipoldefar (1) Mettes ane 136 - 4 x tipoldefar (1) Pouls ane 72 - 3 x tipoldefar