Correll_Dohlmann

William Arnold Alexander RischelAge: 45 years18461891

Name
William Arnold Alexander Rischel
Birth March 4, 1846 45 43
Alias
William Rischel og Villiam Arnold Alexander Rischel

Christening September 20, 1846 (Age 6 months)
Death of a motherAnna Marie Elisabeth Duncker
after 1850 (Age 3 years)

Death of a fatherNicolai Rischel
June 9, 1866 (Age 20 years)
MarriageLaura Margrethe AndersenView this family
November 2, 1879 (Age 33 years)
Birth of a son
#1
Axel Louis Thorvald Rischel
September 7, 1889 (Age 43 years)
Occupation
Skomager

Christening of a sonAxel Louis Thorvald Rischel
June 29, 1890 (Age 44 years)
Death December 8, 1891 (Age 45 years)
Burial December 15, 1891 (7 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: February 14, 1830Frederiks Tyske Kirke, Kbh.
9 months
elder brother
3 years
elder brother
Nicolai Valentin Eduard Rischel
Birth: September 7, 1833 32 30Dybensgade 171, Kbh.
Death: October 12, 1843Hummerstræde 229, Kbh.
3 years
elder sister
Mariane Nikoline Rischel
Birth: October 19, 1836 35 33Admiralstræde 226, Kbh.
Death: January 22, 1838Admiralstræde 226, Kbh.
2 years
elder brother
Bernhard August Franz Oscar Rischel
Birth: January 8, 1839 38 36Admiralstræde 226, Kbh.
Death: December 19, 1839Hummerstræde 229, Kbh.
22 months
elder brother
Leonhard Burchard Emil Rischel
Birth: November 17, 1840 39 37Hummerstræde 229, Kbh.
Death: January 29, 1841Hummerstræde 229, Kbh.
6 months
elder sister
Agnese Caroline Augusta Franziska Rischel
Birth: May 12, 1841 40 38Hummerstræde 229, Kbh.
Death: August 20, 1915Alderdomshjemmet, De gamles by
5 years
himself
Family with Laura Margrethe Andersen - View this family
himself
wife
Laura Margrethe Andersen
Birth: October 22, 1851Nørrebro 35 A, 1. sal, Kbh. i Vor Frue sogn
Death: May 3, 1940De Gamles Hjem, Ryesgade 115, Kbh. Nørrebro, i Nazaret sogn
Marriage: November 2, 1879Skt. Stefans kirke, Kbh.
10 years
son

Shared note
William Arnold Alexander Rischel alias William Rischel og Villiam Arnold Alexander Rischel Født: 04-03-1846 på Løngangsstræde 185, Kbh. og døbt 20-09-1846 i Skt. Petri kirke, Kbh. - søn af Nikolai (Nicolai) Rischel, skræddersvend og hustru (Anna) Marie Elisabeth f. Duncker, Løngangsstræde 185, Kbh. Kilde: KB-opslag 37, nr. 61. Skt. Petri sogn. År 1841-1858. KB_011_2_006_K02-13-A. Erhverv: Skomager Gift 02-11-1879: Ungkarl, skomager William Arnold Alexander Rischel på 33 år, Baldersgade 18, Kbh. gifter sig 02-11-1879 i Skt. Stefans kirke, Kbh. med jomfru Laura Margrethe Andersen på 28 år, Baldersgade 18, Kbh. Forlovere: Værtshusholder Mads Hansen, Nørrebrogade 201 og snedker Andreas Peter Andersen, Allersgade 9. Kilde: KB-opslag 320, nr. 131. Skt. Stefans sogn. År 1878-1882. KB_033_2_005_K11-20-A. Død 08-12-1891: Villiam Arnold Alexander Rischel, gift skomager, dør 08-12-1891 på Alm. Hospital, Kbh., 45 år gl., og bliver begravet 15-12-1891. Kilde: KB-opslag 216, nr. 114. Alm. hospital/De Gamles By. År 1881-1891. KB_074_2_011_K04-23-A. Folketællinger: Forældrene i FT-1845: FT-1845: København (Staden), Vester Kvarter, Vester Kvarter, Gaasegaden 140, Stuen, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C4240: >> Nicolei Rischel, 43, Gift, Skrædersvend, Warschau, Polen (Warszawa har været Polens hovedstad siden 1596) >> Maria Duncher, 42, Gift, hans Kone, Bremen (Tyskland) Ferdinand Rischel, 15, Ugift, deres Børn, Kjøbenhavn Carolina Augusta Rischel, 3, Ugift, deres Børn, Kjøbenhavn FT-1850: København (Staden), Sankt Annæ Vester Kvarter, Adelgade, No. 248, Anden Bagsal, 248, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B5680: Johan Berg, 25, Gift, Dreiersvend, Kjøbh. Elien Berg, 26, Gift, hans Kone, Randers Peter Berg, 2, Ugift, hans Søn, Kjøbh. Olof Berg, 1, Ugift, hans Søn, Kjøbh. Marie Rischel, 47, Enke, Hanarbeide, Bromann?? (læs: f. i Bremen) *) Johan Rischel, 20, Ugift, hendes Søn, Bogtrykkersvend, Kjøbh. Agenes Rischel, 8, Ugift, hendes Datter, Kjøbh. >> William Rischel, 4, Ugift, hendes Datter [Søn], Kjøbh. (læs: Hendes søn alias William Arnold Alexander Rischel) *) NB! Fejl i fødestedet er indberettet d. 05-06-2014 af Lise-Lone