Correll_Dohlmann

Hans Rasmussen Brun1843

Name
Hans Rasmussen Brun
Birth May 14, 1843
Alias
Hans Rasmus Bruun

Christening July 23, 1843 (Age 2 months)
MarriageChristine Johanne Laura MuxollView this family
December 24, 1865 (Age 22 years)
Death of a wifeChristine Johanne Laura Muxoll
January 27, 1892 (Age 48 years)
Burial of a wifeChristine Johanne Laura Muxoll
February 2, 1892 (Age 48 years)
Death

Family with Christine Johanne Laura Muxoll - View this family
himself
wife
Christine Johanne Laura Muxoll
Birth: November 25, 1845 33 28Føns sogn, Vends herred
Death: January 27, 1892Nakskov Bibrostræde, Nakskov Skt. Nikolaj sogn
Marriage: December 24, 1865Kappel kirke

Shared note
Hans Rasmussen Brun alias Hans Rasmus Bruun Født: 14-05-1843 i Halsted sogn og døbt 23-07-1843 i Halsted kirke - søn af indsidder Rasmus Mortensen Brun og hustru Karen Kristensdatter. Kilde: KB-opslag 17, nr. 11. Halsted sogn. Lolland Nørre h. Maribo a. År 1827-1866. KB_574_2_002_K01-17-A. Gift 1.g. 24-12-1865: Ungkarl Hans Rasmussen (Brun) på 22 år (f. 14-05-1843 i Halsted sogn), af Nakskov, gifter sig 24-12-1865 i Kappel kirke med jomfru Christine Johanne Laura Muxoll på 20 år (f. 25-11-1845 i Føns sogn), af Riddertofte (Kappel sogn). Kilde: KB-opslag 152. nr. 14. Kappel sogn. Lolland Sønder h. Maribo a. År 1838-1867. KB_563_2_003_K06-11-A. Gift 2.g. 06-05-1892: Enkemand, maltgører Hans Rasmussen Bruun, (f. 14-05-1843 i Halsted sogn gifter sig med Nicoline (Johanne) Frederikke Clausen Wentzel, f. 13-03-1866 i Ribe Domsogn. Kilde: Datteren Karen Bruuns fødsel og dåb. Nicoline Johanne Frederikke Wentzel Født: 13-03-1866 i Ribe Domsogn og hjemmedøbt 14-03-1866. Dåben publiceret 17-06-1866 i Ribe Domkirke - uægte født datter af fruentimmer Ane Marie Clausen på 28 år i Ribe. Som barnefader udlagt enkemand, gårdmand Adolf Ventzel i Holsted. Kilde: KB-opslag 60, nr. 11. Ribe Domsogn. År 1866-1878. KB_C589_A_018_K03-01-A. Datter: Karen Bruun Født: 04-09-1894 i Nakskov Skt. Nikolaj sogn og døbt 07-10-1894 i Nakskov Skt. Nikolaj kirke - datter af maltgører Hans Rasmussen Bruun og hustru Nicoline Frederikke Clausen Wentzel, 29 år gl. Faddere: Lærer (læs: barnets halvbror: Erhard Christoffer Michael) Bruun's hustru (læs: Laura Henriette Bruun) i Pilehave. Faderen. Samt jfr. ? Henningsen, af Nakskov. Forældrene viet 06-05-1892. Kilde: KB-opslag 177, nr. 87. Nakskov Skt. Nikolaj sogn. Lolland Nørre h. Maribo a. År 1892-1896. KB_1892_579_3_015_0176a-FK Folketællinger: FT-1880: København (Staden), Baggesensgade, Forhuset, 1. Sal, 23, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C8429: Frederik Vilhelm Thomsen, 43, Gift, Skrædermester, Husfader, Augustenborg Hansine Caroline Thomsen, 49, Gift, Husmoder, Satterup?? Anton Thomsen, 19, Ugift, Traadarbeider, Deres Søn, Ribe Carl August Thomsen, 15, Ugift, Skræderlærling, Deres Søn, Ribe >>Nicoline Vilhelmine Vendsel, 13, Ugift, Deres Datter, Ribe FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Udenbys Klædebo Kvarter, Baggesensgade 23, matr.746 Forhuus 1.Sal, 4, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D4457: Fritz Vilhelm Thomsen, 48, Gift, Husfader, Skrædermester, Slesvig Hansine Karoline født Hansen, 54, Gift, Husmoder, Satterup pr Varde Anthon Thomsen, 24, Ugift, Søn, Traadarbejdsmand, Ribe >> Nicoline Wentzel, 18, Ugift, Plejedatter, Ribe Fritz Julius Martin Staahl, 7, Ugift, Dattersøn, Kjøbenhavn FT-1901: maribo, Lollands Nørre, Nakskov Købstad, Midlerkampsvej 6, 526n, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, C3844: >> Hans Rasmus Bruun, 14-05-1843, Gift (1892), Husfader, Maltgøreri,Maltgører, Halsted Sogn,Lolland Nikoline Bruun, 12-03-1866, Gift, Husmoder, Ribe Karen Bruun, 04-09-1894, Ugift, Nakskov (KB-opslag 177, nr. 87) Julie Henriksen, 18-02-1882, Ugift, Tjenestetyende, Nakskov Marius Nordahl, 03-07-1884, Ugift, Tjenestetyende, Nakskov Niels Rasmus Gjordtsen, 22-05-1879, Ugift, Tjenestetyende, Sandby Sogn,Lolland Christian Johannes Thilst, 31-08-1878, Ugift, Rejseinspektør, Tyskland FT-1906: Maribo, Lollands Nørre, Nakskov Købstad, Midlerkampsvej 6, 526n >> Hans Rasmus Bruun, 14-05-1843 i Halsted Sogn, Gift, Husfader, Maltgører (Principal), Line Bruun, 13-03-1866, Gift, Husmoder, Ribe Karen Bruun, 04-09-1894, Ugift, Nakskov, barn (KB-opslag 177, nr. 87) samt 2 tyende Kilde: FT-opslag 66. FT1906_0085_01145 FT-1911: Maribo, Lollands Nørre, Nakskov Købstad, Midlerkampsvej 6 >> Hans Rasmus Bruun, 14-05-1843 i Halsted Sogn, Gift, Husfader, Maltgører Nicoline Bruun, 13-03-1866, Gift, Husmoder, Ribe Karen Bruun, 04-09-1894, Ugift, Nakskov, barn (KB-opslag 177, nr. 87) samt 3 tyende Kilde: FT-opslag 8. FT1911_0107_01358