Correll_Dohlmann

Ulrich DræbyAge: 58 years18621920

Name
Ulrich Dræby
Birth January 1, 1862
Alias
Ulrik Dræby

Christening March 7, 1862 (Age 2 months)
MarriageHarriet Mary BeckwithView this family

Birth of a daughter
#1
Elise Beckwith Dræby
November 12, 1911 (Age 49 years)
Occupation
Cand. polit. og pharm., apoteker

Christening of a daughterElise Beckwith Dræby
July 23, 1912 (Age 50 years)
Adoption of a daughterElise Beckwith Dræby
April 16, 1915 (Age 53 years)
Death before November 1, 1920 (Age 58 years)

Shared note
Ulrich Dræby Født: 01-01-1862 i Eskelund, Brørup sogn, Malt herred, Ribe amt og døbt 07-03-1862 i Brørup kirke - søn af kontrollør Frederik Dræby (f. 29-07-1815 i Vor Frue sogn, Kbh.; død 09-04-1872 i Skanderborg sogn) og hustru Ane Jensen (f. Ane Jensdatter (f. 14-10-1831 i Vinderslev sogn; død 22-12-1870 i Skanderborg sogn) i Eskelund, 34 år. Båret af toldbetjent Mortensens hustru i Eskelund. Mandsfaddere: Kontrollør Dræby og apoteker Hubartz af Eskelund. Kilde: KB-opslag 19, side 18, nr. 1. Brørup sogn, Malt h. Ribe a. År 1851-1869. KB_C575A_A_006_K01-19-A Erhverv: Cand. polit. og pharm., apoteker Apoteker Ulrik Dræbye og hustru Harriet Mary f. Beckwith, boende Gråbrødre Torv 15, står den 23-07-1912 fadder til deres adoptivdatter: Elise Beckwith Dræby Oprindelig døbt Elise Dræby Beckwith Hansen (*) alias Lise Dræby Født: 12-11-1911 på Strandboulevard 27, Kbh. og døbt 23-07-1912 i Skt. Jakobs kirke, Kbh. - datter af styrmand Alexis Beckwith Hansen (Hansen slettet i 1919), f. i Sverige, og hustru Karen Ulrikke Marie Holten, 31 år gl., Jens Munksgade 7, Kbh. (*) Adopteret iht. kgl. bevilling den 16-04-1915 af cand. polit. & pharm., apoteker Ulrich Dræby (f. 01-01-1862 i Brørup; død før 01-11-1920) og hustru Harriet Mary f. Beckwith (f. 10-5-1883 i Sverige). Folketællinger: Faderen i 1850: FT-1850: skanderborg, Gjern, Linaa, Silkeborg Handelsplads, 63, et Huus, 198, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B6176: Frederik Julius Jansen, 30, Gift, Told og Consumptionsbetjent, Hobroe Wilhelmine Marie Pontoppidan, 28, Gift, Hans Kone, Baagøe [Bogø] Sogn, Præstø Amt Lars Jensen, 27, Ugift, Tjenestefolk, Sunds Sogn, Ringkjøbing Amt Christen Jørgensen, 41, Fraskilt, Tjenestefolk, Gjellerup Sogn, Ringkjøbing Amt Kjersten Jensdatter, 35, Ugift, Tjenestefolk, Houer Sogn, Veile Amt * Frederik Dræbye, 34, Ugift, Told og Consumptions-Assistent, Kjøbenhavn I 1853: Familien bor da i Gjellerup, Ringkøbing amt I 1862: Familien bor da i Brørup sogn, Malt herred, Ribe amt I 1870: Familien bor da i Skanderborg. Kilde: Family Search FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Udenbys Vester Kvarter, Frydsvej 3,matr.Lod1 af 43B2C2 1.Sal tilvenstre, 3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D3945: Hedvig Margrethe Charlotte Louise Dræbye, 54, Enke, Husmoder, Pensioneret Enke, Horsens Elise Louise Nicoline Dræbye, 27, Ugift, Barn, Eskelund Mathilde Vilhelmine Dræbye, 24, Ugift, Barn, Eskelund >> Ulrik Dræbye, 23, Ugift, Barn, Candidatus pharmaciæ, Eskelund Frederik Carl Christian Dræbye, 20, Ugift, Barn, Sømand, Korsør Charles Julius Vestergaard, 11, Ugift, Barn, Kolding Hustruen er enke i 1921: FT-1921: Kalkbrænderivej 31, 1. sal, tv., Kbh.: Amalie Beckwith-Hansen, f. 23-09-1849 i Kbh., enke, husmor, pensionist * Harriet Dræby, f. 10-05-1883 i Sverige, enke, tilflyttet fra Vinderup i 1919, slægtning, kontorist ved Statsbanerne Lise Dræby, f. 12-11-1911 i Kbh., ugift, barn, tilflyttet fra Vinderup i 1919 (Harriets adoptivdatter - idet forældrene til barnet er Karen Ulrikke Marie Beckwith f. Holten og skibsfører Alexis Beckwith) Kilde: FT-opslag 10. FT1921_00027_00843