Correll_Dohlmann

Kirsten AndersdatterAge: 76 years18441920

Name
Kirsten Andersdatter
Birth May 12, 1844
Alias
Kirsten Martinsen f. Andersdatter

Christening July 28, 1844 (Age 2 months)
MarriageFredrik Gotlieb MartinsenView this family
December 31, 1871 (Age 27 years)
Birth of a daughter
#1
Karen Regine Martinsen
January 24, 1872 (Age 27 years)
Marriage of a childPeter Frederik Gottfred GyntherKaren Regine MartinsenView this family
November 12, 1893 (Age 49 years)
Death of a husbandFredrik Gotlieb Martinsen
July 1, 1901 (Age 57 years)
Burial of a husbandFredrik Gotlieb Martinsen
July 7, 1901 (Age 57 years)
Occupation
Værtshusholderske

Death September 16, 1920 (Age 76 years)

Shared note
Kirsten Andersdatter alias Kirsten Martinsen f. Andersdatter Født: 12-05-1844 på Ganløse Mark, Ganløse sogn og døbt 28-07-1844 i Ganløse kirke - datter af afbygger Amders Andersen og hustru Karen Hansdatter, Ganløse Mark. Kilde: KB-opslag 75, nr. 4. Ganløse sogn. Ølstykke herred. Frederiksborg amt. År 1832-1851. KB_198_2_002_K02-14-A. Gift 31-12-1871: Ungkarl, bybud Frederik Gottlieb Martinsen på 22 år, Korsgade 25. 2. sal, Kbh., gifter sig 31-12-1871 i Skt. Johannes kirke, Kbh. med Kirsten Andersdatter på 27 år, boende samme sted. Forlovere: Jens Petersen, høker, Korsgade 46, og Mads Jørgensen, værtshusholder, Slotsgade 24. Kilde: KB-opslag 259, nr. 298. Skt. Johannes sogn. År 1861-1873. KB_010_2_015_K09-25-A. Død 16-09-1920: Kirsten Martinsen (f. Andersdatter), enkefrue, boende Læssøesgade 16, Kbh., dør 16-09-1920 på Læssøesgade 16, 4., Kbh., 76 år gl., og bliver begravet 22-0-1920 fra Skt. Johannes kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 131, nr. 133. Skt. Johannes sogn. År 1913-1929. KB_1892_010_3_064_0127a-DK. Folketællinger og bosteder: FT-1880: København (Staden), Jagtvej, Jagtvej 51 B, 1162, 36, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D4130: Frederik Gotlieb Martinsen, 29, Gift, Husfader, Lotterikollektør, Holbæk, tilflyttet i 1869, gift 31-12-1871 >> Christine Martinsen, f. Andersen (alias Kirsten Andersdatter), 36, Gift, Hans Kone, Gangløse !! tilflyttet i 1870, gift 31-12-1871 Ane Regine Martinsen, 8, Ugift, Deres Barn, København Frederikke Martinsen, 7, Ugift, Deres Barn, København Frederik Gotlieb Martinsen, 5, Ugift, Deres Barn, København Alma Martinsen, 2, Ugift, Deres Barn, København Hilma Martinsen, Under 1 år, Ugift, Deres Barn, København FT-1885: København (Staden), Blegdamsvej (Lige numre), No. 50, Matrikel 80 A, Forhus, Kjælder, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C6150: Frederik Gotfred Martinsen, 35, Gift, Husfader, Gjestgiver, Føllenslev, Holbæk Amt >> Kirsten Martinsen, 40, Gift, Hustru, Gandløse, Frederiksborg Amt Karen Regine Martinsen, 13, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Frederikke Martinsen, 12, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Frederik Gotlieb Martinsen, 9, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Alma Martinsen, 7, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Rudolph Martinsen, 5, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Christian Martinsen, 2, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Hilma Martinsen, 4, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Olaf Martinsen, 1, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Christine Martinsen, 22, Ugift, Tjenestepige, Skippinge, Holbæk Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-05-1892 Hovedperson: Frederik Gottlieb Martinsen f. 19-08-1850 i Føllenslev (læs: 19-08-1849 i Føllenslev sogn, Holbæk amt); død 01-07-1901 (læs: Gormsgade 4, st. i Skt. Stefans sogn) Stillinger: Værtshusholder Opvarter Kolportør (Restauratør) Gift i 1871, 8 levende og 2 døde i 1901 >> Ægtefælle: Christine Martinsen f. 19-07-1845 i Ganløse (læs: Kirsten Martinsen f. Andersdatter, f. 12-05-1844 i Ganløse) Børn: Helena Martinsen, f. 24-03-1879 Rudolf Martinsen, 21-11-1881 Christian Martinsen, f. 19-04-1882 Olaf Andreas Martinsen, f. 21-01-1884 Adresser: 01-05-1892: Sankt Hans Gade 24 D, stuen 01-11-1892: Ahornsgade 8 A, 1. 01-11-1893: Korsgade 12 B, 1. 01-11-1894: Slotsgade 17, stuen 01-05-1895: Slotsgade 22, stuen 01-11-1896: Lyngbyvej 35, stuen 01-11-1897: Jægergade 3, 1. 01-05-1898: Slotsgade 23, kælderen (FT-1901) 01-05-1901: Gormsgade 4, stuen (Skt. Stefans sogn) Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 1614, rl 12, Dødeblade Bopæl meldt i Kbh. - 01-05-1905 >> Christine Mathiesen, enke, f. 12-05-1843 i Ganløse (læs: Kirsten Martinsen f. Andersdatter, f. 12-05-1944 i Ganløse Emil Gynther (alias Emil Frederik Gotfred Gynther, f. 08-12-1893 i Kbh. - Kirsten Martinsens barnebarn - søn af Peter Frederik Gotfred Gynther og hustru Karen Regine Gynther f. Martinsen) Adresse: 01-05-1905: Ryesgade 81, Kælderen Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 1386, blad 1386, rl 27, st 7 (Østerbro) Bopæl meldt i Kbh. - ulæseligt måske 01-05-1914 >> Christine Mortensen, f. 12-05-1844 i Gandløse Stillinger: Værtshusholderske Adresse: 01-05-1914: Dannebrogsgade (46, st.) 01-05-1916: Saxogade 91, 4. sal (blad 3862, rl 30, st 5) Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 4188, rl 31, st 5 (Vesterbro) Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-11-1915 >> Kirsten Christine (?) Martinsen, f. 12-5-1844 i Ganløse; død 16-09-1920 Adresser: 01-11-1915: Læssøesgade 16, 4. 01-05-1920: Læssøesgade 16, 4. (Skt. Johannes sogn) Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 1611, rl 12, dødeblade