Correll_Dohlmann

Laura Margrethe AndersenAge: 88 years18511940

Name
Laura Margrethe Andersen
Birth October 22, 1851
Alias
Laura Margrethe Rischel f. Andersen

Christening March 28, 1852 (Age 5 months)
MarriageWilliam Arnold Alexander RischelView this family
November 2, 1879 (Age 28 years)
Birth of a son
#1
Axel Louis Thorvald Rischel
September 7, 1889 (Age 37 years)
Christening of a sonAxel Louis Thorvald Rischel
June 29, 1890 (Age 38 years)
Death of a husbandWilliam Arnold Alexander Rischel
December 8, 1891 (Age 40 years)
Burial of a husbandWilliam Arnold Alexander Rischel
December 15, 1891 (Age 40 years)
Death May 3, 1940 (Age 88 years)
Burial May 7, 1940 (4 days after death)
Family with William Arnold Alexander Rischel - View this family
husband
herself
Laura Margrethe Andersen
Birth: October 22, 1851Nørrebro 35 A, 1. sal, Kbh. i Vor Frue sogn
Death: May 3, 1940De Gamles Hjem, Ryesgade 115, Kbh. Nørrebro, i Nazaret sogn
Marriage: November 2, 1879Skt. Stefans kirke, Kbh.
10 years
son

Shared note
Laura Margrethe Andersen alias Laura Margrethe Rischel f. Andersen Født: 22-10-1851 på Nørrebro 35 A, 1. sal, Kbh. i Vor Frue sogn, Kbh. og døbt 28-03-1852 i Vor Frue kirke, Kbh. - datter af snedkersvend Andreas Peter Andersen og hustru Caroline Marie Andersen f. Herløv, Nørrebro 35 A, 1. sal. Kilde: KB-opslag 216, nr. 223. Vor Frue sogn. År 1849-1854. KB_013_2_005_K08-12-A. Konfirmeret: 07-10-1866 i Skt. Pauls kirke, Kbh. hvor hun bor hos forældrene på Vingårdsstræde 10. Gift 02-11-1879: Ungkarl, skomager William Arnold Alexander Rischel på 33 år, Baldersgade 18, Kbh. gifter sig 02-11-1879 i Skt. Stefans kirke, Kbh. med jomfru Laura Margrethe Andersen på 28 år, Baldersgade 18, Kbh. Forlovere: Værtshusholder Mads Hansen, Nørrebrogade 201 og snedker Andreas Peter Andersen, Allersgade 9. Kilde: KB-opslag 320, nr. 131. Skt. Stefans sogn. År 1878-1882. KB_033_2_005_K11-20-A. Død 03-05-1940: Laura Margrethe Rischel f. Andersen, f. 22-10-1851 i København, boende i De Gamles Hjem, Ryesgade 115, Kbh. Nørrebro, i Nazaret sogn, Kbh., dør der den 03-05-1940, 88 år gl., og bliver begravet 07-05-1940 på Bispebjerg kirkegård, Kbh. Enke efter skomager William Arnold Alexander Rischel. Viet 02-11-1879 i Skt. Stefans kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 161, nr. 16, side 158. Nazaret sogn. År 1922-1960. KB_1892_007_3_011_0158a-DK Laura Margrethes forældre: FT-1845: København (Staden), Sankt Annæ Øster Kvarter, , Store Strandstræde No.101, 4, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C3485: >> Andreas Peter Andersen, 30, Gift, Snekersvend, Kjøbenhavn C>> aroline Marie Herløv, 29, Gift, hans Kone, Kjøbenhavn Waldemar Andreas Peter Andersen, 3, deres Barn, Kjøbenhavn Andrea Wilhelmine Andersen, 1, deres Barn, Kjøbenhavn FT-1880: København (Staden), Allersgade, Kjøbenhavn, Allersgade 9, forh. 2.sal th., 1 F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, B0299: >> Andreas Peter Andersen, 64, Gift, snedkersvend, Kjøbenhavn >> Caroline Marie Andersen født Herlev, 64, Gift, do [Kjøbenhavn] Jørgen Eduard Pagh Knippel, 51, Enke(mand), dreiersvend, do [Kjøbenhavn]