Correll_Dohlmann

Harriet Mary Beckwith1883

Name
Harriet Mary Beckwith
Birth May 10, 1883 33 33
Alias
Harriet Mary Dræby f. Beckwith

MarriageUlrich DræbyView this family
(on the date of death)

Birth of a daughter
#1
Elise Beckwith Dræby
November 12, 1911 (Age 28 years)
Christening of a daughterElise Beckwith Dræby
July 23, 1912 (Age 29 years)
Adoption of a daughterElise Beckwith Dræby
April 16, 1915 (Age 31 years)
Death of a fatherHenrik Frederik Ferdinand Hansen
July 27, 1916 (Age 33 years)

Death of a husbandUlrich Dræby
before November 1, 1920 (Age 37 years)

Death of a brotherKuno Beckwith
August 11, 1928 (Age 45 years)
Burial of a brotherKuno Beckwith
August 15, 1928 (Age 45 years)
Death of a brotherAlexis Beckwith
after 1954 (Age 70 years)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 25, 1874Vor Frue kirke, Kbh.
23 months
elder brother
3 years
elder brother
Kuno Beckwith
Birth: November 14, 1878 29 29Wallsjö Forsamling, Skåne, Sverige
Death: August 11, 1928Finsensvej 64, Frbg. i Lindevang sogn
5 years
herself
Family with Ulrich Dræby - View this family
husband
herself
Marriage:
daughter

Shared note
Harriet Mary Beckwith alias Harriet Mary Dræby f. Beckwith Født: 10-05-1883 i Sverige - datter af Henrik Frederik Ferdinand Hansen, f. 31-08-1849, og hustru Amalie Charlotte Sophie Beckwith-Lohmeyer, f. 23-09-1849. Forældrene gift 25-04-1874 i Vor Frue kirke. Apoteker Ulrik Dræbye og hustru Harriet Mary f. Beckwith, boende Gråbrødre Torv 15, står den 23-07-1912 fadder til deres adoptivdatter: Elise Beckwith Dræby Oprindelig døbt Elise Dræby Beckwith Hansen (*) alias Lise Dræby Født: 12-11-1911 på Strandboulevard 27, Kbh. og døbt 23-07-1912 i Skt. Jakobs kirke, Kbh. - datter af styrmand Alexis Beckwith Hansen (Hansen slettet i 1919), f. i Sverige, og hustru Karen Ulrikke Marie Holten, 31 år gl., Jens Munksgade 7, Kbh. (*) Adopteret iht. kgl. bevilling den 16-04-1915 af cand. polit. & pharm., apoteker Ulrich Dræby (f. 01-01-1862 i Brørup; død før 01-11-1920) og hustru Harriet Mary f. Beckwith (f. 10-5-1883 i Sverige). Folketælling: FT-1921: Kalkbrænderivej 31, 1. sal, tv., Kbh.: Amalie Beckwith-Hansen, f. 23-09-1849 i Kbh., enke, husmor, pensionist >> Harriet Dræby, f. 10-05-1883 i Sverige, enke, tilflyttet fra Vinderup i 1919, slægtning, kontorist ved Statsbanerne Lise Dræby, f. 12-11-1911 i Kbh., ugift, barn, tilflyttet fra Vinderup i 1919 (Harriets adoptivdatter - idet forældrene til barnet er Karen Ulrikke Marie Beckwith f. Holten og skibsfører Alexis Beckwith) Kilde: FT-opslag 10. FT1921_00027_00843