Correll_Dohlmann

Tommy Ib RischelAge: 67 years19342002

Name
Tommy Ib Rischel
Birth December 11, 1934 38 25
Alias
Tommy Ib Christensen og Tommy Christensen

Christening December 17, 1935 (Age 12 months)
Death of a paternal grandfatherVilhelm Julius Christensen
January 9, 1947 (Age 12 years)
Death of a paternal grandmotherMarie Elisabeth Eleonore Jensen
May 10, 1955 (Age 20 years)
Death of a fatherOtto Christensen
January 24, 1972 (Age 37 years)
Death of a maternal grandfatherAxel Louis Thorvald Rischel
1976 (Age 41 years)
Death of a half-brotherKnud Otto Christensen
September 3, 1986 (Age 51 years)

Death of a motherElse Flora Rischel
August 8, 1990 (Age 55 years)

Occupation
Repræsentant

Death October 7, 2002 (Age 67 years)

Family with parents - View this family
father
mother
sister
Lis Christensen
himself
brother
John Christensen
Mother’s family with Hermod Ludvig Vilhelm Mathiessen - View this family
step-father
mother
Marriage: August 16, 1927Aldersro kirke, Kbh.
Divorce: May 14, 1932
-2 months
half-brother
Family with Annelise Margit Sonne - View this family
himself
wife
Annelise Margit Sonne
son
Jan Allan Christensen

Shared note
Tommy Ib Rischel Oprindelig døbt Tommy Ib Christensen *) alias Tommy Christensen Født: 11-12-1934 på Solskrænten 52, st.tv., Valby i Timotheus sogn, Valby og døbt 17-12-1935 i Timotheuskirken, Valby - søn af manufakturist Otto Christensen, f. 16-11-1896, og hustru Else Flora Rischel, f. 12-08-1909. Faddere: Montor Frederik William Jønsson og hustru Rosa, Blegdamsvej 120, samt forældrene. *) Ved anmeldelse til ministerialbogen af 25-01-1971 antaget sin moders pigenavn som slægtsnavn, så fulde navn bliver: Tommy Ib Rischel. Formular 3b. Forældrene ægteforenet for Københavns Magistrat den 22-11-1933. Kilde: KB-opslag 74, nr. 184. Timotheus sogn. År 1933-1936. KB_1892_059_3_005_0071a-FM. Erhverv: Opstiller i 1959. Repræsentant Gift 07-11-1959: Tommy Ib Christensen, ugift, opstiller, f. 11-12-1934 i Timotheus sogn, Kbhvns. amt, boende J. M. Thieles Vej 10, Frbg., gifter sig borgerligt 07-11-1959 på Frederiksberg Rådhus med Margit Annelise Sonne, ugift, husassistent, f. 02-08-1938 i Vestermarie sogn, Bornholms amt, boende samme sted. Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Frederiksberg Rådhus. År 1959, lb.nr. 465. AO-opslag 33. Side 31. Aegteskab_00000_8003666881_8003666881_0033. Død 07-10-2002: Tommy Ib Rischel dør 07-10-2002, 67 år gl. Kilde: Jan Christensen