Correll_Dohlmann

Ane Magrethe Olsdatter1833

Name
Ane Magrethe Olsdatter
Birth December 30, 1833
Alias
Ane Margrethe Olsen og Ane Margrethe Pedersen f. Olsen

Christening February 16, 1834 (Age 48 days)
MarriageHans Christian PedersenView this family
November 14, 1863 (Age 29 years)
Birth of a son
#1
Peter Pedersen
October 27, 1864 (Age 30 years)
Christening of a sonPeter Pedersen
January 8, 1865 (Age 31 years)
Marriage of a childPeter PedersenMarie Kirstine Petrine MeisnerView this family
November 4, 1887 (Age 53 years)
Death

Shared note
Ane Magrethe Olsdatter alias Ane Margrethe Olsen og Ane Margrethe Pedersen f. Olsen Født: 30-12-1833 i Kalkerup by, Fensmark sogn og døbt 16-02-1834 i Fensmark kirke - datter af inderste og daglejer (siden husmand) Ole Hansen og hustru Kirsten Nielsdatter (Nielsen) af Kalkerup. Kilde: Hendes vielse Konfirmeret 1848: Ane Magrethe Olsdatter af Kalkerup, f. 30-12-1833, bliver konfirmeret i 1848 i Fensmark kirke. Datter af husmand Ole Hansen og hustru Kirsten Nielsen af Kalkerup. Kilde: KB-opslag 150, side 149, nr. 4. Fensmark sogn. Tybjerg h. Præstø a. År 1847-1865. KB_508_2_003_K06-09-A. Gift 14-11-1863: Ungkarl Hans Christian Pedersen på 26 år, opholdende sig i Kalkerup (f. 22-02-1837, døbt 23-03-1837 i Fensmark sogn, konfirmeret 1851, og vaccineret, søn af husmand Peder Hansen og hustru Mette Sophie Christiansen af Kalkerup) gifter sig 14-11-1863 i Fensmark kirke med pigen Ane Margrethe Olsdatter (Olsen) på 30 år, opholdende sig i Kalkerup (f. 30-12-1833, døbt 16-02-1834, konfirmeret 1848 i Fensmark, og vaccineret, datter af husmand Ole Hansen og hustru Kirsten Nielsen af Kalkerup). Kilde: KB-opslag 200, nr. 8. Fensmark sogn. Tybjerg h. Præstø a. År 1847-1865. KB_508_2_003_K08-01-A. Folketællinger: FT-1834: praestoe, Tybjerg, Fensmark, meerbemeldte Kalkerup, et Huus, 19, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C4648: Ole Hansen, 25, Gift, Inderste og Dagleier Kirsten Nielsdatter, 39, Gift, hans Kone Peder Nielsen, 6, Ugift, deres Søn >> Ane Magrethe Olsdatter, 1, Ugift, deres Datter FT-1840: praestoe, Tybjerg, Fensmark, Kalkerup, en Gaard, 59 F2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C6923: Ole Hansen, 36, Gift, Inderste og Dagleier Kirsten Nielsdatter, 46, Gift, hans Kone Peder Nielsen, 12, Ugift, deres Børn >> Magrethe Olsdatter, 7, Ugift, deres Børn FT-1845: praestoe, Tybjerg, Fensmark, Kalkerup, Gaard, 72, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C2524: Ole Larsen, 51, Gift, ejer af gaarden, I sognet Kirsten Sørensdatter, 49, Gift, hans kone, Holme Olstrup, Præstø amt Marie Olsdatter, 12, Ugift, deres barn, I sognet Søren Olsen, 10, Ugift, deres barn, I sognet Lars Olsen, 23, Ugift, deres barn, I sognet Karen Nielsdatter, 24, Ugift, tjenestefolk, Rislev, Præstø amt Ole Hansen, 36, Gift, indsidder, daglejer, Næstelsø, Præstø amt Kirsten Nielsdatter, 51, Gift, hans kone, I sognet >> Magrethe Olsdatter, 11, Ugift, deres barn, I sognet Mette Andersdatter, 66, Enke, aftægtskone, Næstelsø, Præstø amt Forældrene i FT-1850: FT-1850: praestoe, Tybjerg, Fensmark, Kalkerup, 1 Hus, 68, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C5219: Ole Hansen, 48, Gift, Indsidder og daglejer, Næstelsø Sogn, Præstø Amt Kirsten Nielsdatter, 55, Gift, Hans Hustru, Her i Sognet FT-1880: praestoe, Tybjerg, Fensmark, Kalkerup By, Et Hus, 111 F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C4947 Hans Christian Pedersen, 42, Gift, Husfader, Træskomand, Fensmark Sogn Præstø Amt >> Ane Magrethe Pedersen født Olsen, 46, Gift, hans Hustru, Fensmark Sogn Præstø Amt Rasmus Pedersen, 12, Ugift, deres Søn, Fensmark Sogn Præstø Amt