Correll_Dohlmann

Knud Otto ChristensenAge: 59 years19271986

Name
Knud Otto Christensen
Birth June 9, 1927 31 17
Alias
Knud Christensen

Christening August 16, 1927 (Age 2 months)
Marriage of parentsHermod Ludvig Vilhelm MathiessenElse Flora RischelView this family
August 16, 1927 (Age 2 months)
Birth of a half-brotherTommy Ib Rischel
December 11, 1934 (Age 7 years)
Christening of a half-brotherTommy Ib Rischel
December 17, 1935 (Age 8 years)
Marriage of a parentHermod Ludvig Vilhelm MathiessenElna Marie JensenView this family
July 27, 1946 (Age 19 years)
Death of a fatherHermod Ludvig Vilhelm Mathiessen
October 14, 1957 (Age 30 years)
Death of a maternal grandfatherAxel Louis Thorvald Rischel
1976 (Age 48 years)
Death September 3, 1986 (Age 59 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: August 16, 1927Aldersro kirke, Kbh.
Divorce: May 14, 1932
-2 months
himself
Father’s family with Maren Dagmar Cathrine Larsen - View this family
father
step-mother
Marriage: December 26, 1919Brorsons kirke, Kbh.
Divorce: October 16, 1922
Father’s family with Elisabeth Kirstine Christensen - View this family
father
step-mother
Elisabeth Kirstine Christensen
Birth: October 13, 1892Skt. Peder Stræde 1, Kbh. i Vor Frue sogn
Death: September 3, 1925Rigshospitalets Fødeafdeling, Kbh.
half-sister
Private
half-brother
Private
half-brother
Private
Father’s family with Elna Marie Jensen - View this family
father
step-mother
Marriage: July 27, 1946b.v. på Københavns Rådhus
Mother’s family with Otto Christensen - View this family
step-father
mother
half-sister
Private
half-brother
half-brother
Private

Shared note
Knud Otto Christensen Oprindelig døbt Knud Otto Mathiessen *) alias Knud Christensen Født: 09-06-1927 på Ragnhildgade 50, 1. sal, Kbh. i Aldersro sogn, Kbh. og døbt 16-08-1927 i Aldersro kirke, Kbh. - født udenfor ægteskab som søn af ugift husassistent Else Flora Rischel, f. 12-08-1909 på Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh. Udlagt barnefar: Skomager Hermod Ludvig Vilhelm Mathiessen, Ragnhildgade 50, 1. sal, t.v., Kbh. *) Ved kgl. bevil. af 31-12-1946 i Frederiksborg amt, journ. 3468/46 tilladelse til at føre navnet: Christensen Forældrene viet 16-08-1927 i Aldersro kirke, Kbh. (samtidig med barnets dåb). Anm.: Ti-mdr.s dagen ibid. Mathiessen. Faderens erklæring af 06-08-1927. Kilde: KB-opslag 146, nr. 70. Aldersro sogn. År 1923-1927. KB_1892_027_3_003_0143a-FM. Død 03-09-1986: Knud Otto Christensen dør 03-09-1986, 59 år gl. Kilde: Jan Christensen