Correll_Dohlmann

Inge Meisner1936

Name
Inge Meisner
Birth November 11, 1936 34 28
Alias
Inge Hansen f. Meisner

Birth of a brotherErik Meisner
November 11, 1936
Christening April 4, 1937 (Age 4 months)
Christening of a brotherErik Meisner
April 4, 1937 (Age 4 months)
Death of a brotherLeif Heinrich Meisner
1983 (Age 46 years)

Death of a brotherErik Meisner
2008 (Age 71 years)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
elder brother
Kurt Heinrich Meisner
Birth: January 9, 1925 22 16Righospitalets Fødeafd. nr. C, Martinsvej 8, Kbh.
Death: January 23, 1925Rigshospitalet, Kbh.
15 months
elder brother
sister
Private
sister
Private
twin brother
herself
brother
Private
Family with Private - View this family
husband
Private
herself
son
Private
daughter
Private
Family with Private - View this family
husband
Private
herself
son
Private
Private + Private - View this family
husband
Private
husband’s wife
Private

Shared note
ID 31-2c6f: Inge Meisner - tvilling til Erik Meisner: se KB side 41, nr. 40 alias Inge Hansen f. Meisner Født: 11-11-1936 på Blåmejsevej 12, 2. sal, Kbh. i Ansgarkirkens sogn, Kbh. og døbt 04-04-1937 i Ansgarkirken, Kbh. - datter af (ID 31-2c6) fabriksarbejder Heinrich August Meisner, f. 09-09-1902 på Den Kgl. Fødselsstiftelse, og hustru Edith Vera Gynther, f. 12-03-1908 i Fredens sogn, Kbh., boende Blåmejsevej 12, 2. sal, Kbh. Faddere: Fru Karen Gynther, Borgergade 20, 3. sal, Kbh. Lagerarbejder Carlo Hartvigsen, Ryesgade 66. Murer Svend Petersen, Borgergade 20, 3. sal, Kbh. Forældrene borgerligt ægteforenet 10-12-1924 på Københavns Rådhus. Kilde: KB-opslag 195, side 192, nr. 37. Ansgarkirkens sogn. År 1933-1944. KB_1892_115_3_001_0192a-FK. Erhverv: Syerske i 1955 Ca. 1954 er John Hersom Mercebach kæreste med Inge Meisner. Frugten af deres bekendtskab er sønnen: René Hansen - oprindelig døbt René Meisner. Gift ? Inge Meisner gifter sig med hr. ?? Hansen Parret får sammen 3 børn. Vagn, Rene og Janni Kilde: Helle Meisner Folketælling og bosteder: FT-1940 - 5. nov.: Blåmunkevej 27, 1. sal, th., Kbh. i Bispebjerg sogn: Edith Vera Meisner, f. 12-03-1908 i Kbh., separeret, husmor, bladbud, Bladkompagniet ID 31-2c6b: Leif Heinrich Meisner, f. 10-04-1926 i Kbh., bud - Glas-Porcelæn, Porcelænmagasin ID 31-2c6c: Lizzi Edith Meisner, f. 30-06-1927 i Kbh. ID 31-2c6d: Lillian Marie Meisner, f. 14-06-1930 i Kbh. ID 31-2c6e: Erik Meisner, f. 11-11-1936 i Kbh. >> ID 31-2c6f: Inge Meisner, f. 11-11-1936 i Kbh. ID 31-2c6g: Jørgen Meisner, f. 23-03-1940 i Kbh. Kilde: FT-opslag 105 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=238022#238022,45248280 1946: Blåmunkevej 27, 1. sal, Kbh. 1955: Blåmunkevej 27, 1. sal, Kbh.