Correll_Dohlmann

Rahr Antoni MuxollAge: 78 years17751854

Name
Rahr Antoni Muxoll
Birth about November 14, 1775
Alias
Anthon Muxoll, Anthon Muxholdt, Rahr Anton Muxoll og Rar Anton Muxoll

MarriageSophie Frideriche SøegaardView this family
January 17, 1803 (Age 27 years)
Birth of a son
#1
Anias Axel Muxoll
July 11, 1812 (Age 36 years)
Occupation
Kontorbetjent, kræmmer og handelsmand. Siden købmand i Mårum

Christening of a sonAnias Axel Muxoll
August 27, 1812 (Age 36 years)
Marriage of a childAnias Axel MuxollDorothea Frederikke ErhardtView this family
December 24, 1842 (Age 67 years)
Death January 12, 1854 (Age 78 years)
Burial January 26, 1854 (14 days after death)
Family with Sophie Frideriche Søegaard - View this family
himself
wife
Marriage: January 17, 1803Trinitatis kirke, Kbh.
10 years
son

Shared note
Rahr Antoni Muxoll alias Anthon Muxoll, Anthon Muxholdt, Rahr Anton Muxoll og Rar Anton Muxoll Født: 14-11-1775 i Reykjavik, Gullbringusýsla, Island Kilde: myheritage.dk Erhverv: Kontorbetjent, kræmmer og handelsmand. Siden købmand i Mårum Gift 17-01-1803: "Den 17de Jan. bleve Anthon Muxholdt, ungkarl, contoerbetient (kontorbetjent) og jfr. Sophie Frideriche Søegaard viede i kirken". (Trinitatis kirke, Kbh.) Kilde: KB-opslag 98, nr. 6. Trinitatis sogn. År 1742-1833. KB_012_1_014_K04-11-A. Død 12-01-1854: Rar Anton Muxoll, fhv. købmand i Mårum, nu privat mand i Hillerød, __, dør 12-01-1854 i Hillerød, 78 år gl. og bliver begravet 26-01-1854 på Nyhuse kirkegård. Kilde: KB-opslag 267, side 264. Hillerød sogn. Lynge-Frederiksborg h. Frederiksborg a. År 1851-1861. KB_196_2_004_K10-03-A. Folketællinger: FT-1834: frederiksborg, Holbo, Maarum, Maarum Bye, et Huus, 15, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C7449: >> Anthon Muxoll, 59, Gift, Handelsmand Sophie Frederikke Søegaard, 52, Gift, hans Kone Anias Axel Muxoll, 22, Ugift, Deres Børn Lovise Christine Laurentse Muxoll, 17, Ugift, Deres Børn Johan Adolph Muxoll, 12, Ugift, Deres Børn Ane Elisabeth Hansen, 19, Ugift, Tjenestepige Johan Martin Rosengren, 24, Ugift, Snedker FT-1840: frederiksborg, Holbo, Maarum, Maarum Bye, et Huus, 22, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C3223: Peder Hansen, 43, Gift, Parcellist og Snedker Margrethe Jensdatter, 40, Gift, hans Kone Hanne Marie Pedersdatter, 14, Ugift, Deres Børn Hans Pedersen, 10, Ugift, Deres Børn Juliane Sophie Pedersdatter, 3, Ugift, Deres Børn >> Anthon Muxøll, 64, Gift, Inderste og Kræmmer og Handelsmand Sophie Søegaard, 56, Gift, hans Kone FT-1850: frederiksborg, Holbo, Nødebo, 17, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C3018: Nicoline Nielsen, 52, Enke, Lever af sine midler, Esrum, Frb. Amt Marie Tønder, 16, Ugift, Hendes datter, Nødebo Sogn Karen Jensdatter, 20, Ugift, Tjenestepige, Tibirke >> Anton Muxoll, 75, Gift, Aftægtsmand, Island Sophie Søgaard, 69, Gift, Hans Hustru, København Larine Muxoll, 34, Ugift, Deres datter, København